Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку складання податкової накладної та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Податковий кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні Товариство надає послуги нерезиденту з переробки давальницької сировини, наданої таким нерезидентом.
З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку складання податкової накладної, якщо Товариство надає послуги з переробки давальницької сировини нерезиденту та здійснює вивезення за межі митної території України в митному режимі реекспорту готової продукції.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу; відносини, пов’язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України
(далі – Митний кодекс), Податковим кодексом та іншими законами України з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу, частина друга статті 1 Митного кодексу).
Переробка на митній території – це митний режим, відповідно до якого іноземні товари піддаються у встановленому законодавством порядку переробці без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, за умови подальшого реекспорту продуктів переробки (частина перша статті 147 Митного кодексу).
Реекспорт – це митний режим, відповідно до якого товари, що були раніше ввезені на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивозяться за межі митної території України без сплати вивізного мита та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (стаття 85 Митного кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX Податкового кодексу.
Відповідно до пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з: постачання товарів та/або послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Податкового кодексу; ввезення товарів на митну територію України; вивезення товарів за межі митної території України.
З метою оподаткування ПДВ до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу).
Під ввезенням товарів на митну територію України, вивезенням товарів за межі митної території України розуміється сукупність дій, пов’язаних із переміщенням товарів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку, відповідно до Митного кодексу (підпункт 14.1.211 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу).
Особливості оподаткування ПДВ операцій із ввезення товарів на митну територію України у митному режимі переробки, операцій з постачання послуг із переробки давальницької сировини, попередньо ввезеної на митну територію України у митному режимі переробки, та операцій з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі реекспорту встановлено статтями 195 і 206 Податкового кодексу.
Згідно з пунктом 206.5 статті 206 Податкового кодексу операції з вивезення товарів у митному режимі реекспорту звільняються від оподаткування ПДВ, крім операцій з вивезення відповідно до пунктів 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та 5 частини першої статті 86 Митного кодексу, що оподатковуються податком за ставкою, визначеною підпунктом 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу.
Відповідно до пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу за нульовою ставкою ПДВ оподатковуються, зокрема:
операції з постачання послуг, що передбачають роботи з рухомим майном, попередньо ввезеним на митну територію України для виконання таких робіт та вивезеним за межі митної території України платником, що виконував такі роботи, або отримувачем-нерезидентом. До робіт з рухомим майном належать роботи з переробки товарів, що можуть включати власне переробку (обробку) товарів – монтаж, збирання, монтування та налагодження, у результаті чого створюються інші товари, у тому числі постачання послуг з переробки давальницької сировини, а також модернізацію та ремонт товарів, що передбачає проведення комплексу операцій з частковим або повним відновленням виробничого ресурсу об’єкта (або його складових частин), визначеного нормативно-технічною документацією, у результаті виконання якого передбачається поліпшення стану такого об’єкта (підпункт «б» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу);
вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі реекспорту, якщо товари поміщені у такий режим відповідно до пунктів 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та 5 частини першої статті 86 Митного кодексу України (підпункт «б» підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу).
Правила формування податкових зобов’язань та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних
(далі – ЄРПН) встановлено статтями 187 і 201 Податкового кодексу. Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 1307).
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу визначено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», зі змінами, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Форма та Порядок заповнення податкової накладної затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами
(далі – Порядок № 1307).
Пунктом 12 Порядку № 1307 визначено, що у разі складання податкової накладної за операціями з постачання послуг отримувачу (покупцю) нерезиденту, місце постачання яких розташоване на митній території України, у графі «Отримувач (покупець)» зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «500000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.
У разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України у графі «Отримувач (покупець)» зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому – країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «300000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.
Згідно з пунктом 8 Порядку № 1307 при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10 – 15 Порядку № 1307, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та, зокрема, у разі складання податкової накладної:
при постачанні послуг отримувачу (покупцю) нерезиденту, місце постачання яких розташоване на митній території України зазначається тип причини «21»;
на операції з вивезення товарів за межі митної території України зазначається тип причини «07».
Відповідно до пункту 16 Порядку № 1307 до розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів / послуг, зокрема:
до граф 3.1, 3.3 – код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП). У разі постачання товару заповнюється графа 3.1, у разі постачання послуги – графа 3.3 (підпункт 2 пункту 16 Порядку № 1307);
до графи 8 – код ставки ПДВ, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів / послуг, що постачаються. У разі здійснення операцій з постачання на митній території України послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою у графі 8 зазначається код ставки «902», у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою – «901» (підпункт 6 пункту 16 Порядку № 1307);
до графи 9 – код пільги. У разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів / послуг та/або операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою ПДВ графа 9 не заповнюється (підпункт 7 пункту 16 Порядку № 1307).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Податкового кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Об’єктом оподаткування ПДВ, зокрема, є:
операція платника ПДВ з постачання послуг із переробки давальницької сировини, попередньо ввезеної на митну територію України у митному режимі переробки, місце постачання якої відповідно до статті 186 Податкового кодексу визначено на митній території України;
операція платника ПДВ з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі реекспорту.
При цьому обов’язок щодо складання податкової накладної і реєстрації її в ЄРПН виникає у платника ПДВ як за операцією з постачання послуг із переробки давальницької сировини, попередньо ввезеної на митну територію України у митному режимі переробки, так і за операцією з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі реекспорту.
Додатково ДПС інформує, що кожен конкретний випадок стосовно складання податкових накладних необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом договорів, первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність, що може бути досліджено під час проведення відповідних перевірок, передбачених Податковим кодексом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Податкового кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |