X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС В ОДЕСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.02.2018 р. № 695/ІПК/15-32-12-05-12

Про рентну плату за спеціальне використання води

Головне управління ДФС в Одеській області розглянуло запит Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо справляння рентної плати за спеціальне використання води у 2018 році (далі - Рентна плата) та, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (Далі - Кодекс), повідомляє наступне.

Товариство поінформувало, що при здійсненні господарської діяльності у сфері житлово-комунального господарства надає послуги з централізованого водопостачання і водовідведення суб’єктам господарювання і населенню та є платником Рентної плати.

Товариство зацікавлене у визначенні об’єкта оподаткування Рентною платою у 2018 році, а саме у з'ясуванні включення до об’єкту оподаткування Рентною платою обсягів води для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення, для протипожежних потреб, для зовнішнього благоустрою територій міст та інших населених пунктів.

Відповідно до п.110 Закону України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» з 01.01.2018 до пункту 255.1 статті 255 Кодексу внесено зміни в частині визначення кола платників рентної плати за спеціальне використання води та порядку нарахування податкових зобов’язань з рентної плати за спеціальне використання води, а саме: обов’язок платника з рентної плати покладено на суб’єктів господарювання, що належать до первинних водокористувачів, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів без надання преференцій бюджетним установам, що належать до первинних водокористувачів.

Ключовою ознакою первинних водокористувачів є наявність водозабірних споруд та відповідного обладнання для забору води (ч.З ст. 42 Водного кодексу України).

Спеціальним водокористуванням є забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів (ст.48 Водного кодексу).

Спеціальне використання природних ресурсів, у тому числі спеціальне водокористування передбачає закріплення об’єкта природних ресурсів шляхом надання відповідного дозволу конкретному суб’єкту для забезпечення умов провадження господарської діяльності (ст.38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»), наприклад, з метою отримання економічної вигоди від введення в господарський (товарний) обіг обсягів використаної із водного об’єкта води.

Господарська діяльність з постачання питної води, яку провадить Товариство, класифікується у розділі 36 Класифікації видів економічної діяльності КВЕД-2010 «Забір, очищення та постачання води» та включає у тому числі операції із забору води з рік, озер, свердловин, очищення води для водопостачання, оброблення води для виробничих потреб, розподілення води водопроводами, транспортом або іншими засобами. Операції які виконуються саме власниками дозвільного документу з використанням водного об’єкта у випадку питної води об’єднуються визначенням терміну «виробництво питної води» — забір води з джерел питного водопостачання та/або доведення її якості до вимог на питну воду (ст.1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»). При цьому операції з постачання або транспортування питної води власниками дозволів на спеціальне використання води на практиці можуть і не виконуватися.

Визначені у п.255.4 ст.255 Кодексу види використання води, за які не справляється Рентна плата, стосуються виключно вторинних водокористувачів, які відповідно п.255.1 ст.255 Кодексу з 2018 року не є платниками Рентної плати.

З огляду на викладене з 2018 року норма п.255.3 ст.255 Кодексу визначає об’єкт оподаткування Рентною платою як фактичний обсяг води, що обліковується як результат водозабору та водопідготовки, наприклад, очищення або оброблення до встановлених для відповідного водного об’єкта нормативних вимог споживання.

Відповідно до п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.