Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового Кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення, щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи та в межах компетенції повідомляє наступне.
У своїх зверненнях платник податків зазначив, що для дотримання зарплатного критерію для бронювання працівників критичних підприємств, згідно з роз'ясненням Міністерства економіки України, інформацію для обчислення середньої зарплати для зарплатного критерію критичності Товариство отримує із Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), а саме: сума нарахованої заробітної плати — підсумок рядків 1.1 + 1.3 + 1.4; 2. кількість застрахованих осіб — рядок 103. На підприємстві, крім трудових договорів, укладаються трудові угоди за договорами цивільно – правого характеру і виплачується дохід за актом виконаних робіт та наданих послуг, який відображається по кожному виконавцю у Додатку 1 Розрахунку.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання точності заповнення рядка 103 розрахунку:
Чи включаються до рядка 103 кількість осіб які виконують роботи та надають послуги за договорами цивільно правового характеру?
Відповідно до абзацу першого ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Зазначене відповідає визначенню терміну «працівник», яке наведено у частині першій ст. 1 Закону України від 12 січня 2012 року № 4312-VI «Про професійний розвиток працівників», а саме: працівник – фізична особа,
яка працює за трудовим договором (контрактом) на підприємстві, в установі та організації незалежно від форми власності та виду діяльності або у фізичної особи, яка відповідно до законодавства використовує найману працю.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року
№ 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового місяця, Розрахунок, до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Форма Розрахунку та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зі змінами та доповненнями.
Порядком передбачено заповнення і подання до податкових органів Розрахунку платниками єдиного внеску, визначеними у пп. 1, 16 частини першої ст. 4 Закону № 2464, відповідно до вимог ст. 51 Кодексу, п.п. 70.16.1
п. 70.16 ст. 70 Кодексу, п.п. 170.4.2 п. 170.4 ст. 170 Кодексу, п.п. «б» п. 176.2
ст. 176 Кодексу, п.п. 1.6 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу та п. 4 частини другої ст. 6 Закону № 2464.
Згідно з п. 1 розділу ІІІ Порядку у рядку 103 «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату / (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення)» (далі – рядок 103) Розрахунку зазначається кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення).
В Додатку Д1 до Розрахунку «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (далі – Додаток Д1)
відображається сума нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) персоніфіковано по кожній застрахованій особі.
Згідно з п. 1 розділу IV Порядку стосовно однієї застрахованої особи допускається декілька записів у Додатку Д1 до Розрахунку, якщо протягом одного звітного (податкового) періоду застрахованій особі були здійснені нарахування виплат за поточні та майбутні (відпускні, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами), за минулі (тимчасова непрацездатність та перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і нарахування сум заробітної плати (доходу) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання якої (яких) перевищує календарний місяць, а також за відпрацьований час після звільнення з роботи або згідно з рішенням суду – сум середньої заробітної плати за вимушений прогул) періоди.
Отже, серед іншого в Додатку Д1 до Розрахунку зазначається інформація, зокрема, і про нараховану у звітному періоді заробітну плату працівників,
з якими укладено трудові договори (контракти).
Кількість таких працівників зазначається в рядку 103 Розрахунку.
При цьому до рядка 103 Розрахунку не включаються працівники стосовно яких у Додатку Д1 до Розрахунку зазначено тільки кількість днів перебування
у трудових відносинах, проте ним не здійснювалося нарахування заробітної плати у звітному періоді, зокрема, у зв’язку із:
відпусткою без збереження заробітної плати (якщо така відпустка тривала протягом всього звітного періоду);
перебуванням протягом всього звітного періоду на лікарняному, який фактично буде оплачений тільки в наступному звітному періоді;
перебуванням протягом всього звітного періоду у відпустці (оскільки відпускні були нараховані в попередньому звітному періоді);
іншими підставами, визначеними законодавством.
Враховуючи вищезазначене, у рядку 103 Розрахунку передбачено можливість заповнення загальної кількості застрахованих осіб, яким у звітному періоді нараховано виключно заробітну плату, тобто загальну кількість працівників.
Таким чином, рядок 103 Розрахунку не містить показника щодо кількості осіб, які у звітному періоді отримували винагороду за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
________________________________________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |