Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Товариство у своєму зверненні повідомляє, що подали два Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) за І квартал 2021 року (основний за головне Товариство (Розрахунок 1) та за відокремлений підрозділ (Розрахунок 2)).
При поданні об’єднаної звітності:
Розрахунок 1 було не прийнято через помилку;
Розрахунок 2 було помилково подано без зазначення відокремленого підрозділу і прийнято як за головне підприємство.
Для виправлення зазначеної помилки Товариством подано уточнюючий Розрахунок 2 з зазначенням відокремленого підрозділу. Це призвело до прийняття інформаційними системами Державної податкової служби України і Пенсійного фонду України Розрахунку за відокремлений підрозділ, проте без видалення помилково прийнятого раніше за головне підприємство Розрахунку.
Таким чином, на даний час Розрахунок 2 за відокремлений підрозділ подано і прийнято і за відокремлений підрозділ, і (помилково) за головне підприємство. Натомість Розрахунок 1 за головне підприємство залишається не прийнятим.
Товариство неодноразово зверталося до органів Державної податкової служби України і Пенсійного фонду України за допомогою у вирішенні ситуації, що склалася (в т. ч. з проханням зняти актуалізацію з помилково прийнятого за головне підприємство Розрахунку 2 для можливості подати за головне підприємство Розрахунок 1), але всі відповіді зводилися до пропозиції подати «Уточнюючий» Розрахунок.
Проте запропонована пропозиція подання «Уточнюючого» Розрахунку передбачає його заповнення з кодом типу нарахувань «2», який використовується виключно для звітування у випадку донарахування доходів (що, як зазначено вище, не відповідає фактичній ситуації Товариства) та тягне за собою нарахування штрафів.
Таким чином, станом на дату складання листа з боку Державної податкової служби України і Пенсійного фонду України відсутня технічна можливість прийому Розрахунку Товариства з типом «Звітний» та завантаження/подання суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) (персоніфікованих даних) до Пенсійного фонду України/реєстру застрахованих осіб за 1 квартал 2021 року.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Яким чином Товариство, який нарахував та перерахував єдиний внесок, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір у встановлені строки до бюджету у повному обсязі згідно чинного законодавства, може реалізувати своє право та обов’язок щодо подання Розрахунку за 1 квартал 2021 року шляхом, відмінним від подання «Уточнюючого» звіту з кодом типу нарахування «2», який використовується виключно для звітування у випадку донарахування доходів (що не відповідає фактичній ситуації Товариства) та тягне за собою нарахування штрафів?
Згідно з п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового місяця, податковий Розрахунок до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
У разі, якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2025 № 39 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4», зі змінами та доповненнями, який набрав чинності 06.02.2025 (далі – Наказ № 39), внесено зміни до форми Розрахунку і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок), затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі – Наказ № 4).
Пунктом 3 Наказу № 39 встановлено, що Розрахунок за формою в редакції Наказу № 39 подається перший раз за січень 2025 року.
До 10 лютого 2025 року Розрахунок за звітний (податковий) період за
IV квартал 2024 року подається за формою, затвердженою Наказом № 4
(у редакції наказу Міністерства фінансів України від 02.03.2023 № 113).
Відповідно до абзацу першого п. 50.1 ст. 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених ст. 50 Кодексу), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Порядок проведення коригувань Розрахунку визначений розділом V Порядку.
Коригування поданого і прийнятого Розрахунків проводяться на підставі самостійно виявлених платником помилок, а також на підставі повідомлень про помилки, виявлені контролюючим органом (п. 1 розділу V Порядку).
Пунктом 2 розділу V Порядку передбачено, що для цілей коригування платником самостійно виявлених помилок за 2021 – 2024 роки вважати відповідними такі періоди:
I квартал:
1 місяць - січень (1);
2 місяць - лютий (2);
3 місяць - березень (3);
II квартал:
1 місяць - квітень (4);
2 місяць - травень (5);
3 місяць - червень (6);
III квартал:
1 місяць - липень (7);
2 місяць - серпень (8);
3 місяць - вересень (9);
IV квартал:
1 місяць - жовтень (10);
2 місяць - листопад (11);
3 місяць - грудень (12).
Для цілей коригування платником самостійно виявлених помилок за періоди до 2021 року вважати відповідними такі періоди:
для податкових агентів:
I квартал: березень (3);
II квартал: червень (6);
III квартал: вересень (9);
IV квартал: грудень (12).
При цьому коригування здійснюється в порядку, визначеному п. 10
розділу V Порядку з типом «Уточнюючий»;
для платників єдиного внеску – відповідний місяць, за який здійснюється коригування.
Згідно з п. 3 розділу V Порядку поданим і прийнятим до граничного строку подання вважається Розрахунок, який прийнятий контролюючим органом та пройшов всі контролі, у тому числі під час завантаження до Реєстру страхувальників та до Реєстру застрахованих осіб, залишається чинним під час прийняття контролюючим органом наступного Розрахунку за такий звітний (податковий) період.
На підставі такого Розрахунку здійснюється коригування необхідних реквізитів та показників як у межах звітного (податкового) періоду, так і поза його межами.
Розрахунок, сформований для виправлення помилок за звітний (податковий) та за попередній періоди, не має містити інших додатків крім тих, у яких проводиться коригування.
Відповідно до п. 6 розділу V Порядку Розрахунок з типом «Уточнюючий» подається після закінчення строку подання розрахунку з типом «Звітний» та/або «Звітний новий». «Уточнюючий» Розрахунок може подаватись як за звітний період, так і за попередні періоди.
Порядок заповнення розрахунків «Звітного нового» та «Уточнюючого»
(у разі коригування виключно реквізитів) для платників єдиного внеску є однаковим. Розрахунки «Звітний новий» та «Уточнюючий» (у разі коригування виключно реквізитів) для платників єдиного внеску, подаються на підставі інформації з раніше поданих розрахунків і містять інформацію лише за рядками з реквізитами та сумами нарахованого єдиного внеску, які уточнюються. Для заповнення також використовується інформація з повідомлень про виявлені помилки, які відправляються контролюючими органами до платника податків (абзац другий п. 7 розділу V Порядку Розрахунок).
Враховуючи викладене, коригування платником Розрахунку на підставі самостійно виявлених платником помилок за минулі періоди, зокрема,
за 2021 рік, здійснюється в порядку, визначеному п. 10 розділу V Порядку шляхом подання Розрахунку з типом «Уточнюючий».
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
________________________________________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |