X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.04.2025 р. № 2303/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…) щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомляє, що практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації пов’язана із застосуванням окремих норм статті 392 Кодексу.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:

1. Що таке «загальний сукупний дохід»?

2. Чи зобов’язаний платник податків (контролююча особа) розраховувати скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії (далі – КІК), якщо загальний сукупний дохід усіх КІК платника податків із всіх джерел за даними фінансової звітності не перевищує еквівалент 2 мільйони євро на кінець звітного періоду або виконується будь-яка інша умова, яка наведена у підпунктах 392.4.1-392.4.2 пункту 392.4 статті 392 Кодексу?

3. Чи зобов’язаний платник податків (контролююча особа) заповнювати Графи 25.1, 25.2К, 25.3, 26, 31-33, Додатки К, ТЦ і ЦП Звіту про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт про КІК) та Додаток КІК до Декларації, якщо платник податків звільняється від обов’язку розраховувати скоригований прибуток КІК відповідно до підпункту 392.4.3 пункту 392.4 статті 392 Кодексу?

1

Графа 25.1

Фінансовий результат до оподаткування КІК (+, -)

2

Графа 25.2К

Коригування фінансового результату до оподаткування КІК (+,-)

3

Графа 25.3

Скоригований прибуток КІК (графа 25.1. + графа 25.2 К) (+, -)

4

Графа 26

Розмір прибутку,     що включається до складу загального оподатковуваного доходу контролюючої особи / є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств (грн) (графа 25.3. х графа17.1./100)

5

Графа 31

Перелік операцій КІК із нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені
до переліку держав (територій), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу

6

Графа 32

Перелік операцій КІК із нерезидентами - пов’язаними особами

7

Графа 33

Перелік операцій КІК з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу

 

 

4. Чи зобов’язаний платник податків (контролююча особа) заповнювати Графу 27 Звіту про КІК («Прибуток КІК, звільнений від оподаткування»), якщо платник податків звільняється від обов'язку розраховувати скоригований прибуток КІК відповідно до підпункту 392.4.3 пункту 392.4 статті 392 Кодексу? Що розуміється під словосполученням «прибуток КІК, звільнений від оподаткування»?

5.  Які копії фінансової звітності КІК будуть вважатися «завіреними належним чином» для цілей підпункту 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 Кодексу?

6. Якщо фінансова звітність КІК складена англійською мовою, то чи повинна така фінансова звітність бути перекладена українською мовою, а переклад – завірений українським нотаріусом для цілей підпункту 392.5.2 пункту 392.5
статті 392 Кодексу?

7. Чи повинна фінансова звітність КІК бути належним чином легалізовано (зокрема, шляхом апостилювання) для цілей підпункту 392.5.2 пункту 392.5
статті 392 Кодексу?

8. Що означає термін «прибуток від операційної діяльності» для цілей
Графи 23 Звіту про КІК? Якщо КІК має від’ємне значення «прибутку від операційної діяльності» (тобто, мова йде про збиток), то яким чином платник податків має відобразити це у Графі 23 Звіту про КІК?

9. Який курс потрібно брати для перерахунку валюти фінансової звітності КІК долар США) у гривню для цілей Графи 21.2 Звіту про КІК?

10. Яким чином платник податків повинен заповнити Графу 24 Звіту про КІК («Прибуток до оподаткування відповідно до даних фінансової звітності (грн)»), якщо КІК мала не прибуток, а збиток за результатами звітного року?

11. Якщо скоригований прибуток КІК звільняється від оподаткування, то що потрібно проставляти у рядках 01-06 Додатку КІК до Декларації?

Щодо питань першого-четвертого, восьмого, десятого

Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466) розділ І Кодексу доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка набрала чинності з 01 січня 2022 року.

КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункт 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 Кодексу).

Відповідно до підпункту 392.1.2 пункту 392.1 статті 392 Кодексу з урахуванням положень цієї статті контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) КІК.

Зокрема, іноземна компанія визнається контрольованою іноземною компанією, якщо фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України (далі – контролююча особа):

а) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше
ніж 50 відсотків, або

б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше
ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб – резидентів України та/або юридичних осіб – резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або

в) окремо або разом з іншими резидентами України – пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.

Оподаткування прибутку КІК встановлено пунктом 392.2 статті 392 Кодексу.

Зокрема, пунктом 392.4 статті 392 Кодексу визначено умови, за яких прибуток КІК звільняється від оподаткування. Однією з таких умов, зокрема,
є не перевищення еквівалента 2 мільйони євро на кінець звітного періоду суми загального сукупного доходу усіх контрольованих іноземних компаній однієї контролюючої особи із всіх джерел за даними фінансової звітності. Ця умова була запроваджена в Кодексу враховуючи рекомендації звіту ОЕСР.

У нормативно-правових актах з бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України термін «загальний сукупний дохід» не застосовується. Крім того, слід зазначити, що підпунктом 14.1.84 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що інші терміни для цілей розділу ІІІ використовуються у значеннях, визначених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку і міжнародними стандартами фінансової звітності, введеними в дію відповідно до законодавства. Тож застосування національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, так само як і міжнародних стандартів фінансової звітності, відповідно до підпункту 14.1.84 пункту 14.1 статті 14 Кодексу передбачено для визначення інших термінів, що згадуються в розділі ІІІ, а не для визначення термінів, що використовуються в інших розділах Кодексу.

Таким чином, при розрахунку загального сукупного доходу усіх КІК для цілей застосування підпункту 392.4.2 пункту 392.4 статті 392 Кодексу слід враховувати обсяг доходу усіх КІК однієї контролюючої особи із усіх джерел за даними показників неконсолідованої фінансової звітності кожної КІК, який, зокрема, включатиме дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи, інші доходи. При цьому Звіт про фінансовий результат КІК, що є складовою її неконсолідованої фінансової звітності, складається відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються КІК.

Згідно з підпунктом 392.4.3 пункту 392.4 статті 392 Кодексу у разі якщо прибуток контрольованої іноземної компанії звільняється від оподаткування відповідно до положень цього пункту, контролююча особа звільняється від обов'язку розраховувати скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії відповідно до положень підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 Кодексу.

Таким чином, у разі звільнення від оподаткування прибутку КІК відповідно до вимог, визначених пунктом 392.4 статті 39Кодексу, зокрема, якщо загальний сукупний дохід усіх контрольованих іноземних компаній однієї контролюючої особи із всіх джерел за даними фінансової звітності не перевищує еквівалент
2 мільйони євро на кінець звітного періоду,
контролююча особа звільняється
від обов’язку розраховувати скоригований прибуток КІК.

Однак при звільненні від оподаткування прибутку КІК в обов’язковому порядку подається Звіт про КІК (повний) з відображенням умов такого звільнення.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про КІК, скорочену форму Звіту про КІК та Порядок заповнення Звіту про КІК, скороченої форми Звіту про КІК і подання до контролюючого органу (далі – Порядок).

У Звіті про КІК та в Порядку його заповнення чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення. Отже, графи Звіту про КІК, в яких є показники для декларування підлягають заповненню.

Щодо визначення поняття «прибуток від операційної діяльності» для цілей графи 23 Звіту про КІК варто зазначити наступне.

Фінансова звітності КІК складається з урахуванням вимог міжнародних стандартів фінансової звітності.

Пунктом 9 Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 1 «Подання фінансової звітності» (далі – МСБО 1) визначено, що фінансова звітність є структурованим відображенням фінансового стану та фінансових результатів діяльності суб’єкта господарювання. Метою фінансової звітності є надання інформації про фінансовий стан, фінансові результати діяльності та грошові потоки суб’єкта господарювання, яка є корисною для широкого кола користувачів при прийнятті ними економічних рішень. Фінансова звітність також демонструє результати того, як управлінський персонал суб’єктів господарювання розпоряджається ввіреними йому ресурсами.

Згідно з пунктом 15 МСБО 1 фінансова звітність має достовірно подавати фінансовий стан, фінансові результати діяльності та грошові потоки суб’єкта господарювання. Достовірне подання вимагає правдивого подання впливу операцій, інших подій та умов відповідно до визначень та критеріїв визнання для активів, зобов’язань, доходу та витрат, наведених у Концептуальній основі фінансової звітності (Концептуальній основі). Передбачається, що в результаті застосування МСФЗ з розкриттям додаткової інформації (за потреби) буде досягнуто достовірне подання у фінансовій звітності.

Отже, інформація з фінансової звітності вказує на наявність або відсутність господарської діяльності.

Водночас повідомляємо, що Міністерство фінансів України як головний
орган в системі центральних органів виконавчої влади, що здійснює державне регулювання бухгалтерського обліку, фінансової, бюджетної звітності та аудиту в Україні, розробляє стратегію розвитку національної системи бухгалтерського обліку, визначає єдині методологічні засади бухгалтерського обліку та
складення фінансової і бюджетної звітності, обов’язкові для всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування (крім банків).

У графі 23 Звіту про КІК зазначається прибуток від операційної діяльності контрольованої іноземної компанії, обов’язкова до заповнення (містить числове поле). Прибуток зазначається в гривнях без копійок. У разі, якщо КІК має збиток то показник відображається як від’ємне значення.

У графі 24 Звіту про КІК зазначається прибуток до оподаткування КІК відповідно до даних фінансової звітності, обов’язкова до заповнення (містить числове поле, може бути як додатним так і від’ємним, зазначається в гривнях
без копійок).

Таким чином, у графі 24 Звіту про КІК відображається інформація щодо прибутку або збитку КІК за результатами звітного періоду відповідно до показників фінансової звітності КІК. У разі, якщо КІК має збиток то показник відображається як від’ємне значення.

У графі 25 Звіту про КІК відображається розрахунок скоригованого прибутку КІК, який здійснюється контролюючою особою на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 Кодексу, обов’язкова графа для заповнення в будь-яких випадках.

Графи 25.1 – 25.3 Звіту про КІК є обов’язковими для заповнення, містять числове поле та заповнюються в гривнях без копійок, можуть бути як додатними так і від’ємними або дорівнювати нулю.

У графі 26 Звіту про КІК зазначається розмір прибутку, що включається до складу загального оподатковуваного доходу контролюючої особи/є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств, що дорівнює показнику графи 25.3. х графу 17.1./100, обов’язкова до заповнення (містить числове поле). Зазначається в гривнях без копійок.

Графа 26 Звіту про КІК може бути додатною або дорівнювати  нулю.

Разом з тим, у графі 27 Звіту про КІК зазначається прибуток КІК, звільнений від оподаткування (містить числове поле). Зазначається в гривнях без копійок.

Отже, у  графі 27 Звіту про КІК зазначається прибуток КІК звільнений від оподаткування.

Прибуток КІК, звільнений від оподаткування це той прибуток КІК який підпадає під умови звільнення від оподаткування. Умови звільнення від оподаткування прибутку КІК необхідно вказати у графах 28.1.1 – 28.1.2 або
28.2.1. – 28.2.2 або 28.3.1 – 28.3.3
Звіту про КІК .

У графі 28 Звіту про КІК у разі, якщо у графі 27 Звіту про КІК проставлено значення більше нуля, то у графах 28.1.1 – 28.1.2 або 28.2.1 – 28.2.2 або 28.3.1. – 28.3.3 обов’язково має бути зазначено відмітка(и) стосовно умови або умов звільнення від оподаткування прибутку КІК.

У разі відображення у графі 28 Звіту про КІК умов(и), на підставі якої/яких оподаткований прибуток КІК звільняється від оподаткування, у графах 25.1-25.3 Звіту про КІК проставляється нуль.

При цьому, у разі звільнення прибутку КІК від оподаткування Додатки К, ЦП та ТЦ до Звіту про КІК не підлягають заповненню і, як наслідок, їх не потрібно подавати.

У графах 31 – 33 Звіту про КІК відображаються операції контрольованої іноземної компанії із нерезидентами, із зазначенням: переліку операцій, повного найменування нерезидента, назви держави (території), коду країни, коду платника податку, зокрема:

  у графі 31 Звіту про КІК зазначається перелік операцій КІК із нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до
підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменування нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку). Інформація зазначається по кожній операції окремо.

  Перелік держав (територій) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045 «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року
№ 977»;

Окремо слід зазначити, що починаючи зі звітного періоду за 2025 рік, застосовуються норми постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045, у редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 27 грудня 2024 року № 1505 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045».

  у графі 32 Звіту про КІК зазначається перелік операцій КІК із нерезидентами – пов’язаними особами, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменування нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку). Інформація зазначається по кожній операції окремо;

  у графі 33 Звіту про КІК зазначається перелік операцій КІК з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «г»  підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменуванням нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку). Інформація зазначається по кожній операції окремо.

  Перелік організаційно-правових форм затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 липня 2017 року № 480 «Про затвердження переліку організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстрован