Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що використовуються в електронних сигаретах, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У зверненні Товариство зазначило, що є платником податку на прибуток на загальних підставах та платником ПДВ. Товариство здійснює операції з роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями, в тому числі і підакцизною продукцією (алкогольними напоями та тютюновими виробами).
Товариство має ліцензії на оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією) та зберігає підакцизні товари (продукцію) на об’єктах, які Товариство орендує в інших юридичних осіб.
Враховуючи викладене вище та вимоги Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817), Товариство запитує: чи має право економічний оператор - суб’єкт господарювання, який має право одночасно здійснювати оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією),
у разі переміщення товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку між своїми об’єктами (які належать такому економічному оператору на праві власності, оренди чи постійного користування тощо) при складанні Акцизного електронного документа (далі –АЕД) не зазначати в ньому перелік електронних марок акцизного податку та перелік унікальних групових ідентифікаторів, а зазначати у такому разі за допомогою програмних засобів Електронної системи номенклатуру товарів (продукції) із зазначенням їх кількості лише на підставі штрихових кодів одиничних упаковок товарів (продукції) та їх кількості?
Щодо зазначеного питання
Згідно із пунктом 59 частини першої статті 1 Закону № 3817, який набирає чинності та вводиться в дію з 1 січня 2026 року, об’єкт економічного оператора - будівлі, споруди, у тому числі їх частини, які належать на праві власності або іншому праві користування економічному оператору, призначені для виробництва, маркування, зберігання або торгівлі товарами (продукцією), маркованими графічними елементами електронних марок акцизного податку.
Відповідно до частини першої статті 60 Закону № 3817, яка набирає чинності та вводиться в дію з 1 січня 2026 року, АЕД складається економічним оператором за допомогою програмних засобів Електронної системи на кожному етапі переміщення товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку, від виробника/імпортера/суб’єкта господарювання оптової або роздрібної торгівлі до іншого суб’єкта господарювання - економічного оператора, в тому числі у разі переміщення для зберігання на об’єкті іншого економічного оператора або повернення із зберігання з об’єкта іншого економічного оператора, або реалізації товару (продукції) з фактичним переміщенням з місця зберігання іншого економічного оператора, або у разі повернення покупцем/отримувачем - економічним оператором товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку, продавцю таких товарів (продукції), у тому числі для усунення виявлених недоліків товарів (продукції).
Згідно із пунктом 7 частини другої статті 60 Закону № 3817 в АЕД в окремих рядках обов’язково зазначаються такі реквізити: номенклатура товарів (продукції) із зазначенням їх кількості, перелік електронних марок акцизного податку (у разі необхідності - з ознакою щодо реалізації товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку, через реєстратори розрахункових операцій/програмні реєстратори розрахункових операцій суб’єкту господарювання - економічному оператору) та/або перелік унікальних групових ідентифікаторів (у разі створення унікального групового ідентифікатора), що входять у групову (транспортну) упаковку.
У разі переміщення товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку, між об’єктами одного економічного оператора - суб’єкта господарювання роздрібної торгівлі складається АЕД, в якому можуть не зазначатися перелік електронних марок акцизного податку та перелік унікальних групових ідентифікаторів. У такому разі номенклатура товарів (продукції) із зазначенням їх кількості заповнюється економічним оператором - суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі за допомогою програмних засобів Електронної системи з обов’язковим зазначенням штрихових кодів одиничних упаковок товарів (продукції) та їх кількості. У такому разі облік товарів (продукції) в Електронній системі здійснюється на таких об’єктах економічного оператора на підставі штрихових кодів товарів (продукції). Для економічних операторів, які мають право здійснювати оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), таке право поширюється лише на операції з переміщення товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку, між власними об’єктами такого економічного оператора.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 року № 1144 (яка набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2026 року, крім пункту 2 цієї постанови, який застосовується з дня набрання чинності цією постановою) затверджено Порядок складення акцизного електронного документа (далі – Порядок № 1144).
Відповідно до пункту 20 Порядку № 1144 кожному етапу переміщення маркованих товарів присвоюється цифровий код операції, який зазначається у верхній лівій частині акцизного електронного документа цифрами від «1» до «8», зокрема цифровий код операції «7» – переміщення маркованого товару між об’єктами одного економічного оператора або відвантаження маркованого товару з митного складу, складу тимчасового зберігання чи будь-якої іншої зони митного контролю, включаючи об’єкти економічного оператора - імпортера, зазначені в авторизаціях на застосування спрощень, передбачених Митним кодексом України, на власний об’єкт економічного оператора.
Згідно з пунктом 23 Порядку № 1144 в акцизному електронному документі зазначається така інформація про маркований товар, що переміщується, зокрема, у графі «1» - перелік електронних марок акцизного податку або унікальних групових ідентифікаторів (у разі їх створення).
У разі переміщення маркованих товарів між об’єктами одного економічного оператора - суб’єкта господарювання роздрібної торгівлі на підставі акцизного електронного документа із кодом операції «7» згідно з кодуванням операцій з переміщення маркованих товарів, визначеним у пункті 20 цього Порядку, в такому акцизному електронному документі можуть не зазначатися перелік електронних марок акцизного податку та перелік унікальних групових ідентифікаторів. У такому випадку в графі «1» відповідного рядка зазначаються штрих-коди маркованих товарів (пункт 25 Порядку № 1144).
Отже, економічний оператор - суб’єкт господарювання, який має право одночасно здійснювати оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), у разі переміщення товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку між своїми об’єктами (які належать такому економічному оператору на праві власності, оренди чи постійного користування тощо), на яких здійснюється роздрібна торгівля, при складанні АЕД може не зазначати в ньому перелік електронних марок акцизного податку та перелік унікальних групових ідентифікаторів, а зазначати у такому разі за допомогою програмних засобів Електронної системи номенклатуру товарів (продукції) із зазначенням їх кількості лише на підставі штрихових кодів одиничних упаковок товарів (продукції) та їх кількості.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
____________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |