X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.04.2025 р. № 2258/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку складання розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної (далі – розрахунок коригування) у разі зміни номенклатури товару та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство планує здійснювати роздрібну торгівлю товарами та власно виготовленою готовою продукцією в магазині. Товариство планує зареєструватися як платник податку на додану вартість.

Для виготовлення страв Товариство здійснює закупівлю товарів у різних постачальників, при цьому трапляються випадки, що один і той же товар має різні назви у різних постачальників, для цього в обліку Товариство вказує власну назву товару, яка затверджена наказом Товариства.

У зв’язку з цим, Товариство при списанні власної готової продукції не матиме можливості визначити, до якої податкової накладної постачальника віднести списану власну готову продукцію. Товариство допускає ситуацію, коли в податковій накладній, складеній відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу, буде виявлена помилка в номенклатурі товару після 3 років її складання.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. Яким чином виправити помилку у номенклатурі товару, вказаній в податковій накладній, складеній відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу, з дати складання якої минуло більше 1095 календарних днів? Чи передбачені штрафи за не виправлення помилки в номенклатурі товару?

2. Чи можна у графі 2 податкової накладної, складеної відповідно до
пункту 198.5 статті 198 Кодексу, вказати найменування готової продукції без зазначення податкового номера постачальника?

3. У разі виявлення помилки в номенклатурі податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу, чи передбачені штрафні санкції?

Статтею 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV
«Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні
», зі змінами (далі – Закон № 996), передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II Кодексу.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів / послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця / замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата
товарів / послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів / послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів / послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів / послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону № 996, незалежно від дати накладення електронного підпису.

Згідно з пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», зі змінами, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлені Кодексом терміни.

Відповідно до пункту 201.7 статті 201 Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів / послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Кодексу, якщо після постачання
товарів / послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів / послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів / послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Підпунктом «г» пункту 198.5 статті 198 Кодексу передбачено, що платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за
товарами / послугами, необоротними активами придбаними / виготовленими з ПДВ
(для товарів / послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до
01 липня 2015 року, – у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі
товари / послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 Кодексу).

Особливості складання податкових накладних відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу визначено пунктами 11 та 16 Порядку заповнення
податкової накладної
, затвердженого наказом Міністерства фінансів України
від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами (далі – Порядок № 1307).

Пунктом 11 Порядку № 1307 визначено, що у разі нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 пункту 199.1 статті 199 розділу V Кодексу платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами / послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися:

в операціях, що не є об’єктом оподаткування;

в операціях, звільнених від оподаткування;

в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.

У разі складання зведеної податкової накладної у графі «Зведена податкова накладна» зазначається, зокрема код ознаки: 1-у разі нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу.

Відповідно до підпункту 1 пункту 16 Порядку № 1307 у разі складання зведених податкових накладних відповідно до пункту 198.5 статті 198  Кодексу, у графі 2 «Опис (номенклатура) товарів / послуг продавця» платником податку зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів / послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу.

Порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 Кодексу, для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, не реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН та допущення продавцем товарів / послуг помилок під час зазначення обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 Кодексу тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірах передбачених статтею 1201 Кодексу.

Так, для податкових накладних / розрахунків коригування, складених, зокрема, відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» – «г» пункту 198.5 статті 198 Кодексу, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних:

– за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 Кодексу, встановлена відповідальність у вигляді штрафних санкцій у розмірі 2 відсотків від обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 гривень (пункт 1201.1 статті 1201 Кодексу);

– у разі відсутності реєстрації в ЄРПН таких податкових накладних/ розрахунків коригування – тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 5 відсотків обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 3400 гривень (пункт 1201.2 статті 1201 Кодексу).

Щодо питань 1 та 3

Термін, протягом якого розрахунок коригування до податкової накладної може бути зареєстрований в ЄРПН, встановлено пунктом 192.1 статті 192 ПКУ. Такий термін складає 1095 календарних днів з дати складання відповідної податкової накладної.

Отже, розрахунок коригування на зміну номенклатури товарів / послуг до податкової накладної, з дати складання якої минуло більше 1095 календарних днів, не може бути зареєстрований в ЄРПН.

Допущення продавцем товарів / послуг помилок під час зазначення обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 Кодексу, виявлених контролюючим органом за результатами перевірки, проведеної за заявою покупця, – тягне за собою накладення на платника податку – продавця штрафу в розмірі 170 гривень та зобов’язання виправити такі помилки (пункт 120¹.3 статті 120¹ Кодексу).

При цьому, якщо податкова накладна, що не надається покупцю, містить помилки в обов’язкових реквізитах, це може бути причиною неприйняття даної податкової накладної в електронному вигляді.

Щодо питання 2

Порядком № 1307 не передбачено вимоги щодо зазначення у графі «Опис (номенклатура) товарів / послуг продавця» податкової накладної інформації про податковий номер продавця.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).