Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо дати виникнення податкових зобов’язань при поставці послуг з оплатою за допомогою платіжної системи Portmone, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні Товариство надає доступ мешканцям міста до мережі інтернет через мережі, встановлені між клієнтом та інтернет-провайдерами. Зарахування коштів від споживачів інтернет-зв’язку, які є кінцевими споживачами та не є суб’єктами господарювання (юридичними особами чи фізичними особами – підприємцями) відбувається за допомогою платіжної системи Portmone.com.
За умовами договірних відносин Товариства з фінансовою компанією, яка здійснює прийом платежів від клієнтів Товариства, фінансова компанія кожного дня наступного за днем, в якому відбувались транзакції оплати за використання інтернету, надає Товариству реєстр усіх транзакцій за попередній день.
Послуги надаються кінцевому споживачеві миттєво після сплати послуг, а кошти за оплату таких послуг надійдуть Товариству за умовами договору із фінансовою компанією протягом трьох днів.
Товариство вважає, що першою подією щодо податкових обов’язків стосовно обліку та сплати ПДВ для Товариства є дата оформлення акту надання послуг, який складається кожний день на підставі наданого фінансовою компанією реєстру транзакцій за попередній день.
З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи правильно Товариство визначає дату виникнення податкових зобов’язань із податку на додану вартість виходячи із положень підпункту «б» пункту 187.1 статті 187 ПКУ, а саме датою складання ним акту надання послуг кінцевим споживачам кожного дня, та чи правильно Товариство оформлює податкову накладну па підставі акту про надання послуг кінцевим споживачам, виходячи із дати виникнення податкових зобов’язань, яка є датою складання акту надання послуг кожного дня?
Разом з цим, наявної у зверненні інформації недостатньо для надання повної відповіді, а тому, у разі необхідності, Товариство має право повторно звернутися до контролюючого органу із відповідним зверненням, яке міститиме розширений опис та відповідні матеріали щодо розглянутої ситуації, у тому числі копії документів і договорів, згідно з якими визначено порядок та умови взаємовідносин між інтернет-провайдерами, споживачами інтернет-зв’язку та фінансовою компанією.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 – 5.3 статті 5 ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Постачанням товарів також вважаються, зокрема, передача товарів згідно з договором, за яким сплачується комісія (винагорода) за продаж чи купівлю (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
При цьому продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Таким чином, датою виникнення податкових зобов’язань при здійсненні операцій з надання послуг в ситуації, описаній у зверненні, буде:
дата складання акту надання послуг, який складається на підставі реєстру транзакцій за попередній день, що щоденно надається фінансовою компанією, якщо на таку дату Товариство не отримає від фінансової компанії оплату послуг;
або
дата отримання Товариством коштів від фінансової компанії, якщо такі кошти надійдуть на рахунки Товариства до дати складання акту.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПКУ термін.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |