X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.02.2018 р. № 677/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо застосування пільг з податку на прибуток суб’єктами літакобудування та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Законом України від 07 грудня 2017 року № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (далі - Закон № 2245), який набув чинності 01.01.2018, до п. 41 підрозділу 4 розділу XX Кодексу внесено зміни, що передбачають розширення кола платників, що користуються пільгами для суб’єктів літакобудування.

Звільнення від оподаткування прибутку підприємств - суб’єктів літакобудування поширюватиметься на усіх суб’єктів, що визначені відповідно до норм ст. 2 Закону України від 12 липня 2001 року № 2660-ІII «Про розвиток літакобудівної промисловості».
За попередньою редакцією Кодексу пільгу було запроваджено з 01 січня 2017 року для підприємств - суб’єктів літакобудування, які здійснюють розробку та/або виготовлення з кінцевим складанням літальних апаратів та двигунів до них.

Крім того, Законом № 2245 передбачено, що положення п. 41 підрозділу 4 розділу XX Кодексу з урахуванням внесених змін застосовуються до податкових періодів, починаючи з 01 січня 2017 року (п. 5 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2245).

Отже, враховуючи, що прибуток суб’єктів літакобудування звільняється від оподаткування починаючи зі звітних податкових періодів 2017 року, суб’єкти літакобудування, на які поширюється дія п. 41 підрозділу 4 розділу XX Кодексу, і які не використовували пільгу протягом 2017 року, мають подати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за звітний податковий період 2017 рік, в якій врахувати пільгу з податку на прибуток, передбачену п. 41 підрозділу 4 розділу XX Кодексу.

Щодо переплати з податку на прибуток, яка виникає при врахуванні пільг, не використаних протягом 2017 року, то згідно з п. 43.3 ст. 43 Кодексу платник податку може здійснити повернення сум грошового зобов’язання на підставі заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно з п. 43.4 ст. 43 Кодексу платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Відповідно до п. 41 підрозділу 4 розділу XIX Кодексу вивільнені коїщги (суми податку, що не сплачуються до бюджету та залишаються в розпорядженні платника податку) використовуються на науково-дослідні та дослідницько-конструкторські роботи з літакобудування, створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, запровадження новітніх технологій.

Використання таких коштів має бути пов'язане з діяльністю платника податку, прибуток від якої звільняється від оподаткування. Порядок контролю за використанням вивільнених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення контролю за використанням вивільнених коштів підприємств - суб'єктів літакобудування, на які поширюється дія норм ст. 2 Закону № 2660 та які здійснюють розробку та/або виготовлення з кінцевим складанням літальних апаратів і двигунів до них, затверджено постановою № 476 (далі - Порядок).

Згідно з п. 9 Порядку платники податку подають звіт про цільове використання вивільнених коштів за формою та порядком, що затверджуються спільним наказом Мінфіну України і Мінекономрозвитку України.

Водночас відповідно до п. 46.6 ст. 46 Кодексу якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, який затвердив такі форми, зобов'язаний оприлюднити нові форми звітності.

До визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Враховуючи вищезазначене, а також те, що на сьогодні нову форму звіту про цільове використання вивільнених коштів не затверджено, суб'єкти літакобудування, які скористались у 2017 році пільгою з податку на прибуток підприємств, передбаченою п. 41 підрозділу 4 розділу XX Кодексу, можуть подати Звіт про використання платниками податку на прибуток підприємств вивільнених коштів за формою, затвердженою наказом № 1685 (далі - Звіт), яка є чинною на сьогодні.

Звіт подається разом із податковою декларацією з податку на прибуток підприємств у строки, передбачені для подання декларації.
При цьому платник податків має право врахувати вимоги п. 46.4 ст. 46 Кодексу, яким визначено, що у разі необхідності платник податків може подати разом з податковою декларацією доповнення до неї, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід’ємною частиною податкової декларації. Таке доповнення подається з поясненням мотивів його подання.

Щодо подання Звіту про суми податкових пільг суб’єктами літакобудування, то порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1233 (далі - Порядок №1233).

Відповідно до п.1 Порядку №1233 цей Порядок є обов’язковим для виконання суб’єктами господарювання, які відповідно до Податкового кодексу України не сплачують податки та збори до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг.

Пунктом 3 Порядку №1233 визначено, що звіт про суми податкових пільг подається суб’єктом господарювання за три, шість, дев’ять і дванадцять календарних місяців за місцем його реєстрації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового періоду. У разі коли суб’єкт господарювання пільгами не користується, звіт не подається.

Форма Звіту про суми податкових пільг (далі - Звіт) визначена додатком до Порядку №1233.

Враховуючи, що формою Звіту не передбачено механізм подання уточненого звіту, суб’єкти літакобудування, на які поширюється дія п. 41 підрозділу 4 розділу XX Кодексу і які не використовували пільгу протягом 2017 року, можуть відобразити суми відповідних пільг, отриманих у 2017 році, у Звіті за 2017 рік. При цьому, відомості про отримані суб’єктами літакобудування у 2017 році пільги, відображені у такому

Звіті, не призводять до нарахування штрафних санкцій.

Водночас повідомляємо, що для отримання конкретного висновку у частині врахування у 2017 році пільги, що використовувалась суб’єктами літакобудування до 01.01.2015 рік, необхідне надання додаткових документів (матеріалів), які стосуються порушеного питання.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).