Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення АТ …… щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що депозитарна установа АТ ….. ринках капіталу – депозитарну діяльність депозитарної установи.
Листом Національного банку України (далі – НБУ) «Щодо надання інформації про корпоративні події по облігаціям зовнішньої державної позики» Банк було повідомлено, що Міністерством фінансів України в результаті успішно проведених корпоративних подій щодо обміну облігацій зовнішньої державної позики (далі – ОЗДП) на нові випуски ОЗДП на умовах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 31.07.2024 № 865 «Про здійснення у 2024 році правочинів з державним боргом і гарантованим державою боргом» та Меморандумом у зв’язку з пропозицією щодо обміну та отриманням згоди від 09.08.2024 (далі – Меморандум) було анульовано 13 попередніх випусків ОЗДП, що підлягають заміні.
Щодо ОЗДП, по яким до депозитарію НБУ не було надано власниками ОЗДП розпорядження на голосування по корпоративним подіям щодо обміну ОЗДП на нові випуски, депозитарій НБУ, згідно умов проведення реструктуризації державного боргу та інформації від іноземного депозитарію, проводить в системі депозитарного обліку для завершення корпоративних подій, пов’язаних з обміном ОЗДП, безумовні депозитарні операції, а саме списання попередніх випусків ОЗДП таких власників та зарахування тимчасових технічних кодів ISIN ОЗДП на агреговані рахунки в цінних паперах за типами власників, відкриті в розрізі кожної депозитарної установи. Попередні випуски ОЗДП замінюються на тимчасові технічні коди ISIN. Депозитарним установам , в свою чергу, необхідно здійснити зарахування нових технічних кодів ISIN у співвідношенні 1 до 1 на рахунки в цінних паперах депонентів – власників ОЗДП, які не брали участі в голосуванні щодо обміну ОЗДП.
Надалі, НБУ надає підтвердження корпоративної події, а саме виплати емітентом ОЗДП власникам ОЗДП, які не взяли участь в першому та другому етапах реструктуризації ОЗДП (яким були присвоєні тимчасові технічні коди ISIN), обов’язкової альтернативної грошової компенсації, отриманої від продажу ОЗДП 2024 року. Зазначена виплата здійснюється в обмін на цінні папери з тимчасовими технічними кодами ISIN на умовах, визначених Меморандумом.
На рахунок депозитарної установи АТ …. зараховані грошові кошти від емітента ОЗДП для подальшого переказу виплати на рахунки отримувачів – фізичних осіб. Такі кошти не є власністю або доходами депозитарної установи АТ …
При виплаті через депозитарну систему, депозитарна установа не здійснює жодного нарахування доходів, а виступає лише платіжним агентом та перераховує виплату безпосередньо власника ОЗДП.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Чи правильно платник податків визначає, що дохід у вигляді обов’язкової альтернативної грошової компенсації, отриманої від продажу ОЗДП 2024 року, що здійснюється в обмін на цінні папери з тимчасовими технічними кодами ISIN на умовах визначених Меморандумом, як такий, що отриманий від операції з цінними паперами, та не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку відповідно до п.п. 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу?
Відповідно до п. 162.1 ст. 162 Кодексу платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема:
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 Кодексу встановлено перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Відповідно до п.п. 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов'язаннями Національного банку України та з державними цінними паперами, емітованими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, з урахуванням курсових різниць.
Разом з тим перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу.
Так, відповідно до п.п. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у п.п. 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Особливості оподаткування доходу у вигляді інвестиційного прибутку визначено п. 170.2 ст. 170 Кодексу.
Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу, або вартістю інвестиційного активу, що була задекларована особою як об'єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування відповідно до підрозділу 9 4 розділу XX Кодексу, з урахуванням норм підпунктів 170.2.4 - 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 Кодексу (крім операцій з деривативами).
При цьому до продажу інвестиційного активу прирівнюються також операції, зокрема з:
зворотного викупу або погашення інвестиційного активу його емітентом, який належав платнику податку;
повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним (або особою, у якої інвестиційний актив був придбаний прямо чи опосередковано) до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента, зменшення статутного капіталу такого емітента чи ліквідації такого емітента (п.п. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 Кодексу).
Таким чином, у разі якщо Міністерством фінансів України як емітентом ОЗДП не здійснюється погашення або зворотній викуп ОЗДП у фізичних осіб – власників цих ОЗДП, тобто не дотримуються вимоги п.п. 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, то дохід у вигляді обов’язкової альтернативної грошової компенсації оподатковується податком на доходи фізичних осіб у загальному порядку.
Відповідно до п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу.
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податків (крім випадків, визначених у пп. 167.2 - 167.5 ст. 167 Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
При цьому податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Враховуючи викладене, у разі якщо Банком здійснюється перерахування обов’язкової альтернативної грошової компенсації, отриманої від продажу ОЗДП 2024 року на рахунки отримувачів фізичних осіб, то з метою оподаткування сума такої компенсації включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |