X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.04.2025 р. № 1849/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення
щодо
порядку складання податкової накладної та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Податковий кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариством було укладено договір купівлі-продажу товарів. У лютому на валютний рахунок Товариства надійшла оплата за товар у євро, за результатами чого за такою операцією складено податкову накладну та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Товар відвантажено в повному обсязі у березні. На дату відвантаження товару курс євро був більший ніж на дату оплати товару.

З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання: чи необхідно складати розрахунок коригування на суму курсової різниці, яка виникла на дату відвантаження товару?

Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – Цивільний кодекс).

Відповідно до статті 524 Цивільного кодексу зобов’язання має бути виражене у грошовій одиниці України – гривні. При цьому сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті.

Згідно зі статтею 533 Цивільного кодексу грошове зобов’язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов’язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом. Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов’язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Податкового кодексу.

Податок на додану вартість (далі – ПДВ) становить 20 відсотків, 7 і
14 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів / послуг
(підпункт 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V Податкового кодексу).

Пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу визначено, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України відповідно до статті 186 Податкового кодексу.

Правила формування і коригування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних встановлено статтями 187, 192 і 201 розділу V Податкового кодексу.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів / послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

дата зарахування коштів від покупця / замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата
товарів / послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів / послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів / послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів / послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», зі змінами, незалежно від дати накладення електронного підпису.

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені Податковим кодексом терміни. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів / послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Таким чином, при надходженні попередньої оплати вартості товарів (послуг), які будуть поставлені у наступних періодах, постачальник таких товарів (послуг) зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з обсягу такої оплати на кожну з дат, на яку отримано оплату, та скласти податкові накладні за такими операціями та зареєструвати їх в ЄРПН.

Такі зареєстровані у ЄРПН податкові накладні є підставою для включення суми ПДВ, що зазначені у них, до податкового кредиту покупця.

Відповідно до підпункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу якщо після постачання товарів / послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів / послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів / послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС інформує.

У разі зміни суми компенсації вартості товарів на дату його відвантаження, у постачальника (платника ПДВ) таких товарів виникає підстава для здійснення коригування податкових зобов’язань з ПДВ та на дату фактичної доплати чи повернення коштів складання розрахунку коригування до відповідної податкової накладної за правилами, встановленими пунктом 192.1 статті 192 розділу V Податкового кодексу та Порядком заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року
№ 1307
, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року за
№ 137/28267
.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).