Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення фізичної особи-підприємця (далі – Підприємець)
щодо надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.
Відповідно до звернення Підприємець здійснює діяльність у сфері торгівлі товарами. У зв’язку зі складністю розуміння законодавства у сфері здійснення розрахунків за товари Підприємець звернувся до податкового органу із наступними запитаннями (дослівно):
1. Чи потрібно Підприємцю застосовувати реєстратор розрахункових операцій та / або програмний реєстратор розрахункових операцій (далі –РРО/ПРРО) при отриманні післяоплати, якщо такі кошти надійдуть на банківський розрахунковий рахунок Підприємця від фінансової установи,
ОСОБА_1 з банківського розрахункового рахунка, як переказ коштів від Покупця за поставлений перевізником Товар?
2. Чи потрібно Підприємцю застосовувати реєстратор розрахункових операцій та / або програмний реєстратор розрахункових операцій (далі –РРО/ПРРО) при отриманні післяоплати, якщо такі кошти надійдуть на банківський розрахунковий рахунок Підприємця від фінансової установи,
ОСОБА_1 з розрахункового рахунка відкритого в фінансові не банківській установі, як переказ коштів від Покупця за поставлений перевізником Товар?
3. Чи потрібно Підприємцю застосовувати реєстратор розрахункових операцій та/або програмний реєстратор розрахункових операцій (далі –РРО/ПРРО) при отриманні післяоплати, якщо такі кошти надійдуть на розрахунковий рахунок, відкритий ним у небанківській фінансовій установі від фінансової установи, ОСОБА_1 з розрахункового рахунка відкритого в фінансові не банківській установі, як переказ коштів від Покупця за поставлений перевізником Товар?
4. Чи потрібно Підприємцю видавати фіскальний чек покупцю (фізичній чи юридичній особі) при отриманні від нього оплати безготівковим переказом коштів з рахунку, відкритого ними у небанківській фінансовій установі на розрахунковий рахунок Підприємця, відкритий в банку?
Перед наданням відповідей на запитання повідомляємо, що виходячи із суті визначення індивідуальної податкової консультації, вимог до її оформлення та обсягу повноважень покладених на податкові органи, вбачається, що саме платники податків, при оформленні звернень на отримання індивідуальної податкової консультації повинні зазначати, в чому полягає практична необхідність отримання податкової консультації та наводити фактичні обставини.
Формально звернення Підприємця щодо отримання індивідуальної податкової консультації хоч і відповідає вимогам статті 52 Кодексу, водночас із його тексту не можливо встановити із застосування якої саме норми податкового чи іншого законодавства у Підприємця виникли труднощі та потребують роз’яснення.
При цьому відповідно до вимог Закону України «Про платіжні послуги» розрахункові рахунки відкриваються банками небанківським надавачам платіжних послуг для виконання ними платіжних операцій, а тому вказання Підприємцем, що йому надходять кошти на розрахункові рахунки є
не коректним, оскільки суб’єкти господарювання в розумінні вказаного закону можуть мати лише поточні (відкриті у банках) та платіжні рахунки (відкриті у небанківських надавачів платіжних послуг).
Небанківським надавачам платіжних послуг, як і банкам в Україні заборонено ведення діяльності у сфері матеріального виробництва та торгівлі.
Небанківські надавачі платіжних послуг здійснюють переказ коштів виключно на рахунки, або без відкриття рахунків. Небанківські надавачі платіжних послуг не отримують післяплату за товар.
Як результат ОСОБА_1 не є учасником операцій з купівлі-продажу товарів / робіт / послуг або іншого правочину укладеного між покупцями та Підприємцем.
ОСОБА_1 як надавач платіжних послуг надає ініціаторам переказів коштів фіскальні касові чеки на товари (послуги) за формою ФКЧ–1 (далі – фіскальний чек), які підтверджують лише прийняття ним від ініціатора переказу готівки чи електронного платіжного засобу для переказу коштів за наданими реквізитами, що є окремою операцією.
Також Підприємцем жодним чином не описано та не розкрито суті господарських операцій, її процесів (етапів), не описано особливостей розрахунків з покупцями при продажу товарів, участі контрагентів Підприємця у правовідносинах купівлі-продажу товарів відповідно до вказаного договору, їх статусів, прав обов’язків та обсягу повноважень у таких правовідносинах.
Поряд із цим, текст звернення у більшій його частині зводиться до цитування норм законодавства України, що не може розглядатись як зазначення, в чому полягає практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації (наведення фактичних обставин).
Враховуючи викладене вище відповіді на питання надаються із загальних норм чинного законодавства України та з урахування правильної термінології.
Щодо питання 1 – 3.
Пунктом 2 статті 9 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон № 265) визначено, що РРО/ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються при виконанні банківських операцій.
Якщо Підприємець надає покупцю для оплати за товар (послуги) реквізити свого поточного рахунку в форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010, і покупець (споживач) самостійно здійснює оплату з їх використанням (шляхом переказу коштів замовниками із поточного рахунку на поточний рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку (тому числі інтернет-банкінг), а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку), то у такому випадку застосування РРО/ПРРО не є обов’язковим, оскільки оплата товарів (послуг) буде відбуватися за допомогою різновиду банківських операції.
Слід зазначити, що банківські операції здійснюються виключно банками.
У свою чергу, після набрання чинності Законом України «Про платіжні послуги» небанківські надавачі платіжних послуг отримали право відкривати своїм клієнтам платіжні рахунки.
Відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України структура номера як банківського так і платіжного рахунку користувача формуються відповідно до положень Національного стандарту України «Фінансові операції. Правила формування міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні. (IBAN Registry:2009, NEQ) ДСТУ-Н 7167:2010», затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року № 454.
Звертаємо увагу, що не зважаючи на той факт, що структура номера банківського (поточного) та платіжного рахунку користувача формується за стандартом IBAN, на відміну від поточних рахунків, які відкриваються та ведуться виключно банками, платіжні рахунки відкриваються небанківськими надавачами платіжних послуг, а тому у випадку використання Підприємцем послуг небанківських надавачів платіжних послуг для здійснення розрахунків за товари, то такий спосіб розрахунків не підпадає під регулювання пункту 2 статті 9 Закону № 265 і здійснення таких операцій має супроводжуватись обов’язковим застосуванням Підприємцем РРО/ПРРО.
При цьому Підприємець не зобов’язаний застосовувати РРО/ПРРО за операціями з переказу йому коштів ОСОБА_1.
Щодо питання 4.
З урахуванням наведеного вище повідомляємо, що у описаній Підприємцем ситуації надання покупцям фіскальних чеків є обов’язковим.
При цьому Підприємець не зобов’язаний надавати ОСОБА_1 окремі фіскальні чеки за операціями з переказу коштів на його рахунки.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
________________________________________________________________________________
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |