X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.05.2025 р. № 2546/ІПК/20-40-24-07-05

Індивідуальна податкова консультація

 

Головне управління ДПС у Харківській області (далі – ГУ ДПС) за результатами розгляду звернення фізичної особи на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування норм податкового законодавства, та керуючись статтею 52 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами (далі – ПКУ), з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції повідомляє.

Платник повідомив, що він є головою Первинної профспілкової організації Харківського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів (далі – Профспілкова організація). До Профспілкової організації звернувся працівник з заявою для надання матеріальної допомоги на поховання родича (батько працівника). Свідоцтво про смерть додано до заяви. Крім того, до Профспілкової організації звернувся працівник з заявою для надання матеріальної допомоги на лікування. Працівник надав копію виписки з медичної картки та копії фіскальних чеків витрат на лікування.

Профспілкова організація управління просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Як оподатковується матеріальна допомога від Профспілкової організації на поховання родича (батька)? Чи можна виплатити таку допомогу без утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору відповідно до підпункту «а» підпункту 165.1.22 пункту 165.1 статті 165 ПКУ? Чи вірно, що розмір такої допомоги необмежений?
  2. Як оподатковується виплата матеріальної допомоги на лікування? Чи можна виплатити таку допомогу без утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору відповідно до підпункту 165.1.19 пункту 165.1 статті 165 ПКУ? Чи може сума допомоги перевищувати суму коштів, витрачену на лікування згідно з платіжними (розрахунковими) документами?

Діяльність професійних спілок, їх організацій та об'єднань в Україні регулюється Законом України від 15 вересня 1999 року № 1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі - Закон № 1045).

Відповідно до статті 14 Закону № 1045 профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. При цьому статут (положення) профспілки повинен містити, зокрема, джерела надходження (формування) коштів профспілок, їх об'єднань, та напрями використання таких коштів.

Щодо першого та другого питань

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, згідно з підпунктом 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 якого об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 ПКУ визначено доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема:

кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на поховання платника податку будь-якою фізичною особою, благодійною організацією, Пенсійним фондом України, відповідним структурним підрозділом місцевої державної адміністрації, фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування України або професійною спілкою (підпункт «а» підпункту 165.1.22 пункту 165.1 статті 165 ПКУ);

сума виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються за рішенням професійної спілки, її об'єднання та/або організації професійної спілки, прийнятим в установленому порядку, на користь члена такої професійної спілки протягом року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 ПКУ (підпункт 165.1.47 пункту 165.1 статті 165 ПКУ).

Відповідно до підпункту 1.7 пункту 16¹ підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпункті 165.1.36 пункту 165.1 статті 165, підпунктах 3 і 4 пункту 170.13¹ статті 170 ПКУ та пункту 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Водночас перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено пунктом 164.2 статті 164 ПКУ, зокрема, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у статті 165 ПКУ (підпункт 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 ПКУ).

Відповідно до пункту 167.1 статті 167 ПКУ ставка податку становить
18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 статті 167 ПКУ).

Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (підпункт 1 підпункту 1.2 пункту 16¹ підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Ставка військового збору для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 пункту 16¹ підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 пункту 16¹ підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 підпункту 1.3 пункту 16¹ підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (підпункт 1 підпункту 1.3 пункту 16¹ підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПКУ.

Враховуючи зазначене, з урахуванням підпункту «а» підпункту 165.1.22 пункту 165.1 статті 165 ПКУ матеріальна допомога, надана Профспілковою організацією працівнику на поховання родича (батька), не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

Відповідно до норм підпункту 165.1.47 пункту 165.1 статті 165 ПКУ, якщо дохід у вигляді одноразової грошової допомоги (профспілкової виплати на лікування члена Профспілкової організації), яка виплачується Профспілковою організацією на користь члена такої професійної організації не перевищує сукупно протягом року суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 ПКУ, то сума такої допомоги не включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку, тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором. Якщо розмір зазначеного доходу перевищує вказаний розмір, то сума такого перевищення оподатковується на загальних підставах, як інший дохід.

При цьому виплата зазначеної у зверненні допомоги повинна бути передбачена Статутом Профспілкової організації.

Слід зауважити, що з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства будь-які висновки щодо оподаткування доходів фізичних осіб можуть надаватися за результатами детального вивчення умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжуються.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

 

 

 

______________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.