Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення АТ «» (далі – АТ) щодо відображення операцій з активами з права користування за договорами оренди земельних ділянок у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (зі змінами) (далі – Декларація), та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у звернені, АТ при формуванні фінансової звітності використовує міжнародні стандарти фінансової звітності (далі – МСФЗ).
Під час ведення господарської діяльності АТ укладає договори оренди земельних ділянок державної та комунальної власності та відповідно до МСФЗ у бухгалтерському обліку на дату початку оренди визнає об’єкт одержаний у оренду – активом з права користування з одночасним нарахуванням орендних зобов’язань.
При цьому, по відповідним договорам оренди земельних ділянок АТ подається Податкова декларація з плати за землю та сплачується орендна плата відповідно до умов договору.
Такі активи з права користування АТ обліковує, як нематеріальні активи у бухгалтерському обліку та щомісячно нараховує амортизацію на актив з права користування.
Крі того, АТ у витрати відповідного періоду включає фінансові витрати Дт 952 бухгалтерського рахунку «Інші фінансові витрати» у сумі відсотків на зобов’язання з оренди.
АТ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи необхідно операції з активами з права користування за договорами оренди земельних ділянок, визнаними АТ згідно з вимогами МСФЗ, відображати у Декларації згідно з правилами бухгалтерського обліку без застосування різниць згідно з п.п. 138.1-138.3 ст. 138 Кодексу?
2.Чи необхідно в додатку АМ до Декларації відображати інформацію щодо нематеріальних активів з права користування за договорами оренди (їх балансову вартість, розраховану суму амортизації)? У якій групі?
3. Чи необхідно в рядку 1.1.1 додатка PI до рядка 03 PI Декларації відображати бухгалтерську амортизацію та відповідно таку ж саму суму податкової амортизації у рядку 1.2.1 АМ додатка PI до рядка 03 PI Декларації таких нематеріальних активів?
4. Чи необхідно застосовувати податкові різниці до фінансових витрат в Дт 952 бухгалтерського рахунку «Інші фінансові витрати» у сумі відсотків на зобов’язання з оренди та відображати їх у додатку PI до рядка 03 PI Декларації?
Щодо питань 1-3
У разі використання міжнародних стандартів фінансової звітності нормативним документом, що регламентує принципи визнання, оцінки, подання оренди та розкриття інформації про неї є Міжнародний стандарт фінансової звітності 16 «Оренда» від 30.06.2017 (далі – МФЗС 16).
Згідно з параграфом 22 МФЗС 16 на дату початку оренди орендар визнає актив з права користування та орендне зобовʼязання.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів встановлені ст. 138 Кодексу.
Вимоги пп. 138.1 - 138.3 ст. 138 Кодексу не застосовуються до операцій з активами з права користування за договорами оренди (п. 138.4 ст. 138 кодексу).
Згідно з п.п. 14.1.12 п. 14.1 ст. 14 Кодексу актив з права користування –визнаний орендарем згідно з вимогами міжнародних стандартів фінансової звітності актив, який представляє право орендаря використовувати базовий актив протягом строку оренди.
Отже, операції з активами з права користування за договорами оренди, визнаними орендарем згідно з вимогами міжнародних стандартів фінансової звітності, відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку без застосування різниць згідно з пп. 138.1 - 138.3 ст. 138 Кодексу.
Таким чином, амортизація активів з права користування за договорами оренди, що визначається орендарем згідно з вимогами міжнародних стандартів фінансової звітності, не відображається у додатку АМ до рядка 1.2.1 додатка РІ до рядка 03 РІ Декларації та у рядку 1.1.1 додатка РІ до рядка 03 РІ Декларації.
Щодо питання 4
Згідно п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з п. 44.2 ст. 44 Кодексу для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на фінансові витрати у сумі відсотків на зобов’язання з оренди.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами)).
Отже, з питання порядку формування витрат у бухгалтерському обліку на суму відсотків на зобов’язання з оренди доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |