Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс) розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що основним видом діяльності компанії є оптова торгівля побутовими електротоварами, також компанія здійснює роздрібну торгівлю через мережу Інтернет. B Україні Товариство є представником виробника щодо надання гарантійного сервісу та обслуговування споживачів щодо товарів дрібно побутової техніки для персонального догляду під TM Philips. Відповідно до вимог чинного законодавства України, зокрема, Закону України від 12 травня 1991 року № 1023-ХІІ «Про захист прав споживачів» (далі – Закон № 1023), Товариство в разі звернення споживача з вимогою повернути чи обміняти товар належної або неналежної якості, зобов’язане задовільнити вимоги споживача, провести обмін товару належної якості, здійснити гарантійну заміну/ремонт товару неналежної якості або повернути кошти споживачу.
Товариство у разі здійснення гарантійної заміни товару неналежної якості (у тому числі повернення грошових кoштiв кінцевому споживачу (фiзичнiй особі) за товари неналежної якості) та за товари належної якості, передбачені Законом № 1023 – відображає такі дії в Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Податковий розрахунок).
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
1. Чи повинно товариство у податковій звітності, a саме у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку відображати вартість товарів, які надходять платнику як гарантійна заміна або грошова компенсація за товари належної та неналежної якості (в тому числі повернення грошових коштів кінцевому споживачу (фізичній особі)) з ознакою доходу 138, коротке найменування «Вартість товарів, які надходять платнику податку як гарантійна заміна», водночас графи 4 та 4а,
5 та 5а розрахунку не заповнювати, так як такі доходи не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором та такі доходи не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку?
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 Кодексу встановлено перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, вартість товарів, які надходять платнику податку як гарантійна заміна у порядку, встановленому законом, а також грошова компенсація вартості товарів, надана платнику податку в разі їх повернення продавцю або особі, уповноваженій таким продавцем здійснювати їх гарантійне обслуговування (заміну) протягом гарантійного строку, але не вище, ніж ціна придбання таких товарів (п.п. 165.1.12 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Крім того, п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у п.п. 165.1.36 п. 165.1 ст. 165, п.п. 3 і 4
п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2
ст. 164 Кодексу).
Об’єктом оподаткування військовим збором, зокрема, для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить, зокрема, для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, – 5 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161
підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Форма Податкового розрахунку і Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку (далі – Порядок) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зі змінами та доповненнями.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у Додатку 2 до Порядку:
вартість товарів, які надходять платнику податку як гарантійна заміна у порядку, встановленому законом, а також грошова компенсація вартості товарів, надана платнику податку в разі їх повернення продавцю або особі, уповноваженій таким продавцем здійснювати їх гарантійне обслуговування (заміну) протягом гарантійного строку, але не вище, ніж ціна придбання таких товарів, у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку відображаються податковим агентом під ознакою доходу «138»
інші доходи, які включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, - під ознакою доходу «127».
Враховуючи викладене, у разі здійснення відповідно до закону гарантійної заміни товару неналежної якості (у тому числі повернення грошових кoштiв кінцевому споживачу (фiзичнiй особі) за товари неналежної якості) та за товари належної якості, але не вище, ніж ціна придбання таких товарів, товариство відображає вартість або грошову компенсацію таких товарів у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку під ознакою доходу «138» без заповнення граф 4а «Сума нарахованого податку на доходи фізичних осіб» та 4 «Сума перерахованого податку на доходи фізичних осіб», 5а «Сума нарахованого військового збору» та 5 «Сума перерахованого військового збору».
Водночас вартість перевищення ціни придбання таких товарів відображається податковим агентом під ознакою доходу «127».
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |