Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ), щодо застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що з 2021 року він має ( ) частки в іноземній компанії ( ), яка зареєстрована в республіці Кіпр. З моменту створення, компанія не здійснювала активну діяльність, не проводила аудит та не подавала щорічні фінансові звіти та території ( ). З 17.01.2025 зазначена компанія, з причини своєї не активності, перебуває у статусі виключення з реєстру.
Тому, у платника податків виникли практичні питання щодо застосування окремих норм Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Якщо неможливо надати фінансову звітність іноземної компанії (хоча, згідно із законодавством іноземної юрисдикції податкового резидентства контрольованої іноземної компанії (далі – КІК) передбачено обов’язкове складання фінансової звітності) як додаток до КІК, чи може платник податків скласти фінансовий звіт контрольованої іноземної компанії (далі – Звіт про КІК) відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності?
2. Чи можна, не подавати фінансову звітність КІК як додаток КІК, чи може платник податків скласти фінансовий звіт у випадку якщо така не існує, але законодавством іноземної юрисдикції податкового резидента КІК передбачено обов’язкове складання фінансової звітності?
3 Чи може, в платника податку випадку, подача фінансового звіту КІК відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, бути причиною сумнівів щодо достовірності поданої фінансової звітності КІК, та мати наслідок у вигляді вимоги надання письмового висновку аудиторської компанії?
4. Чи необхідно платнику податків подавати декларацію про майновий стан і доходи фізичної особи разом з КІК?
Щодо питань перший-четвертого
«Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» Кодекс доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка відповідно до Закону України від 17 грудня 2020 року № 1117-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування», набрала чинності з 01 січня 2022 року.
КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (пункт 392.1.1 статті 392 розділу І Кодексу).
Пунктом 392.2 статті 392 розділу I Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 392 розділу І Кодексу.
Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про КІК. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
До Звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік.
Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про КІК, скорочену форму Звіту про КІК та Порядок заповнення Звіту про КІК, скороченої форми Звіту про КІК і подання до контролюючого органу (далі – Порядок).
Відповідно до підпункту 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу та пункту 2 розділу ІV Порядку до Звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК,
що підтверджують розмір прибутку такої іноземної компанії за звітний (податковий) рік.
У разі якщо згідно із законодавством іноземної юрисдикції податкового резидентства КІК не передбачено обов’язку складання фінансової звітності, контролююча особа повинна забезпечити складання такої звітності відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності (абзац другий підпункту 392.3.1 пункту 392.3 статті 392 розділу I Кодексу).
У разі наявності у контролюючого органу сумнівів щодо достовірності поданої фінансової звітності КІК контролюючий орган має право вимагати надання письмового висновку аудиторської компанії, що підтверджує фінансову звітність КІК, не раніше ніж через 15 місяців після завершення звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК.
Такий письмовий висновок має надаватися аудиторською компанією, що має право на проведення аудиту фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції, та не може містити негативний висновок або відмову від надання висновку.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи визначено статтею 179 розділу ІV Кодексу.
Пунктом 179.1 ст. 179 розділу ІV Кодексу передбачено, що платник податку зобов'язаний подавати річну податкову декларацію відповідно до Кодексу.
Наказом Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143 «Про внесення змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи»
(далі – Декларація), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.06.2022 за № 593/37929, з 01 січня 2023 року запроваджено нова форма Декларації, яка передбачає заповнення окремого додатка КІК для фізичних
осіб – контролерів КІК.
Додаток КІК заповнюється окремо по кожній КІК. Податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що підлягають сплаті з прибутку КІК, розраховуються відповідно до положень статті 392 розділу I Кодексу та підпункту 170.13.1 пункту 170.13 статті 170 розділу IV Кодексу.
Таким чином, на виконання вимог підпункту 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу та пункту 2 розділу ІV Порядку контролююча особа зобов’язана подати до контролюючого органу звіт про КІК одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за календарний рік та копій фінансової звітності КІК.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |