Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового та іншого законодавства у визначенні дати виникнення податкових зобов’язань з податку на додану вартість під час ведення господарської діяльності та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні Видавництво здійснює операції з:
виготовлення (друк на папері чи запис на електронному носієві) та розповсюдження книжок, у тому числі електронного контенту вітчизняного виробництва;
постачання, підготовлення (літературне, наукове і технічне редагування, коригування тощо), виготовлення, розповсюдження аудіокниг, озвучених українською мовою;
надання електронних послуг із постачання електронних примірників (електронно-цифрової інформації) та/або надання доступу до аудіокниг, озвучених українською мовою.
З огляду на викладене Видавництво просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) що мається на увазі під фразою «крім видань еротичного характеру» та якими діючими нормативно-правовими документами визначається поняття «еротичного характеру»;
2) який порядок (механізм) визначення того, що видання має «еротичний характер» для цілей застосування підпунктів 197.1.25 та 197.1.251 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ? Який орган (чи сам платник податку) уповноважений здійснювати таку класифікацію та на підставі яких документів/висновків Видавництво має підтверджувати правомірність або неправомірність звільнення від ПДВ?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 – 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Книга – це видання у вигляді блока скріплених у корінці аркушів друкованого матеріалу будь-якого формату в обкладинці чи оправі, обсягом понад сорок вісім сторінок (розділ 2 Інструкції з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах, затвердженої наказом Міністерства культури і туризму України від 03.04.2007 № 22, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.05.2007 за № 530/13797).
Книга – книжкове видання обсягом понад 48 сторінок (розділ 2 Інструкції про порядок використання і застосування типових форм первинного обліку науково-інформаційної діяльності, затвердженої наказом Державного комітету статистики України та Міністерства України у справах науки і технологій від 07.08.1998 № 272/219, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.11.1998 за № 712/3152).
Книжкове видання – це видання, особливістю матеріальної структури якого є скріплення аркушів у корінці з обкладинкою чи оправою. Книжкове видання може бути текстовим, образотворчим, нотним, картографічним (стаття 1 Закону України від 06 березня 2003 року № 601-IV «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні» (далі – Закон № 601)).
Книжкова продукція – сукупність книжкових видань, випущених видавцем (видавцями) або призначених до випуску (стаття 1 Закону № 601).
Видавнича продукція – це сукупність видань, випущених видавцем (видавцями) (пункт 7 статті 1 Закону України від 05 червня 1997 року № 318/97-ВР «Про видавничу справу» (далі – Закон № 318)).
Розповсюдження видавничої продукції – це доведення видавничої продукції до споживача через торговельну мережу або в інший спосіб (пункт 13 статті 1 Закону № 318).
Водночас, забороняється ввезення на митну територію України та/або розповсюдження на її території видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або випущена у світ, та/або ввозиться з території держави-агресора, республіки білорусь, тимчасово окупованої території України (крім розповсюдження видавничої продукції, що має походження або виготовлена та випущена у світ на тимчасово окупованій території України до її тимчасової окупації), а також книжкових видань, що містять твори, автори яких є або були у будь-який період після 1991 року громадянами держави-агресора, за винятком колишніх громадян держави-агресора, які є (або на момент смерті були) громадянами України і не мають (на момент смерті не мали) громадянства держави-агресора (стаття 281 Закону № 318).
Згідно з підпунктом 14.1.565 пункті 14.1 статті 14 розділу І ПКУ електронні послуги – послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях. До таких послуг, зокрема, але не виключно, належить постачання електронних примірників, надання доступу до зображень, текстів та інформації, у тому числі, але не виключно, підписка на електронні газети, журнали, книги, надання доступу та/або завантаження фотографій, графічних зображень, відеоматеріалів.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до підпункту 197.1.25 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання (передплати) та доставки періодичних видань друкованих засобів масової інформації (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, підготовлення (літературне, наукове і технічне редагування, коригування, дизайн та верстка), виготовлення (друк на папері чи запис на електронному носієві), розповсюдження книжок, у тому числі електронного контенту (крім видань еротичного характеру) та дитячих книжкових видань, вітчизняного виробництва, учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників, словників українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва на митній території України.
Підпунктом 197.1.251 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ визначено, що звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання, підготовлення (літературне, наукове і технічне редагування, коригування тощо), виготовлення, розповсюдження аудіокниг, озвучених українською мовою, крім видань еротичного характеру. Норми підпункту 197.1.251 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ поширюються також на електронні послуги із постачання електронних примірників (електронно-цифрової інформації) та/або надання доступу до аудіокниг, озвучених українською мовою, крім видань еротичного характеру.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 – 2
Таким чином питання оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з постачання (розповсюдження) видань еротичного характеру регулюються нормами ПКУ. На такі операції режим звільнення від оподаткування ПДВ не поширюється і, відповідно, такі операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
З питання належності книжкових видань до категорії видань еротичного характеру ДПС рекомендує звернутися до:
Міністерства культури та стратегічних комунікацій України як до головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері медіа, інформаційній та видавничій сфері та, зокрема здійснює нормативно-правове регулювання у таких сферах;
Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова» як до державної наукової установи у сфері видавничої справи та інформаційної діяльності.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |