X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.04.2025 р. № 1902/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Підприємства щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як викладено у зверненні, Підприємство здійснює господарську діяльність в частині технічного забезпечення концертів, фестивалів та інших масових заходів. Має у своїй власності акустичні системи, мультимедійні екрани, сценічне освітлення, прожектори та інше обладнання для створення візуальних ефектів. Підприємство під час отримання замовлення від організаторів концерту будує конструкцію сцени із світловим та акустичним обладнанням, а після виступу акторів демонтує її.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання:

Чи може Підприємство здійснювати господарську діяльність за  КВЕД ДК 90.02 «Дiяльнiсть iз пiдтримки театральних i концертних заходiв» в частині технічного забезпечення концертних заходів як платник єдиного податку третьої групи (юридичні особи)?

Щодо зазначеного питання

Згідно зі статтею 42 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Законом України від 10 липня 2003 року № 1115-IV «Про гастрольні заходи в Україні» (далі – Закон № 1115) визначено, що гастрольні заходи – видовищні заходи (фестивалі, концерти, вистави, лекційно-концертні, розважальні програми, виступи пересувних циркових колективів, пересувні механізовані атракціони типу «Луна-парк» тощо) закладів, підприємств, організацій культури, творчих колективів, у тому числі тимчасових, окремих виконавців за межами їх стаціонарних сценічних майданчиків. Гастрольні заходи, за винятком благодійних гастрольних заходів, проводяться з метою отримання доходів (абзац другий статті 1 Закону № 1115).

Організатори гастрольних заходів є суб'єкти господарювання, що займаються організацією гастрольних заходів на території України і статутними документами яких передбачено таку діяльність (абзац четвертий статті 1 Закону № 1115).

Відповідно до абзацу першого -другого статті 2 Закону № 1115 гастролі проводяться на підставі договорів, укладених відповідно до
Закону № 1115.

Порядок організації і проведення гастрольних заходів визначається Кабінетом Міністрів України.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до пункту 291.2 ст. 291 розділу XIV Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Згідно пунктом 291.3. статті 291 Кодексу юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

До суб’єктів господарювання третьої групи, належать, зокрема, юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року  (підпункт 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу).

Підпунктом 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Кодексу визначено умови за яких суб’єкти господарювання (юридичні особи) не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи  (юридичні особи).

Так, не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність з організації проведення гастрольних заходів (підпункт 10 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті                      291 Кодексу).

Відповідно до пункту 299.1 статті 299 Кодексу реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

До реєстру платників єдиного податку вносяться, зокрема, відомості про види господарської діяльності (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів) (підпункт 8 пункту 299.7 статті 299 Кодексу).

Згідно з підпунктом 5 пункту 298.3 статті 298 Кодексу у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно із Класифікатором видів економічної діяльності (далі – КВЕД ДК 009:2010).

Класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010, затверджено наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 11.10.2010 № 457 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів».

Методологічні основи та пояснення до позицій національного класифікатора ДК 009:2010 «Класифікації видів економічної діяльності» (далі – КВЕД ДК 009:2010) затверджено наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396 (далі – Наказ  № 396).

Враховуючи пояснення, наведені у Наказі №396 розділ 90 «Діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг» включає управління установами та надання послуг для задоволення культурних і розважальних потреб клієнтів. Він також включає виробництво та сприяння проведенню, участь у сценічних виступах, виставах, призначених для публічного огляду, надання художнього, творчого й технічного  персоналу для створення художньої продукції та організації сценічних виступів.

Клас 90.02 «Діяльність із підтримки театральних і концертних заходів» включає діяльність, пов'язану із технічної підтримки живих театральних вистав, концертів, опери, танців або інших сценічних виступів: зокрема, діяльність режисерів, продюсерів, художників-оформлювачів та декораторів сцени, інженерів з освітлювання тощо.

Також, цей клас включає діяльність продюсерів або підприємців у сфері мистецтва з визначеними приміщеннями або без них.

Враховуючи вищезазначене, платник податків – юридична особа не може бути платником єдиного податку та перебувати на спрощеній системі у разі здійснення господарської діяльності за кодом 90.02 «Діяльність із підтримки театральних і концертних заходів»  відповідно до підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Кодексу.

     Водночас підпунктом 5 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Кодексу встановлено, що платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, зокрема, у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатися з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).