Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення фізичної особи – підприємця ….. щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що є фізичною особою – підприємцем, який перебуває на другій групі спрощеної системи оподаткування. У зв’язку з отриманням гранту виникла практична необхідність отримання податкової консультації щодо його відображення у податковій звітності. Платник податків просить надати ґрунтовну та конкретну відповідь на наступні питання:
Щодо першого та другого питань
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1
розділу XIV ПКУ.
Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої – третьої груп визначено ст. 292 ПКУ.
Згідно з п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності
Крім того, перелік доходів, які не включаються до складу доходу платника єдиного податку, визначено п. 292.11 ст. 292 ПКУ, зокрема суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (п.п. 4 п. 292.11 ст. 292 ПКУ).
Таким чином, сума коштів у вигляді гранту не включається до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку другої групи, а отже не відображається у податковій декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, але оподатковуються за загальними правилами встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст. 179 ПКУ, відповідно до п. 179.1 якої платник податку зобов'язаний подавати річну податкову декларацію відповідно до ПКУ.
Водночас, згідно з п. 179.2 ст. 179 ПКУ обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував, зокрема:
доходи, у тому числі іноземні доходи, які згідно з ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу.
У разі якщо платник податку зобов’язаний подавати податкову декларацію відповідно до інших положень ПКУ то в ній поряд з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені п. 179.2 ст. 179 ПКУ.
Форма податкової декларації та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція) затвердженні наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859, зі змінами.
Відповідно до п.п. 7 п. 1 розділу ІІІ Інструкції передбачено, що у рядку 8 розділу І Декларації «Загальні відомості» позначкою «Х» позначається одна з категорій платника, зокрема категорія «громадянин».
Згідно з п.п. 3 п. 3 розділу ІІІ Інструкції у розділі III «Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу» Декларації:
у рядку 11.1 вказується загальний обсяг доходу фізичної особи – платника єдиного податку, отриманого від провадження господарської діяльності за спрощеною системою оподаткування згідно з розділом XIV ПКУ, станом на кінець звітного (податкового) року;
у рядку 11.3 вказується загальна сума інших доходів, які не включаються до розрахунку загального річного оподатковуваного доходу відповідно до
ст. 165 розділу IV ПКУ.
Таким чином, у разі якщо фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку отримуються кошти у вигляді гранту від податкового агента, то обов’язку щодо подання Декларації у такої фізичної особи не виникає за умови відсутності інших підстав для подання такої Декларації.
У разі наявності підстав для подання зазначеної Декларації вказаний дохід відображається платником податків як громадянином у рядку 11.3 розділу ІІІ «Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу» Декларації.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |