X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.04.2025 р. № 2224/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення
щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Товариство у своєму зверненні повідомляє, що є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків, спеціалізованим закладом для дітей з ДЦП, аутизмом та іншими складними захворюваннями опорно-рухового апарату та провадить господарську діяльність з медичної практики на підставі ліцензії МОЗ.

В 2025 році Товариством були укладені договори з Управліннями соціального захисту населення державних адміністрацій. Предметом договорів є надання реабілітаційних послуг відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 року № 309 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю» (далі – Постанова № 309). Таким чином, Товариство отримує в якості оплати відшкодування вартості реабілітаційних послуг від відповідних управлінь, що є бюджетними коштами.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Чи має право Товариство відповідно до підпункту 4 пункту 292.11 статті 292 Кодексу в цілях оподаткування військовим збором, що встановлено нормами пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, не включати до складу доходу платника єдиного податку третьої групи суми коштів, отриманих від Управління соціального захисту населення державних адміністрацій згідно з договорами надання реабілітаційних послуг відповідно до Постанови № 309?

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Соціальний захист осіб з інвалідністю» (далі – бюджетні кошти) визначається Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю, затверджений Постановою  № 309 (далі – Порядок ).

Відповідно до частини третьої Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є Міністерство соціальної політики України.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю  – відповідальний виконавець бюджетної програми;

орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;

структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі – місцеві органи).

Відшкодування вартості реабілітаційних послуг для дітей здійснюється місцевими органами в межах бюджетних коштів шляхом їх безготівкового перерахування реабілітаційним установам як оплати за надані послуги відповідно до укладених договорів на підставі актів наданих послуг у розмірі, що не перевищує встановленої граничної вартості реабілітаційних послуг, а якщо вартість таких послуг є меншою від граничної, - у розмірі, що не перевищує фактичної вартості реабілітаційних послуг (частина 11 Порядку).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

До суб’єктів господарювання третьої групи, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, відносяться, зокрема, юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (підпункт 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу).

Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2, 44.3 статті 44 Кодексу (абзац п’ятий пункту 296.1
статті 296 Кодексу).

Порядок визначення доходів та їх склад, зокрема, для платників єдиного податку третьої групи визначено статтею 292 Кодексу.

Доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.

Вичерпний перелік надходжень, які з метою оподаткування не включаються до складу доходу, встановлено пунктом 292.11 статті 292 Кодексу.

До складу доходу, визначеного статтею 292 Кодексу, не включаються, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (підпункт 4 пункт 292.11 статті 292 Кодексу).

Тому, з урахуванням норм Порядку № 309, суми отримані реабілітаційними установами, які є платниками єдиного податку третьої групи як відшкодування вартості реабілітаційних послуг для дітей здійснених місцевими органами в межах бюджетних коштів відповідно до укладених договорів на підставі актів наданих послуг,  не включаються до складу доходу платників єдиного податку третьої групи.

Проте, у разі недотримання реабілітаційними установами, які є платниками єдиного податку третьої групи вимог підпункту 4 пункт 292.11 статті 292 Кодексу та Порядку № 309, суми отримані з місцевого бюджету як відшкодування вартості реабілітаційних послуг для дітей, включаються до складу доходу платника єдиного податку третьої групи.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.