X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.05.2025 р. № 2412/ІПК/99-00-12-01-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо подання заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (далі – об’єкт оподаткування, заява № 20-ОПП), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство придбало на електронних торгах спеціальний дозвіл на користування надрами (далі – спецдозвіл) для їх геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислова розробка родовищ).

Земельна ділянка в межах спецдозволу може складатися з декількох земельних ділянок, виділених окремо в натурі (на місцевості) з присвоєними/не присвоєними кадастровими номерами, або може бути частиною більшої земельної ділянки, яка має власний кадастровий номер, і її частина входить у межі дії спецдозволу.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи є спецдозвіл на користування надрами об’єктом оподаткування, який потрібно зазначати у заяві № 20-ОПП?

2. Якщо спецдозвіл є об’єктом оподаткування, то який тип об’єкта оподаткування слід зазначати у заяві № 20-ОПП?

3. Чи є необхідність подавати інформацію у заяві № 20-ОПП про земельну ділянку, межі якої вказані у спецдозволі, та яку інформацію відображати у графі 17 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування» у разі, якщо ділянка не має кадастрового номера, або є частиною більшої ділянки з одним загальним кадастровим номером.

З порушених у зверненні питань в межах компетенції повідомляємо.

Відповідно до статті 18 Кодексу України про надра (далі – Кодекс про надра) надання земельних ділянок для потреб, пов’язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.

Земельні ділянки для користування надрами надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.

Статтею 163 Кодексу про надра, зокрема, встановлено, що невід’ємною частиною спецдозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між відповідним дозвільним органом та надрокористувачем протягом 30 календарних днів з дня прийняття відповідним дозвільним органом рішення про надання спецдозволу.

Угода про умови користування надрами має містити характеристику ділянки надр та програму робіт, що оформлюються як додатки до угоди, які є її невід’ємною частиною, а також умови надрокористування.

Частиною першою статті 791 Земельного кодексу України (далі – Земельний кодекс) встановлено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об’єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Згідно з частинами третьою – шостою статті 791 Земельного кодексу сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Формування земельних ділянок шляхом поділу та об’єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок.

Пунктом 63.3 статті 63 Кодексу встановлено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування (неосновне місце обліку).

Об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.

Платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (далі – Порядок                 № 1588).

Відповідно до пункту 8.4 розділу VIIІ Порядку № 1588 заява № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

У заяві № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Під час надання заяви № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації щодо об’єктів оподаткування.

Принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера.

Платники податків, які уклали з відповідним контролюючим органом договір про визнання електронних документів, можуть подати заяву № 20-ОПП засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг.

Згідно з абзацом восьмим пункту 8.4 розділу VIIІ Порядку № 1588 Заява № 20-ОПП з інформацією про об’єкти оподаткування, які зареєстровані у відповідному державному органі без присвоєння реєстраційного номера (кадастрового номера, реєстраційного номера об’єкта нерухомого майна), подаються до контролюючого органу за основним місцем обліку в паперовому вигляді із доданням копії документа, що підтверджує реєстрацію об’єкта оподаткування у відповідному державному органі. У такому разі графа 17 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування» заяви № 20-ОПП не заповнюється.

Заява № 20-ОПП заповнюється із дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Додаток до заяви                    № 20-ОПП).

Першоджерелом даних щодо об’єктів оподаткування, що зазначаються у розділі 3 «Відомості про об’єкти оподаткування» заяви № 20-ОПП, є правовстановлювальні документи, які є актуальними на дату подання цієї заяви.

Графа 3 «Тип об’єкта оподаткування» заповнюється відповідно до рекомендованого довідника типів об’єктів оподаткування (далі – довідник), що оприлюднений на вебпорталі ДПС (https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html).  

Обрання із довідника відповідного типу об’єкта оподаткування здійснюється з урахуванням принципу укрупнення інформації (у разі його застосування), виду діяльності, для якої такий об’єкт оподаткування відкривається, створюється чи реєструється, та відповідності об’єкта за своїм функціональним призначенням до наявного типу у довіднику. 

З метою конкретизації інформації про об’єкт оподаткування суб’єкт господарювання має можливість зазначити додаткові відомості про нього у графі 4 «Найменування об’єкта оподаткування» заяви № 20-ОПП.

Отже, як відповідь на порушені у зверненні питання, повідомляємо.

Керуючись пунктом 63.3 статті 63 Кодексу та пунктом 8.4 розділу VIII Порядку № 1588, шляхом подання заяви № 20-ОПП необхідно повідомити контролюючі органи про земельну ділянку, межі якої вказані у спецдозволі, як про об’єкт оподаткування, обравши для неї відповідний тип, наприклад:
«580 Земельна ділянка», «587 Виробнича ділянка», «711 Ділянка надр» тощо.

У разі, якщо такій земельній ділянці не присвоєно кадастровий номер, заява № 20-ОПП з відомостями про неї (без заповнення графи 17 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування») подається із додержанням абзацу восьмого пункту 8.4 розділу VIII Порядку № 1588 – до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків у паперовій формі.

У разі, якщо земельна ділянка без присвоєного кадастрового номера є частиною, що входить до складу більшої ділянки з одним загальним кадастровим номером, то у заяві № 20-ОПП можна повідомити про більшу  ділянку, зазначивши у графі 17 її (загальний) кадастровий номер, а у графі 4 «Найменування об’єкта оподаткування» – дані щодо частини (виділеного розміру частки), яка входить до складу більшої ділянки.

Оскільки документи, які надають право здійснювати відповідні види господарської діяльності, наприклад, – спецдозвіл на користування надрами, ліцензії тощо, не відповідають ознакам об’єкта оподаткування, визначеним абзацом третім пункту 63.3 статті 63 Кодексу, про них не потрібно повідомляти у заяві № 20-ОПП.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).