X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.04.2025 р. № 2088/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (  ), щодо застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник зазначив, що є одним із засновників               іноземної компанії «    » (номер запису в Національному судовому реєстрі Польщі (KRS) №     від   ) з часткою прямого володіння 25 відсотків.

Структура власності засновників іноземної компанії  (    ) наступна:

Фізична особа (  ) – 25 відсотків;

 Фізична особа (  )  – 25 відсотків;

 Юридична особа (     )  – 50 відсотків.

В той же час вказані фізичні особи є засновниками (  ) (далі – Товариство)  з рівними частками 50/50 відсотків.

Загальними зборами учасників Товариства від 30 грудня 2024 року було прийнято рішення про визначення Товариства, якому належить 50 відсотків статутного капіталу в іноземній компанії «(  )» (номер запису в Національному судовому реєстрі Польщі (KRS) №   ), контролюючою особою, що здійснює контроль над іноземною компанією та покладення на Товариство податкових зобов’язань, визначених Кодексу для контролюючої особи, що здійснює контроль над іноземною компанією.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Чи потрібно платнику податків, (  ), як фізичній особі, подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії за 2024 рік та в подальшому?

Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункт 39².1.1 пункту 39².1 статті 39² Кодексу).

Відповідно до підпункту 39².1.2 пункту 29².1 статті 39² Кодексу з урахуванням положень статті 39² Кодексу контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.

Зокрема, іноземна компанія визнається контрольованою іноземною компанією, якщо фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України:

а) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж
50 відсотків, або

б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж
10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб – резидентів України та/або юридичних осіб – резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або

в) окремо або разом з іншими резидентами України – пов'язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.

Фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України не визнаються контролюючими особами, якщо їх володіння часткою у контрольованій іноземній компанії реалізовано через пряме або опосередковане володіння в іншій юридичній особі – резиденті України, за умови якщо остання визнається контролюючою особою згідно з цим пунктом та на неї покладається зобов'язання щодо оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії.

Відповідно до пункту 54 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу встановлені особливості застосування положень про оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії протягом перехідного періоду, зокрема, підпункт «б» підпункту 39².1.2 пункту 39².1 статті 39² Кодексу для 2022 - 2023 звітних (податкових) років застосовується в такій редакції:

«б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі 25 і більше відсотків за умови, що декілька фізичних осіб – резидентів України та/або юридичних осіб – резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або.».

Відповідно до підпункту 392.1.6 пункту 392.1 статті 392 Кодексу, особа вважається такою, що здійснює фактичний контроль над юридичною особою, у разі, якщо така особа має можливість здійснювати суттєвий або вирішальний вплив на рішення такої юридичної особи щодо укладення угод, розпорядження активами та прибутком, припинення діяльності незалежно від юридичного оформлення такого впливу.

Фактичний контроль встановлюється на підставі, зокрема, але не виключно, хоча б однієї з таких обставин, зазначених у підпунктах «а» – «ґ»                         підпункту 392.1.6 пункту 392.1 статті 392 Кодексу.

Пунктом 39².5 статті 39² Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії. Зокрема, підпунктом 39².5.2 пункту 39².5 статті 39² Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Отже, відповідно до підпункту 39².1.2 пункту 39².1 статті 39² Кодексу якщо (  ) визнала себе контролюючою особою яка володіє часткою у контрольованій іноземній компанії через пряме або опосередковане володіння на 100 відсотків то на неї покладається зобов’язання щодо оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії в повному обсязі.

Разом з цим наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування конкретних операцій платників податків можуть надаватися за результатами детального вивчення умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжуються.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.