Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо подання заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (далі – об’єкт оподаткування, заява № 20-ОПП), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Комунальне підприємство є балансоутримувачем окремих елементів благоустрою комунальної власності, визначених згідно з переліком окремих елементів благоустрою комунальної власності, для розміщення на них тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, станцій зарядки автомобілів, платіжних пристроїв, автоматів з продажу товарів (послуг), вендингових автоматів, поштоматів відповідно до рішення органу місцевого самоврядування.
Діяльність Комунального підприємства передбачає надання права оренди на окремі елементи благоустрою, які обліковуються на його балансі.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Щодо пунктів 1, 2 звернення повідомляємо.
Правові, економічні та організаційні відносини, пов’язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, встановлені Законом України від 03 жовтня 2019 року № 157-ІХ «Про оренду державного та комунального майна» (далі – Закон № 157).
Об’єктами оренди в розумінні Закону № 157, зокрема, є інше окреме індивідуально визначене майно.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 157 суб’єктами орендних відносин є орендар, орендодавець, балансоутримувач, уповноважений орган управління, представницький орган місцевого самоврядування або визначені ним органи такого представницького органу.
Відповідно до частини другої статті 5 Закону № 157 Порядок передачі в оренду державного та комунального майна затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2020 року № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна».
Статтею 13 Закону України від 06 вересня 2005 року № 2807-ІV «Про благоустрій населених пунктів» (далі – Закон № 2807) визначено, що до об’єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, прибудинкові території, території будівель та споруд інженерного захисту територій, території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. До об’єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
Частиною першою статті 15 Закону № 2807 встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об’єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об’єктів.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону № 2807 елементами (частинами) об’єктів благоустрою є: покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм, зелені насадження, будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів, засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами, технічні засоби регулювання дорожнього руху, будівлі та споруди системи інженерного захисту території, комплекси та об’єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади, обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків, малі архітектурні форми, інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами.
Пунктом 63.3 статті 63 Кодексу встановлено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування (неосновне місце обліку).
Об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.
Платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (далі – Порядок
№ 1588).
Відповідно до пункту 8.4 розділу VIIІ Порядку № 1588 заява № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
У заяві № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.
Під час надання заяви № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації щодо об’єктів оподаткування.
Принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера.
Заява № 20-ОПП заповнюється із дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Додаток до заяви
№ 20-ОПП).
Графа 3 «Тип об’єкта оподаткування» заповнюється із використанням рекомендованого довідника типів об’єктів оподаткування (далі – довідник), що оприлюднений на вебпорталі ДПС за покликанням: (https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html).
Обрання з довідника відповідного типу об’єкта оподаткування здійснюється з урахуванням принципу укрупнення інформації (у разі його застосування), виду діяльності, для якої такий об’єкт оподаткування відкривається, створюється чи реєструється, та відповідності об’єкта за своїм функціональним призначенням наявному типу у довіднику.
З метою деталізації інформації про об’єкт оподаткування суб’єкт господарювання має можливість зазначити додаткові відомості про нього у графі 4 «Найменування об’єкта оподаткування» заяви № 20-ОПП.
Отже, як відповідь на порушені у зверненні питання, повідомляємо.
Керуючись пунктом 63.3 статті 63 Кодексу, Комунальне підприємство у визначені пунктом 8.4 розділу VIIІ Порядку № 1588 строки, має подати до контролюючого органу за основним місцем обліку заяву № 20-ОПП з відомостями щодо наявних в нього об’єктів оподаткування (у тому числі окремих елементів благоустрою), характеристики яких відповідають ознакам об’єкта оподаткування, визначеним абзацом третім пункту 63.3 статті 63 Кодексу, та відомостям правовстановлювальних документів.
Враховуючи, що принцип укрупнення інформації передбачає групування об’єктів оподаткування, що перебувають на балансі платника податків, за ознакою їх однотипності, Комунальному підприємству необхідно у заяві
№ 20-ОПП повідомити про земельну ділянку, на якій розміщуються елементи благоустрою комунальної власності, обравши із довідника тип «580 – Земельна ділянка» для значення графи 3 «Тип об’єкта оподаткування».
Якщо на балансі Комунального підприємства перебувають будівлі, споруди, комплекси, то про них теж необхідно повідомити контролюючі органи шляхом подання заяви № 20-ОПП, обравши із довідника, наприклад, такі типи: «321 – Магазин», «669 – Комплекс», «46 – Ангар».
У разі укладання між суб’єктами господарювання договору оренди, за яким здається в оренду/орендується об’єкт оподаткування, відомості щодо одного і того самого об’єкта оподаткування подаються обома сторонами договірних відносин – суб’єктом господарювання (орендодавцем), який надає в оренду окремий елемент благоустрою комунальної власності, та суб’єктом господарювання (орендарем), який набуває право оренди окремого елементу благоустрою комунальної власності.
Якщо такі елементи благоустрою як обладнання, засоби, у тому числі технічні, зберігаються/експлуатуються на територіях або у спеціально відведених для цього місцях, то застосувавши принцип укрупнення інформації, достатньо повідомити контролюючий орган про місця, де знаходяться/зберігаються такі елементи благоустрою, деталізувавши інформацію про такі елементи у графі 4 «Найменування об’єкта оподаткування».
Додатково інформуємо, що згідно з Законом № 157 майно, що здається в оренду, не є власністю балансоутримувача майна. Згідно зі статтею 6 цього закону рішення щодо передачі майна в оренду приймається балансоутримувачем на підставі заяви орендодавця та за умови його погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |