Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Товариства щодо практичного застосування абзацу другого підпункту 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Кодексу та повідомляє.
У зверненні Товариство зазначає, що є виробником тютюнових виробів. Законом України від 04 грудня 2024 року № 4115-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» (далі – Закон № 4115) внесено зміни до підпункту 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, яким визначено поняття максимальної роздрібної ціни для підакцизних товарів.
У зв’язку з цим, Товариство просить надати відповіді на питання:
1. Чи буде порушенням абзацу другого п. п. 14.1.106 п. 14.1 ст. 14 Кодексу з урахуванням внесених змін, - декларування виробником тютюнових виробів максимальних роздрібних цін на вироблені ним тютюнові вироби вище мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби, помножене на коефіцієнт 1,45?
2. Чи буде порушенням абзацу другого п. п. 14.1.106 п. 14.1 ст. 14 Кодексу з урахуванням внесених змін, - реалізація виробником тютюнових виробів вироблених ним тютюнових виробів суб’єкту господарювання, що володіє ліцензією на право оптової торгівлі тютюновими виробами таких тютюнових виробів, за ціною нижчою від мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби, помножене на коефіцієнт 1,45?
3. Чи буде порушенням абзацу другого п. п. 14.1.106 п. 14.1 ст. 14 Кодексу з урахуванням внесених змін, - реалізація суб’єктом господарювання, що володіє ліцензією на право оптової торгівлі тютюновими виробами, іншому суб’єкту господарювання, що володіє ліцензією на право оптової торгівлі тютюновими виробами, тютюнових виробів за ціною нижчою від мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби, помножене на коефіцієнт 1,45?
4. Чи буде порушенням абзацу другого п. п. 14.1.106 п. 14.1 ст. 14 Кодексу з урахуванням внесених змін, - реалізація суб’єктом господарювання, що володіє ліцензією на право оптової торгівлі тютюновими виробами, суб’єкту господарювання, що володіє ліцензією на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, тютюнових виробів за ціною нижчою від мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби, помножене на коефіцієнт 1,45?
5. Чи буде порушенням абзацу другого п. п. 14.1.106 п. 14.1 ст. 14 Кодексу з урахуванням внесених змін, - реалізація суб’єктом господарювання, що володіє ліцензією на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами кінцевому споживачу тютюнових виробів, за ціною вищою від мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби, помножене на коефіцієнт 1,45 яка одночасно є нижчою за максимальну роздрібну ціну нанесену на пачку такого тютюнового виробу його виробником?
Щодо питаннь 1-5
З 25 березня 2025 року введено в дію Закон № 4115, яким внесені зміни до Кодексу, Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817).
Законом № 4115, зокрема, запроваджено регулювання мінімального розміру цін, а саме:
роздрібна ціна продажу підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, – не може бути меншою за встановлене на дату виробництва такого товару мінімальне акцизне податкове зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби, помножене на коефіцієнт 1,45, а для тютюнових виробів, на які встановлено лише специфічну ставку акцизного податку, – меншою за розмір встановленої на дату виробництва такого товару специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45;
максимальна роздрібна ціна на підакцизні товари (продукцію), при поданні виробником або імпортером для тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) (далі – Декларація про МРЦ), – не може бути меншою, ніж розмір роздрібної ціни продажу, обчислений відповідно до зазначеного вище порядку (підпункт 14.1.106 пункт 14.1 стаття 14 Кодексу).
Крім того, Законом № 4115 уточнено пункт 220.5 стаття 220 Кодексу, яким передбачено, що у разі встановлення максимальної роздрібної ціни на підакцизні товари у розмірі, нижчому за розмір, встановлений підпунктом 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Кодексу Декларації про МРЦ не приймаються контролюючими органами.
Також, з 01.07.2025 передбачено відповідальність за роздрібну торгівлю підакцизними товарами за цінами, нижчими ніж рівень роздрібної ціни продажу підакцизних товарів, визначений відповідно до зазначеного вище порядку його обчислення (пункт 47 статті 73 Закону № 3817).
Водночас, у зв’язку з тим, що за 2024 рік частка загальної суми податкових зобов’язань з акцизного податку у середньозваженій роздрібній ціні сигарет становить 55,8 відс., тобто є меншою за 60 відс., починаючи з 1 квітня до 31 грудня 2025 року виробники та імпортери сигарет застосовують коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов’язання.
Відповідно до вимог Кодексу на вебпорталі ДПС оприлюднена інформація https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/873808.html про загальну суму податкових зобов’язань з акцизного податку на сигарети, середньозважену роздрібну ціну продажу сигарет та показник (у відсотках), що характеризує частку загальної суми податкових зобов’язань з акцизного податку у середньозваженій роздрібній ціні продажу сигарет.
Максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби в Декларації про МРЦ, роздрібні ціни продажу (при торгівлі в роздріб) не повинні бути меншими за встановлені на дату виробництва:
сигарет за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 10 (сигарети без фільтру) та 2402 20 90 20 (сигарети з фільтром) – мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на такі сигарети, з урахуванням застосування коефіцієнту 1,1 (у період з 01 квітня 2025 року по 31 грудня 2025 року) та помножене на коефіцієнт 1,45;
сигарил за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 10 00 90 – мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на такі сигарили, помножене на коефіцієнт 1,45;
інших тютюнових виробів – специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45.
З метою забезпечення виконання платниками (виробниками, імпортерами та роздрібної торгівлі) вимог, передбачених підпунктом 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, щодо продажу тютюнових виробів за цінами, які мають одночасно бути не меншими мінімального розміру роздрібної ціни продажу та не більшими максимальної роздрібної ціни, виробникам та імпортерам тютюнових виробів необхідно привести розмір максимальних роздрібних цін у відповідність до законодавства шляхом подання Декларацій про МРЦ з дотриманням відповідних вимог.
Такі вимоги щодо дотримання мінімального розміру роздрібної ціни розповсюджуються:
на всіх виробників та імпортерів тютюнових виробів – при поданні Декларації про МРЦ, починаючи з 25.03.2025;
на всіх суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами, – при здійсненні роздрібного продажу тютюнових виробів, починаючи з дня набрання чинності Законом № 4115.
Відповідно до пункту 26 частини другої статті 73 Закону № 3817 до суб’єктів господарювання застосовуються штрафні санкції у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами, за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією).
Водночас, відповідно до пункту 47 частини другої статті 73 Закону № 3817 з 01.07.2025 застосовуються штрафні санкції за реалізацію тютюнових виробів за цінами, нижчими за рівень роздрібної ціни підакцизних товарів, який не може бути меншим за встановлене на дату виробництва такого товару:
мінімальне акцизне податкове зобов’язання на сигарети/сигарили, помножене на коефіцієнт 1,45 (для сигарет вироблених з 01.04.2025 по 31.12.2025 – також помножене на коефіцієнт 1,1);
для інших тютюнових виробів, – меншою за розмір специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45.
При такому визначенні мінімального рівня роздрібної ціни продажу тютюнових виробів не передбачено додаткове врахування суми акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією).
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |