X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.04.2025 р. № 2274/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, за результатами проведеного Агентством електронного аукціону Товариством було придбано товари (мінеральні добрива), що перебувають на митній території України під митним контролем, за які не сплачені митні платежі та які відповідно до кримінального процесуального законодавства України передані Агентству, для реалізації.

Надалі, Товариством перераховано митні платежі на користь Агентства у тому числі ПДВ.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1) чи відображається у податковій звітності з ПДВ, сплачений ПДВ в описаній у зверненні ситуації;

2) чи оподатковуються ПДВ операції з придбання Товариством у Агентства товарів, що перебували під митним контролем, в описаній у зверненні ситуації;

3) чи виникає у Товариства обов’язок зі сплати ПДВ у ціні придбаних за результатами проведених Агентством аукціонів товарів, що перебували під митним контролем, в описаній у зверненні ситуації?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами ПКУ, Митного кодексу України (далі – МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ і частина друга статті 1 розділу І МКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Пунктом 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що операції, зазначені у статті 185 розділу V ПКУ, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною у підпункті «а» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, яка є основною.

Податок на додану вартість становить 20 відс., 7 і 14 відс. бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.

Відповідно до підпункту 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Не вважаються постачанням товарів операції з реалізації відповідно до кримінального процесуального законодавства України товарів, визначених частиною сьомою статті 293 МКУ, що здійснюються особами, зазначеними у пункті 180.22 статті 180 розділу V ПКУ.

Особою, відповідальною за сплату ПДВ до бюджету у складі митних платежів у порядку, встановленому статтею 2951 МКУ, є особа, яка здійснює реалізацію товарів, визначених частиною сьомою статті 293 МКУ                    (пункт 180.22 статті 180 розділу V ПКУ).

При цьому частиною сьомою статті 293 МКУ визначено, що у разі реалізації іноземних товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що перебувають на митній території України під митним контролем та за які не сплачені митні платежі, а також таких, що незаконно ввезені на митну територію України, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі тих, які відповідно до кримінального процесуального законодавства України передані Агентству, для реалізації у порядку та на умовах, визначених Законом України від 10 листопада 2015 року № 772-VIII «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» (далі –                        Закон № 772), особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, є особа, яка реалізує такі іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкової накладної і реєстрації її в Єдиному реєстрі податкових накладних регулюються  статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.

Форму та порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 із змінами і доповненнями.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

 

Щодо питань 1 і 2

 

За загальними правилами оподаткуванню ПДВ підлягають, зокрема  операції з постачання товарів/послуг, які є об’єктом оподаткування ПДВ згідно з розділом V ПКУ, а не операції з придбання товарів. ПДВ додається до ціни товарів/послуг.

Водночас, якщо Товариством придбані товари, що визначені частиною сьомою статті 293 МКУ, то згідно з підпунктом 14.1.191 пункту 14.1 статті 14          розділу І ПКУ операція Агентства з реалізації відповідно до кримінального процесуального законодавства України таких товарів Товариству не вважається операцією з постачання таких товарів і, відповідно, для цілей оподаткування ПДВ вказана операція не є об’єктом оподаткування ПДВ.

За безпосередньо такою операцією податкові зобов’язання з ПДВ Агентством не визначаються.

Дані щодо такої операції не підлягають відображенню у податковій звітності з ПДВ Товариства.

 

Щодо питання 3

 

З огляду на норми частини сьомої статті 293 МКУ у разі реалізації іноземних товарів, що незаконно ввезені на митну територію України, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі тих, які відповідно до кримінального процесуального законодавства України передані Агентству для реалізації у порядку та на умовах, визначених Законом № 772, особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів (у тому числі ПДВ із ввезених на митну територію України товарів), є особа, яка реалізує такі іноземні товари (Агентство).

 

Формування ціни (у тому числі її складових частин) товарів договірними сторонами не належить до компетенції ДПС.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).