X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.04.2025 р. № 2113/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс) розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що основним видом діяльності є виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, та підприємство є виконавцем послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.

3i споживачами послуг підприємство укладає індивідуальний договір «Про надання послуги з постачання теплової енергії», який є публічним договором приєднання і встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії.

B ході взаємовідносин зі споживачами послуг виникають ситуації, коли на підставі судових рішень по стягненню дебіторської заборгованості з фізичних осіб (населення) на користь підприємства суди відмовляють в задоволенні частини позовних вимог за спливом строку позовної давності.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Яким чином у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Податковий розрахунок) відображати суми списаної дебіторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності?

2. Чи вірно ми розуміємо, що у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку відображати суми списаної дебіторської за6оргованості, за якою минув строк позовної давності під ознакою доходу «194», як виплата інших доходів?

Щодо першого та другого питань

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначені у п. 164.2
ст. 164 Кодексу, зокрема, сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відс. місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з розділом II Кодексу, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу. Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації (п.п. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Водночас п.п. 165.1.49 п. 165.1 ст. 165 Кодексу визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, інші доходи.

Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Форма Податкового розрахунку і Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку (далі – Порядок) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зі змінами та доповненнями.

Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у Додатку 2 до Порядку:

заборгованість, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відс. місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з розділом II Кодексу, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу, у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку відображаються податковим агентом під ознакою доходу «107» без заповнення граф 4 «Сума перерахованого податку на доходи фізичних осіб» та 4а «Сума нарахованого податку на доходи фізичних осіб», тобто проставляється «0»;

інші доходи, які згідно з Кодексом не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, - під ознакою доходу «194».

Враховуючи викладене, сума списаної заборгованості, за якою минув строк позовної давності, при перевищенні 50 відс. місячного прожиткового мінімуму, відображається юридичною особою – кредитором у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку під ознакою доходу «107». При цьому фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації.

Водночас сума списаної на користь фізичної особи заборгованості, за якою минув строк позовної давності, розмір якої не перевищує суму, що становить
50 відс. місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи
на 1 січня звітного податкового року, відображається у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку під ознакою доходу «194» як виплата інших доходів.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.