X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.04.2025 р. № 1972/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо порядку застосування норм абз. п’ятого пп. 291.4.3 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) стосовно реорганізації сільськогосподарського товаровиробника шляхом приєднання та, керуючись ст. 52 Кодексу, в межах компетенції повідомляє.

Як викладено у зверненні, Товариство є сільськогосподарським товаровиробником, перебуває на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку четвертої групи). Товариство планує у 2025 році здійснити реорганізацію шляхом приєднання до нього іншої юридичної особи, яка є платником податку на прибуток.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питань:

  1.  Як розуміти норму абз. п’ятого пп. 291.4.3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу  щодо дотримання частки сільськогосподарського товаровиробництва, яка дорівнює 75 відсотків за попередній податковий (звітний) рік та поширюється на усіх учасників такої реорганізації: як суму доходів усіх учасників, які реорганізуються, тобто частка питомої ваги доходу сільськогосподарського товаровиробника визначається після приєднання?
  2.  Яким чином визнається частка сільськогосподарського товаровиробництва у розумінні абз. п’ятого пп. 291.4.3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу: з урахуванням загальної суми доходів усіх учасників, що реорганізуються шляхом приєднання, чи кожного окремо?
  3.  Чи не втратить Товариство статус платника єдиного податку четвертої групи у разі приєднання до нього юридичної особи, яка є платником податку на прибуток?
  4.  Чи не втратить Товариство статус платника єдиного податку четвертої групи у разі приєднання до нього юридичної особи, у якої відсутній будь-який дохід за попередній календарний рік?
  5.  Чи зобов'язана юридична особа, що приєднується до Товариства, також мати статус платника єдиного податку четвертої групи на момент приєднання, для того щоб Товариство не втратило статус платника єдиного податку четвертої групи? Чи в такому випадку достатньо дотримання вимог
    абз. п’ятого пп. 291.4.3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу?

 

Щодо першого - другого питання

Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення визначений Цивільним кодексом України (далі - ЦКУ).

Відповідно до частини першої ст. 104 ЦКУ юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (частина п’ята ст. 104 ЦКУ).

Частиною восьмою статті 4 Закону України від 15 травня 2003 року
№ 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» встановлено, що у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

Частка сільськогосподарського товаровиробництва для цілей гл. 1
розд. XIV Кодексу – питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку (п.п. 14.1.262 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено гл. 1 розд. XIV Кодексу.

Відповідно до пп. «а» пп. 4 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку четвертої групи - сільськогосподарських товаровиробників належать, зокрема, юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює, або перевищує 75 відсотків .

Щорічне підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників здійснюється відповідно до
пп. 298.8.1 - 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Кодексу.

Зокрема, четверту групу можуть підтвердити на наступний календарний рік сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, відсутній податковий борг станом на 1 січня базового (звітного) року та дотримано вимоги щодо подання не пізніше 20 лютого поточного року податкової звітності платника єдиного податку четвертої групи, визначеної п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Кодексу.

Згідно з пп. 291.4.3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу у разі якщо сільськогосподарський товаровиробник утворюється шляхом злиття, перетворення, поділу або виділення згідно з відповідними нормами ЦКУ, то норма щодо дотримання частки сільськогосподарського товаровиробництва, яка дорівнює або перевищує 75 відсотків за попередній податковий (звітний) рік, поширюється на:

усіх осіб окремо, які зливаються;

кожну окрему особу, утворену шляхом поділу або виділу;

особу, утворену шляхом перетворення.               

Якщо сільськогосподарський товаровиробник реорганізується шляхом приєднання згідно з відповідними нормами ЦКУ, то норма щодо дотримання частки сільськогосподарського товаровиробництва, яка дорівнює 75 відсотків за попередній податковий (звітний) рік, поширюється на усіх учасників такої реорганізації.

Таким чином, для збереження Товариством статусу платника єдиного податку четвертої групи, на кожного суб’єкта господарювання (юридичної особи), які реорганізуються шляхом приєднання, поширюються норми Кодексу щодо частки сільськогосподарського товаровиробництва, яка дорівнює або перевищує 75 відсотків за попередній податковий (звітний) рік, та інших вимог, визначених гл. 1 розд. XIV Кодексу.

 

Щодо третього та п’ятого  питання

Чинним податковим законодавством не передбачено обов’язок щодо  набуття юридичною особою, яка приєднується, статусу платника єдиного податку четвертої групи до початку процедури реорганізації шляхом приєднання до іншого сільськогосподарського товаровиробника, який перебуває на спрощеній системі оподаткування.

 

Щодо четвертого питання

Якщо у юридичної особи, що приєднується до Товариства, яке є платником єдиного податку четвертої групи, відсутній будь який дохід за попередній податковий (звітний) рік (частка сільськогосподарського товаровиробництва дорівнює 0 відсотків), то Товариство не може бути платником єдиного податку  четвертої групи в рік приєднання.

 

Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).