X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.04.2025 р. № 2033/ІПК/26-15-04-01-06

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

 

 

Головне  управління  ДПС у м. Києві  за результатами розгляду звернення щодо порядку коригування податкових зобов'язань постачальника і складання розрахунку коригування до податкової накладної та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Концерном за Рішенням Господарського суду міста Києва та Рішенням Правління Концерну у грудні 2024 року було здійснено перерахунок вартості наданих послуг для Контрагента за Договором  від 20.12.2021, шляхом оформлення корегувальних актів на суму зменшення вартості послуг.

За результатами коригувальних актів наданих послуг Концерном складено розрахунки коригування на зменшення суми компенсації вартості послуг, які направлено Контрагенту (отримувачу) для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), але отримано відмову від Контрагента (отримувача) у реєстрації в ЄРПН зазначених у зверненні розрахунків коригування.

З огляду на викладене, Концерн просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:

1) правильності фактичного застосування норм податкового законодавства під час подання розрахунків коригування до податкових накладних у відповідності до статті 192 розділу V ПКУ;

2) чи правомірно Концерном вказано код 103 «Повернення товару або авансових платежів» в розрахунках коригування до податкових накладних, враховуючи необхідність виконання Концерном рішення суду щодо здійснення перерахунку вартості послуг за Договором, що підлягали оплаті Контрагентом за період квітень – грудень 2022 року, а саме коригування вартості наданих послуг?

3) чи правомірно Контрагентом відмовлено Концерну у реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних із зазначенням причини відмови: «Невірно вказана підстава для створення первинного документу- коригуючого акту. Розрахунок коригування повністю анулює об’єм наданої послуги, в той час як послуга надавалась в повному об’ємі»?

4) які подальші практичні дії для Концерну з метою забезпечення виконання Контрагентом обов’язку, встановленого статтями 192, 201 розділу V ПКУ щодо реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних?

5) які наслідки для Концерну матиме не здійснення реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних протягом встановлення строку статтями 192, 201 розділу V ПКУ з урахуванням положення пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Прикінцеві положення» ПКУ?

6) чи має право Концерн включати незареєстровані розрахунки коригування до податкових накладних в податковій декларації та зменшити суму податкових зобов’язань, у разі якщо Контрагент не здійснить реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних у встановлений строк статтями 192, 201 розділу V ПКУ з урахуванням з урахуванням положення пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Прикінцеві положення» ПКУ?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ (пункт 44.1 стаття 44 розділу II ПКУ).

Правові основи оподаткування податком на додану вартість (далі - ПДВ) встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):

дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Правила складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної регулюються статтями 201 та 192 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін та надати покупцю за його вимогою.

Статтею 192 розділу V ПКУ встановлено особливості визначення бази оподаткування в окремих випадках (порядок коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту).

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу (покупцю).

Отже, на дату першої події за операцією з постачання послуг (на дату отримання передоплати або надання послуг) постачальник повинен скласти відповідну податкову накладну, виходячи із вартості послуги, визначеної у договорі.

Якщо після постачання послуги здійснюється перерахунок вартості товару/послуги, то розрахунок коригування до податкової накладної, складеної за операцією з постачання такого товару/послуги, складається постачальником на дату повернення коштів постачальником у зв'язку з переглядом ціни або на дату повернення товарів/послуг.

Разом з тим слід зазначити, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин (у тому числі в частині складання розрахунків коригування у випадку повернення покупцями (отримувачами) товарів) має розглядатися з урахуванням договірних умов та суттєвих обставин здійснення конкретних господарських операцій, а також первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Реєстрація, зокрема розрахунків коригування у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (пункт 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).

При цьому тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з 08.02.2023 (дата набрання чинності Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» ПКУ щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування»), тобто з датою складання, починаючи з 16.01.2023, здійснюється з урахуванням граничних строків, визначених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року за                    № 137/28267, зі змінами (далі - Порядок № 1307).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ГУ ДПС у        м. Києві повідомляє.

Щодо питань 1, 2, 3, 4

Заповнення розрахунку коригування залежить від обставин, які стали причиною складання такого розрахунку коригування.

У разі зміни ціни товарів/послуг (крім випадків виправлення помилок допущених у графі 7 розділу Б податкової накладної) розрахунок коригування заповнюється в порядку, визначеному пунктом 23 Порядку № 1307, з урахуванням таких особливостей:

причина коригування зазначається «101» - «Зміна ціни»;

відповідні показники рядка податкової накладної, що коригується, зокрема ціна, а також обсяг постачання та сума ПДВ, зазначаються зі знаком     «-» (обнуляється (виводиться в «0») рядок податкової накладної, який коригується). При цьому показники з граф 6 та 7 розділу Б податкової накладної переносяться до граф 9 та 10 розділу Б розрахунку коригування (графа 9 заповнюється зі знаком «-»); графи 7 та 8 не заповнюються;

додається новий рядок з правильними показниками, якому присвоюється новий черговий порядковий номер, що не зазначався в податковій накладній.

Звертаємо увагу, що дані, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування мають відповідати первинним (бухгалтерським) документам, складеним за відповідною господарською операцією.

У разі виправлення помилок, допущених в розділі Б податкової накладної у графах 7 або 8 (якщо помилка призводить до зміни суми компенсації вартості товарів/послуг), платник податку, яким складено таку податкову накладну, складає:

розрахунок коригування, з метою виведення в нуль показників такої податкової накладної, з причиною коригування «103» - «Повернення товару або авансових платежів», який складається на дату виявлення помилки. При цьому складання розрахунку коригування до податкової накладної, до якої вже складався розрахунок коригування, здійснюється з урахуванням показників попереднього розрахунку коригування;

нову податкову накладну із зазначенням вірних показників, яка складається датою виникнення податкових зобов'язань. Після реєстрації в ЄРПН такої нової податкової накладної, показники якої відповідатимуть даним первинних (бухгалтерських) документів, покупець матиме право на її підставі включити суми ПДВ до податкового кредиту (з урахуванням терміну, встановленого пунктом 198.6 статті 198 розділу V ПКУ, та за умови дотримання інших правил, визначених ПКУ для формування податкового кредиту).

Отже, у разі виникнення підстав для коригування податкових зобов'язань, визначених пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, постачальник складає розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату виникнення податкових зобов'язань за операцією. У графі 2.1 розділу Б такого розрахунку коригування зазначається код причини коригування, який відповідає причині, з якої здійснюється таке коригування (у разі, якщо коригування здійснюється на підставі судового рішення, графа 2.1 заповнюється виходячи з того, у зв'язку з чим суд прийняв таке рішення, та виходячи із суті господарських операцій, які здійснюються у зв'язку з його виконанням, підтверджених відповідними бухгалтерськими документами).

При цьому згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Щодо питання 5

Відповідальність за порушення строків, визначених ПКУ, для реєстрації в ЄРПН, зокрема розрахунків коригування передбачена статтею 1201 розділу ІІ ПКУ та пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

До розрахунків коригування з датою складання до 15.01.2023 включно зареєстрованих з порушенням граничного терміну реєстрації в ЄРПН застосовуються штрафні санкції у розмірах, встановлених пунктом 1201.1 статті 1201 розділу II ПКУ.

З датою складання починаючи з 16.01.2023 застосовуються штрафні санкції у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, у разі порушення платником податку граничних строків передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ для реєстрації розрахунків коригування у ЄРПН.

Отже, у разі порушення покупцем (отримувачем) товарів/послуг граничного терміну встановленого для реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування складеного постачальником, до такого покупця буде застосовано відповідальність у вигляді штрафних санкцій у розмірах встановлених ПКУ.

Щодо питання 6

Розрахунки коригування, складені постачальником товарів/послуг до податкових накладних, які складені на отримувача - платника податку, підлягають реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).