X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.04.2025 р. № 2312/ІПК/99-00-13-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування податкового законодавства при виконанні обовязків покупця за договором купівлі-продажу об’єкта приватизації – єдиного майнового комплексу державного підприємства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків (далі – Покупець) повідомив, що після укладання договору купівлі-продажу та підписання акту приймання-передачі об’єкта приватизації до нього перейшло право власності на придбаний на аукціоні об’єкт приватизації – єдиний майновий комплекс Державного комерційного підприємства «...» (далі – Об’єкт приватизації).

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. Щодо способу погашення Покупцем податкового боргу Об’єкта приватизації.

2. Чи може здійснити Покупець оплату грошових коштів з власного банківського рахунку в якості сплати боргу Об’єкта приватизації з єдиного внеску, ПДФО, військового збору?

3. Які відомості має зазначити Покупець у графі «Призначення платежу» для зарахування сплачених коштів в рахунок погашення боргу Об’єкта приватизації?

Щодо питань 1, 2, 3

Відповідно до пункту 87.7 статті 87 Кодексу забороняється будь-яка уступка грошового зобов’язання або податкового боргу платника податків третім особам. Положення цього пункту не поширюються на випадки, коли гарантами повного та своєчасного погашення грошових зобов’язань платника податків є інші особи, якщо таке право передбачено цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 98.2.5 пункту 98.2 статті 98 Кодексу у разі продажу у процесі приватизації єдиного майнового комплексу державного або комунального підприємства покупець набуває усіх прав та обов’язків щодо погашення податкового боргу державного або комунального підприємства, що залишився непогашеним на момент переходу права власності на об’єкт приватизації.

Тобто, згідно з положеннями підпункту 98.2.5 пункту 98.2 статті 98 Кодексу врегулюванню підлягає податковий борг, що залишився непогашеним на момент переходу до Покупця права власності на об’єкт приватизації.

За даними інформаційно-комунікаційних систем ДПС (далі – ІКС ДПС) на дату переходу права власності на об’єкт приватизації податковий борг Об’єкта приватизації складав (...), заборгованість зі сплати єдиного внеску відсутня.

Частиною дев’ятою статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачено, що передача платниками єдиного внеску своїх обов’язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків сплати головою сімейного фермерського господарства внесків за себе і членів такого господарства. 

За відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Об’єкт приватизації перебуває в стані припинення.

У зв’язку з проведенням процедури ліквідації контролюючим органом  відповідно до вимог розділу ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (далі – Порядок № 1588), сформовано відповідні відомості про наявність податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску.

Відповідно до пункту 11 частини першої статті 28 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» підставою для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи є надходження відомостей про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску.

Згідно з підпунктом 4 пункту 11.17 розділу ХІ Порядку № 1588 у разі припинення платника податків – юридичної особи (шляхом ліквідації або реорганізації) врегулювання питань погашення грошових зобов’язань та/або податкового боргу такого платника здійснюється у порядку, визначеному Кодексом.

Порядок погашення грошових зобов’язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов’язаної з банкрутством, врегульовано статтею 97 Кодексу. Так, відповідно до підпункту 97.4.1 пункту 97.4 статті 97 Кодексу особою, відповідальною за погашення грошових зобов’язань чи податкового боргу стосовно платника податків, який ліквідується, є ліквідаційна комісія або інший орган, що проводить ліквідацію згідно із законодавством України.

За даними ІКС ДПС cтаном на (...) Об’єкт приватизації продовжує перебувати на обліку в органі ДПС у стані припинення (ліквідація), має непогашений податковий борг (...) та заборгованість зі сплати єдиного внеску (...), а також відкриті у надавачів платіжних послуг рахунки.

Порядок ініціювання та виконання платіжних операцій за рахунками користувачів платіжних послуг, які відкриті в надавачів платіжних послуг з обслуговування рахунку, обов’язкові реквізити платіжної інструкції, вимоги щодо їх заповнення визначено Інструкцією про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022 № 163.

Порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 22.03.2023 № 148, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.03.2023 за № 528/39584.

Отже, для відображення в ІКС ДПС погашення податкового боргу / заборгованості зі сплати єдиного внеску Об’єкта приватизації сплата коштів на відповідні бюджетні / небюджетні рахунки повинна бути здійснена з рахунку та від імені Об’єкта приватизації, тобто із зазначенням у реквізиті платіжної інструкції «Код платника» коду ЄДРПОУ Об’єкта приватизації (...), а також із заповненням у полі «Код виду сплати» реквізиту «Призначення платежу» коду 140 «Сплата коштів у рахунок погашення податкового боргу / заборгованості з єдиного внеску / грошових зобов’язань».

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).