X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.04.2025 р. № 2229/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи – підприємця …. щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомляє, що є фізичною особою підприємцем платником єдиного податку третьої групи та здійснює  діяльність із створення 3D моделей та їх подальшому продажі на іноземному сервісі (сайті) CGTrader, який належить UAB CGTrader та надання на цьому ж сервісі послуг замовника із створення різних 3D проектів.

Сайт CGTrader є онлайн майданчиком для 3D моделей та 3D проектів, а також професійною спільнотою 3D дизайнерів, де користувачі 3D моделей можуть безпечно підключатися та продавати  різні 3D моделі, запропоновані учасниками – дизайнерами та/або продавцями.

Операції, що здійснюються на сайті  CGTrade проводяться безпосередньо між дизайнерами та покупцями або продавцями та покупцями.

Сайт CGTrader сприяє взаємодії між покупцями та продавцями, надаючи платформу для торгівлі на сайті CGTrader. CGTrader не є стороною угоди про покупку продукту між покупцями та продавцями.

Разом з тим платіжні транзакції щодо покупки продуктів здійснюються від покупця до продавця через CGTrader.

У відношенні цих платіжних транзакцій CGTrader забезпечує можливість здійснення оплат покупцями через певні платіжні канали, доступні на сайті і надає можливість здійснити продаж товарів від імені лише продавця.

При цьому CGTrader виступає посередником у процесі здійснення транзакцій з контентом.

Отже покупець обирає потрібну йому 3D модель доступну для придбання на сайті та здійснює оплату його вартості. CGTrader отримує таку оплату та перераховує її Автору попередньо утримавши з неї свою комісію.

Виходячи із приписів іноземного законодавства сума коштів, що виплачується Автору, як винагорода за його 3D моделі чи 3D проекти, може називатися – роялті.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи є кошти, що надходять від компанії UAB CGTrader, як частка від доходу (яка відповідно до іноземного законодавства називається в договорі оферти «Роялті») отриманого Автором від продажу його користувачам  на сайті CGTrader 3D моделей та 3D проектів,  що належать автору – роялті у розумінні п.п. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Кодексу?

2. Чи можуть кошти, що надходять автору, як частка від доходу (яка відповідно до іноземного законодавства називається в договорі оферти «Роялті») отриманому Автором від продажу користувачам на сайті CGTrader 3D моделей та 3D проектів(створених фізичною особою – підприємцем), вважатися доходом фізичної особи – підприємця отриманим на спрощеній системі оподаткування (у випадку їх зарахування на рахунок фізичної особи – підприємця у банківській установі в Україні)   та чи можуть такі доходи бути включеними до складу доходів фізичної особи – підприємця згідно з п.п.1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу?

Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).

Відповідно до ст. 418 ЦКУ право інтелектуальної власності – це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об’єкт права інтелектуальної власності, визначений ЦКУ та іншим законом.

Право інтелектуальної власності становлять особисті немайнові права інтелектуальної власності та (або) майнові права інтелектуальної власності, зміст яких щодо певних об’єктів права інтелектуальної власності визначається ЦКУ та іншим законом.

Статтею 420 та частиною першою ст. 433 ЦКУ визначено об’єкти права інтелектуальної власності.

Правила та умови розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності (у тому числі використання об’єкта права інтелектуальної власності) визначено главою 75 ЦКУ.

Статтею 1107 ЦКУ визначено види правочинів щодо розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності.

При цьому п.п. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що роялті – це будь-який платіж, в тому числі платіж, що сплачується користувачем об’єктів авторського права і (або) суміжних прав на користь організацій колективного управління, відповідно до Закону України від 15 травня 2018 року № 2415-VIII «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп’ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інші аудіовізуальні твори, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

Не вважаються роялті платежі, отримані:

як винагорода за використання комп’ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання «кінцевим споживачем»);

за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра);

за придбання речей (у тому числі носіїв інформації), в яких втілені або на яких містяться об’єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці першому цього підпункту, у користування, володіння та/або розпорядження особи;

за передачу прав на об’єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передачі прав на об’єкт права інтелектуальної власності надають право особі, яка отримує такі права, продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), крім випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов’язковим згідно із законодавством України;

за передачу права на розповсюдження примірників програмної продукції без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежено використанням кінцевим споживачем.

Слід зазначити, що розпорядження об’єктами права інтелектуальної власності здійснюється на підставі договорів згідно з нормами ЦКУ.

Як, зокрема, зазначено в копії Угоди постачальника з автором CGTrader, доданої до звернення передбачено що:

«20.1 Після сплати відповідної ліцензійної плати за продукт, покупець отримує ліцензію відповідно до умов цього договору. Усі ліцензійні права, що стосуються продукту, залежать від переказу грошей (окрім безкоштовних продуктів) від покупця. Усі ліцензійні права припиняються негайно і без попередження, якщо продаж скасовано з будь-якої причини.

20.2 При завантаженні продукту на сайт продавець повинен вказати умови ліцензії, на підставі яких відповідний продукт ліцензується продавцю. Якщо продавець не вказав умови ліцензії у своєму оголошенні, застосовуються умови ліцензії Royalty Free/

20.4 покупці не володіють продуктом і мають право лише використовувати його відповідно до умов ліцензії. Якщо в умовах «індивідуальних ліцензій» не вказано інше, продавець зберігає авторське право на продукти, що були придбані або завантажені покупцем.

20.5 Ліцензія на використання продукту є невиключною, непередавальною і надається лише оригінальному покупцеві. Якщо покупець є юридичною особою, ліцензія надається юридичній особі,  і продукт може бути поділений в межах цієї юридичної особи.

21.6 Перепродаж або перерозподіл покупцем будь-якого продукту, отриманого з сайту, суворо заборонений, якщо це не є інкорпорованим продуктом за ліцензією вище»    

Враховуючи викладене та зважаючи на умови Угоди з CGTrader, оскільки Вами здійснюється створення 3D моделей і подальший продаж на іноземному сервісі (сайті), де користувачі 3D моделей  мають можливість їх придбати, тобто такі користувачі можуть розглядатися як кінцеві користувачі, то винагорода, яка виплачується на Вашу користь у розумінні Кодексу не може вважатися роялті.

Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV Кодексу.

Умови перебування фізичної особи – підприємця на єдиному податку третьої групи встановлені п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу, а саме до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать, зокрема, фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми,
у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Пунктом 291.5 ст. 291 Кодексу визначені види діяльності, здійснюючи які фізичні особи – підприємці не можуть бути платниками єдиного податку
першої – третьої груп.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Таким чином, у разі якщо кошти, отримані від іноземного сайту CGTrader, зараховані на рахунок, відкритий у банківській установі в Україні для здійснення підприємницької діяльності (впродовж звітного періоду, але
не пізніше річного податкового (звітного) періоду), то такі кошти включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку та оподатковуються у порядку, визначеному главою
1 розділу XIV Кодексу.

Разом з тим, якщо зазначені кошти залишаються на кінець звітного податкового періоду на рахунку, відкритому в іноземному банку, тобто
не зараховуються на рахунок, відкритий у банківській установі України для здійснення підприємницької діяльності, або зараховуються на рахунок в Україні, який відкритий для власних потреб, то такі кошти оподатковуються як іноземний дохід за правилами, встановленими для платників податків – фізичних осіб
.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.