X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.04.2025 р. № 2330/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення Акціонерного товариства комерційний банк …… (далі – Банк) щодо надання індивідуальної податкової консультації з орендної плати за землю та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Банк поінформував, що має у власності нежитлове приміщення вбудовано-прибудоване в будівлю університету (далі – Об’єкт, Будівля), що розташована на земельній ділянці, яка не сформована як об’єкт цивільних прав у розумінні ст. 79 ˡ Земельного кодексу України (далі – Земельний кодекс).

Поряд з цим, Банк повідомив про укладені на підставі рішення ……. міської ради (далі – Рада)…договори про надання земельних ділянок у спільну оренду (далі – Договори, Ділянки) (копії Договорів надані), розташованих за адресою знаходження Будівлі. Строк дії Договорів закінчився 17.05.2016, право оренди Ділянок не зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – Реєстр речових прав), при цьому Банк продовжує сплачувати орендну плату за Ділянки.

У зверненні повідомляється, що у 2022 році Банк звернувся до Ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за фактичним місцем розташування Об’єкту. Листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) від 19.12.2024 (копія листа надана) повідомлено Банк про відсутність підстав передачі Ділянок у користування, на яких розташований Об’єкт, оскільки законодавством не передбачено можливість сформувати земельну ділянку під Об’єктом, не порушуючи права інших власників приміщень Будівлі.

Банк просить надати роз’яснення щодо можливості припинення сплати орендної плати за Ділянки після двостороннього підписання акту повернення Ділянок та щодо необхідності сплачувати земельний податок відповідно до п. 286.6 ст. 286 Кодексу, якщо земельна ділянка, на якій розташована Будівля, не сформована у розумінні ст. 79 ˡ Земельного кодексу.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої ділянки (п. 288.1 ст. 288 Кодексу).

Платниками плати за землю є платники земельного податку – власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування, а платниками орендної плати – землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди (п.п. 269.1.1 п. 269.1 ст. 269 Кодексу).

Земельним кодексом передбачений механізм переходу права на земельну ділянку у разі набуття прав власності на об’єкт нерухомого майна, а саме у випадках та порядку, визначених ст. 120 Земельного кодексу, документи, що підтверджують набуття права власності, права оперативного управління, господарського відання на об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду, об’єкт незавершеного будівництва чи частку у праві спільної власності на такий об’єкт), є підставою для державної реєстрації переходу до набувача права власності або права користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об’єкт (частина сьома ст. 120 Земельного кодексу).

Відповідно до вимог ст. 86 Земельного кодексу земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність).

У Договорах визначені площі Ділянок; коди їх реєстрації у Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська згідно з планом Ділянок, що додаються до Договорів. Договори зареєстровані в реєстрі у 2002 році за №№ ... Отже Договори укладалися стосовно Ділянок, які мали ознаки об’єктів речових прав.

У рішенні Ради встановлено частки Ділянок у спільному користуванні Банку у зазначених площ ділянок під Обєктом у розмірах 2,19 відс. (….. га) та 85,93 відс. (……. га), зазначено що «….частки спільного землекористування не підлягають окремому відчуженню та виділенню в натурі.». Банку доцільно звернутися до Ради щодо визнання частки Банку у спільній власності на Ділянки під Будівлею.

Інформація про наявність відомостей щодо земельної ділянки під Будівлею у Державному земельному кадастрі відсутня.   

Отже, Банк як власник Об’єкту свої зобов’язання в частині дотримання принципу платного використання землі (ст. 206 Земельного кодексу) має реалізовувати в межах Цивільного кодексу України через особу (осіб), якій (им) делеговано повноваження щодо здійснення державної реєстрації прав на земельну ділянку, на якій  розташована Будівля, та яка (і) з моменту здійснення державної реєстрації права на земельну ділянку є платником плати за землю.

Разом з цим, Банк не скористався передбаченою п. 2.3 Договорів умовою продовження терміну їх дії.

Оскільки Банк продовжує користуватися Ділянками після закінчення терміну дії Договорів, у Банка зберігається податковий обов’язок з обчислення, декларування та сплати орендної плати за Ділянки згідно з умовами Договорів до дати державної реєстрації припинення права оренди Ділянок.

Висновки з питань практичного застосування норм податкового законодавства надаються Державною податковою службою України, виходячи із суті порушеного питання та наявної інформації, наданої Банком.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

 

 

 

 

 

 

 

 

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію