Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення Підприємства з 100% іноземними інвестиціями …… щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що основним видом діяльності підприємства є Організація та проведення державних лотерей – Код 92.00 «Організування азартних ігор» в частині випуску та проведення державних лотерей. Підприємство перебуває на загальній системі оподаткування і зареєстроване платником податку на додану вартість.
Відповідно до частини п’ятої ст. 12 Закону України від 06 вересня 2012 року № 5204-VI «Про державні лотереї в Україні» (далі – Закон № 5204), виплата призів державних лотерей здійснюється у строки і в порядку, що визначені умовами проведення державних лотерей»
На вимогу частини п’ятої ст. 12 Закону № 5204 підприємством затверджені Умови випуску та проведення державних грошових лотерей.
Так, відповідно умов проведення державної лотереї деякі виграші (призи), на значну суму, у формі джек-потів, виплачуються протягом певного часу відповідними щомісячними частинами.
Виплата виграшів (призів) здійснюється відповідно умов проведення державної лотереї.
Відповідно до п.п. 2.5.2 Умов випуску та проведення державної грошової числової тиражної лотереї, виплата джек-поту може відбуватись частинами протягом 60-ти місяців:
«Починаючи з дня звернення учасника за отриманням призу, граничний строк виплати призів Лотереї до 5 000 000 (п’яти мільйонів) гривень не може перевищувати 18 (вісімнадцять) місяців, а строк виплати призів Лотереї понад 5 000 000 (п’ять мільйонів) гривень не може перевищувати 60 (шістдесят) місяців. Оператор має право прийняти рішення про виплату призу частинами в межах строків, вказаних у цьому абзаці.»
Відповідно до п.п. 170.6.1 п. 170.6 ст. 170 Кодексу податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь у вигляді виграшів (призів) у лотерею чи в інші розіграші, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату).
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
із загальної суми виграшу – на дату виграшу,
чи із суми виграшу, фактично виплаченої за відповідний податковий (звітний) місяць?
всю суму виграшу (призу) на дату виграшу, хоча особа фактично ще не отримала відповідний дохід,
або суму щомісячних виплат за відповідний податковий (звітний) місяць, які фактично були виплачені фізичній особі?
Правові засади здійснення державного регулювання лотерейної сфери в Україні визначено Законом № 5204.
Відповідно до ст. 1 Закону № 5204 приз (виграш) – кошти, майно, майнові чи немайнові права, які підлягають виплаті (видачі) учаснику у разі його виграшу в державну лотерею відповідно до оприлюднених умов її проведення;
джек-пот - максимальний приз, що формується відповідно до умов проведення державної тиражної лотереї в кожному тиражі, в декількох тиражах або іншим способом, визначеним в умовах проведення лотереї;
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Доходом з джерелом його походження з України є будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України, її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі у вигляді виграшів, призів (п.п. «е»
п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку є фізичні особи – резиденти.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються, зокрема доходи у вигляді виграшів, призів (п.п. 164.2.8 п. 164.2
ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування виграшів та призів визначено п. 170.6 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.6.1 якого податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора, призів та виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у тому числі у більярдному спорті, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату).
Згідно з п.п. 170.6.2 п. 170.6 ст. 170 Кодексу податковим агентом – оператором лотереї у строки, визначені Кодексом для місячного податкового періоду, до бюджету сплачується (перераховується) загальна сума податку, нарахованого за ставкою 18 відс, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, із загальної суми виграшів (призів), виплачених за податковий (звітний) місяць гравцям у лотерею.
Доходи, зазначені у п. 170.6 ст. 170 Кодексу, остаточно оподатковуються під час їх виплати за їх рахунок (п.п. 170.6.5 п. 170.6 ст. 170 Кодексу).
Враховуючи викладене, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюється податковим агентом – оператором лотереї під час виплати переможцю у державну лотерею виграшу за рахунок фізичної особи.
Водночас зауважуємо, що оскільки індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер, то з питання визначення суми виграшу у державну лотерею, яка включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, фізична особа звертається особисто.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |