X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.04.2025 р. № 1964/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань дисконтування отриманої довгострокової відсоткової позики та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Відповідно до наданої інформації, товариство є платником податку на загальних підставах. В 2021 році отримало позику від нерезидента в іноземній валюті строком на 5 років зі ставкою запозичення – 3% річних.

Товариство веде бухгалтерський облік за Національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку України.

Отримана відсоткова позика від нерезидента належить до довгострокових зобов’язань, які повинні відображатися в балансі за їх теперішньою вартістю.

Розрахунок теперішньої вартості базується на ринковій ставці відсотка.

Заявника цікавить питання:

Яким чином товариство повинно визначати теперішню вартість отриманої довгострокової відсоткової позики від нерезидента в іноземній валюті?

Платник податку має право відповідно до п. 52.1 ст. 52 Кодексу звернутися до контролюючих органів за наданням індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

 

Відповідно до п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Надання роз’яснень з питань застосування Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку стосовно відображення довгострокової позики, отриманої в іноземній валюті, не належить до компетенції ДПС.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту , затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України
від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Положенням про Міністерство фінансів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375, встановлено, що Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері, зокрема, бухгалтерського обліку та аудиту, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері контролю за дотриманням бюджетного законодавства.

Таким чином, питання порядку обліку довгострокової позики, отриманої в іноземній валюті, в бухгалтерського обліку відносяться до компетенції Міністерства фінансів України.

При цьому додатково повідомляємо, що порядок оподаткування процентів, що виникли від операцій з нерезидентами, встановлений п. 140.1 - 140.3 ст. 140 Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).