X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.04.2025 р. № 2100/ІПК/99-00-07-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення фізичної особи-підприємця (далі – Підприємець)
щодо надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі –
Кодекс), повідомляє таке.

Відповідно до звернення Підприємець здійснює діяльність у сфері торгівлі ювелірними виробами. У зв’язку зі складністю розуміння законодавства у сфері здійснення розрахунків за товари Підприємець звернувся до податкового органу за роз’ясненням щодо можливості продажу ювелірних виробів з поділом оплати на частини, а також  форми та змісту розрахункових документів при такому способі оплати.

При продажу товарів на умовах внесення оплати частинами, приймання кожної частини оплати має бути здійснено із дотримання вимог Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265), Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 лютого 2016 р. за № 220/28350 (далі – Положення № 13), та супроводжуватись видачею розрахункових документів встановленої форми та змісту, та забезпечувати їх поєднання у ланцюг, який надаватиме можливість продавцю здійснювати відстеження отриманої оплати за товари, що реалізуються, а покупцю, мати підтвердження щодо внесення такої оплати.

У разі продажу товару з отриманням попередньої оплати «авансу», у тому числі відповідно до договору у письмовій формі, у першому чеку замість назви має бути зазначено, що це «аванс за ххх», де «ххх» – це назва або артикул товару та вказана саме та сума, яка була отримана від покупця.

Також перший чек у такому випадку може містити будь-який інший ідентифікатор, який забезпечить ідентифікацію товару, що продається і за який отримано «аванс», кількість чеків на приймання авансів не обмежена, правила їх формування єдині. Окрім того, в коментарях до такого чеку рекомендуємо зазначати «Залишок до сплати» (не обов’язковий реквізит, який допоможе ідентифікувати господарську операцію).

Другий чек (останній чек), у межах якого відбувається остаточний розрахунок і вручення товару покупцю (в тому числі який не передбачає остаточної оплати, у зв’язку із повним погашенням вартості товарів авансами) має містити повну номенклатуру проданого товару, де зазначається назва товару (послуги), що реалізується, його повна ціна, кількість, відображений раніше отриманий аванс (аванси), на який буде зменшуватись вартість такого товару, безпосередньо сума до сплати після врахування суми авансу (авансів), які були попередньо внесені покупцем та інші обов’язкові реквізити визначені Положення № 13.

Слід зауважити, що абзац другий пункту 2 статті 3 Закону № 265
не допускає зазначення розрахункових документах назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги (далі – спрощена назву товару) суб’єктами господарювання при продажі ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Відповідно до термінів, які вживаються у Положенні № 13 назвою товару (послуги) – є слово, поєднання слів або слова та цифрового коду, які відображають споживчі ознаки товару (послуги) та однозначно ідентифікують товар чи послугу в документообігу суб’єкта господарювання.

Враховуючи викладене вище, як відповідь на питання 1 звернення повідомляємо, що чинне законодавство України не містить обмежень щодо можливості продажу, вказаних у зверненні товарів, на умовах внесення оплати частинами.

Як відповідь на питання 2 та 3 звернення повідомляємо, що при продажу ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння вказання у розрахункових документах спрощеної назви товару не допускається.

У розрахункових документах, у межах яких відбувається вручення товару покупцю, слід вказувати саме ту назву товару, яка використана її виробником та міститься у документах, що свідчать про його походження, або ту, яка використана при їх клеймуванні.

Щодо додатків доданих до звернення, слід зауважити, що ДПС
є контролюючим органом та не у повноважена організовувати господарську діяльність суб’єктів господарювання.

У свою чергу форма та зміст розрахункових документів визначені Положенням № 13, а додатки до нього містять візуальне відображення форми та змісту розрахункових документів та примітки щодо їх заповнення.

При формуванні розрахункових документів суб’єкти господарювання мають дотримуватись вимог Положення № 13.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Олексій Савенок  272 50 50

________________________________________________________________________________

Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.