X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.05.2025 р. № 2555/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ і підпунктом «в» підпункту 69.41.3 підпункту 69.41 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Податковий кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, необхідність отримання податкової консультації полягає у визначенні підстав для застосування нульової ставки податку на додану вартість до операцій з вивезення за межі митної території України товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових або експрес-відправленнях.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами Податкового кодексу, Митного кодексу України (далі – Митний кодекс) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І Податкового кодексу і частина друга статті 1 розділу І Митного кодексу).

Статтею 5 розділу І Податкового кодексу визначено, що поняття, правила та положення, установлені Податковим кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І Податкового кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Податкового кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Податкового кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Податковому кодексу і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Відповідно до частини шостої статті 257 розділу VIII Митного кодексу умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються Митним кодексом та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Загальні правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено статтею 233 розділу VI Митного кодексу.

Правила декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, визначено статтею 236 розділу VI Митного кодексу.

Так, у порядку, передбаченому статтею 236 розділу VI Митного кодексу, допускається також поміщення у митний режим експорту товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що переміщуються (пересилаються) підприємствами за межі митної території України у міжнародних поштових або експрес-відправленнях, шляхом подання оператором поштового зв’язку або експрес-перевізником додаткового реєстру міжнародних поштових або експрес-відправлень у разі, якщо:

  1. на товари не встановлено вивізне мито;
  2. на товари, не встановлено обмеження щодо їх вивезення за межі митної території України відповідно до статті 197 розділу VI Митного кодексу.

 Відповідно до абзацу першого частини сьомої статті 236 розділу VI Митного кодексу реєстри (тимчасові та додаткові) міжнародних поштових та експрес-відправлень є документами, що замінюють митну декларацію. Натомість зазначені положення Митного кодексу не містять норм про те, що реєстри (тимчасові та додаткові) міжнародних поштових та експрес-відправлень є митними деклараціями.

Вимоги до оформлення і використання митних декларацій, на підставі яких декларуються товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України підприємствами та громадянами, а також порядок підтвердження таких відомостей, визначено Положенням про митні декларації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 450 «Питання, пов’язані із застосуванням митних декларацій» (далі – Положення № 450).

Відповідно до пункту 3 Положення № 450 митна декларація за формою єдиного адміністративного документа для декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України декларантами (крім громадян), заповнюється, зокрема, на:

товари митна вартість яких перевищує суму, еквіваленту 150 євро;

товари незалежно від їх митної вартості за бажанням декларанта або уповноваженої особи.

При цьому у випадках, визначених частиною дванадцятою статті 236 розділу VI Митного кодексу, допускається для декларування товарів заповнення додаткового реєстру міжнародних поштових та експрес-відправлень, замість митної декларації за формою єдиного адміністративного документа.

Отже, з огляду на пункт 3 Положення № 450 за бажанням декларанта або уповноваженої ним особи митна декларація може бути оформлена на товари незалежно від їх митної вартості, зокрема й на товари, сумарна митна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро. Тобто, згідно з пунктом 3 Положення № 450 при декларуванні товарів допускається заповнення додаткового реєстру міжнародних поштових відправлень замість митної декларації, а не вимагається заповнення такого реєстру замість митної декларації.

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділами 2, 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу.

Згідно з підпунктом «г» пункту 185.1 статті 185 розділу V Податкового кодексу об’єктом оподаткування податком на додану вартість є операції з вивезення товарів за межі митної території України.

З метою оподаткування податком на додану вартість, до операцій з вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом.

Під вивезенням товарів за межі митної території України розуміється сукупність дій, пов’язаних із переміщенням товарів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку, відповідно до Митного кодексу (підпункт 14.1.211 пункту 14.1 статті 14 розділу І Податкового кодексу).

Відповідно до підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 розділу V Податкового кодексу операції з вивезення товарів за межі митної території України підлягають оподаткуванню податком на додану вартість за нульовою ставкою. Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу.

Отже, платнику податку, який здійснює операції з вивезення за межі митної території України товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, для застосування нульової ставки податку на додану вартість до таких операцій необхідно належним чином (відповідно до вимог Митного кодексу) оформити митну декларацію, що підтверджує факт такого вивезення.

За результатами здійснення такої операції з вивезення товарів та оформлення митної декларації, яка підтверджує факт такого вивезення, платник податку зобов’язаний скласти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлені терміни податкову накладну із застосуванням нульової ставки податку на додану вартість.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу).