X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.05.2025 р. № 2479/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо застосування норми підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство уклало договори з Замовником на постачання товарів, вказаних у зверненні. У договорах із Замовником не було визначено кінцевого споживача, не надано сертифікату кінцевого споживача або актів приймання-передачі товарів кінцевому споживачу.

Через рік Замовник надіслав копії актів приймання-передачі товарів військовим частинам та посилаючись на норми підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ просить повернути грошові кошти включеного ПДВ у вартість товарів.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи має право Товариство самостійно на підставі отриманих документів визначити операцію як таку, що підпадає під звільнення від оподаткування податком на додану вартість, відповідно до підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ, провести коригування податкових зобов’язань та повернути кошти Замовнику?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначено Законом України «Про оборонні закупівлі» від 17 липня 2020 року № 808-ІХ із змінами та доповненнями.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб'єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель.

У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до підпунктів 4 і 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Якщо на момент здійснення операції з постачання Товарів, визначених підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, у договорі була відсутня інформація про кінцевого споживача або відсутній сертифікат кінцевого споживача, то підстави для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до такої операції відсутні.

Якщо в подальшому було внесено зміни в договір про постачання та вказано кінцевого споживача, визначеного підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, то така операція підлягає звільненню від оподаткування ПДВ.

Якщо операція Товариства з постачання Замовнику на митній території України Товарів підлягає звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, але при цьому за такою операцією було визначено податкові зобов’язання з ПДВ та складено податкову накладну з нарахуванням ПДВ, то Товариству необхідно відкоригувати такі податкові зобов’язання з ПДВ.

При цьому Товариство та Замовник мають провести перерахунки, згідно з якими сума податку на додану вартість, що була нарахована (сплачена) у складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими товарами, має бути або повернута Замовнику, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.

При здійсненні такого коригування Товариство зобов’язане:

скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була попередньо складена на операцію з постачання Замовнику на митній території України Товарів з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених Товарів;

скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання Замовнику на митній території України Товарів, яка підлягала звільненню від оподаткування ПДВ, без нарахування ПДВ (з позначкою «Без ПДВ»).

Додатково ДПС інформує, що достовірність нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та/або правомірність застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ може бути встановлена виключно за результатами проведення відповідних перевірок, передбачених ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).