X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.05.2025 р. № 2462/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку визначення обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій з метою застосування статті 199 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює оподатковувані та неоподатковувані податком на додану вартість операції та за підсумками календарного року проводить перерахунок частки використання товарів / послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях. Результати річного перерахунку за підсумками 2024 року відображено у податковій декларації з податку на додану вартість (далі – декларація) за грудень 2024 року, зокрема, заповнено додаток 5  до декларації. При цьому, у березні 2025 року Товариством подано уточнюючий розрахунок до декларації за жовтень 2024 року згідно з яким збільшено обсяг операцій, які не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість за такий звітний період.

У зв’язку із зазначеним, Товариство просить надати індивідуальну
податкову консультацію щодо потреби
здійснення з урахуванням випадку, описаного у зверненні:

  1. коригування показників річного перерахунку податку на додану вартість, здійсненого за підсумками 2024 календарного року у декларації
    за грудень 2024 року (зокрема, в частині здійснення перерахунку частки використання товарів / послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях та частки використання товарів / послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях за 2024 рік у зв’язку з поданням у березні
    2025 року  уточнюючого розрахунку до декларації за жовтень 2024 року);
  2. складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) додаткових розрахунків коригування до зведених податкових накладних звітних періодів 2024 року, складених відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V Кодексу;
  3.  подання уточнюючого розрахунку до декларації за грудень 2024 року з урахуванням випадку, описаного у зверненні.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділами 2, 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Статтею 199 розділу V Кодексу регламентується порядок пропорційного віднесення сум податку на додану вартість до податкового кредиту у разі здійснення платником податку оподатковуваних та неоподатковуваних податком на додану вартість операцій.

Згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V Кодексу у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари / послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів / послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Частка використання товарів / послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 розділу V Кодексу).

Платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів / послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (пункт 199.4 статті 199 розділу V Кодексу).

Для визначення обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій за календарний рік використовуються показники податкової звітності платника податку за січень – грудень такого року. При цьому враховуються показники податкових декларацій з податку на додану вартість за такий період та уточнюючих розрахунків, які були подані у такому календарному році, незалежно від того, який звітний період в них уточнювався (звітний період року, за який проводиться обрахунок, чи попередніх років).

Враховуючи зазначене та виходячи із аналізу норм Кодексу, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

 

Щодо питань 13

У разі здійснення платником податку одночасно оподатковуваних та неоподатковуваних податком на додану вартість операцій, при проведенні перерахунку частки використання товарів / послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях за підсумками календарного року враховуються, у тому числі, показники всіх уточнюючих розрахунків, які було подано у такому календарному році: як за звітні (податкові) періоди року, за який проводиться обрахунок, так і попередніх років. 

Таким чином, щодо описаної у зверненні ситуації, у разі якщо у 2025 році платником подано уточнюючий розрахунок до декларації за 2024 рік, показники такого уточнення враховуватимуться при перерахунку частки використання товарів / послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях вже за підсумками 2025 року та підлягатимуть відображенню у декларації за грудень 2025 року.  

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу).