Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України на звернення Господарства щодо орендної плати за земельні ділянки державної, комунальної та приватної власності, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Господарство поінформувало, що є платником єдиного податку четвертої групи та платником орендної плати, та, посилаючись на норми чинного законодавства запитує щодо порядку застосування нормативної грошової оцінки (далі – Оцінка) для визначення податкових зобов’язань з орендної плати за землю та обов’язковості щорічно отримувати витяги із технічної документації про Оцінку.
Обсяг та зміст наданої у зверненні інформації про об’єкт земельних відносин (не містить змісту договорів оренди земельних ділянок державної та приватної власності) є недостатнім для з’ясування усіх обставин справи та надання повної відповіді.
Кодексом визначено вичерпний перелік податків та зборів, зокрема, плата за землю є складовою податку на майно, що справляється у двох формах – земельного податку із власників та постійних користувачів земельних ділянок (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Кодексу), та орендної плати за надання у строкове користування земельних ділянок державної або комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Отже, Кодекс не регулює питання платності землекористування, що здійснюється на підставі укладених договорів оренди земельних ділянок приватної власності.
Порядок обчислення плати за землю передбачає, що для визначення бази оподаткування платник при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подає витяг про розмір Оцінки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження органом місцевого самоврядування технічної документації про нову Оцінку (пункт 286.2 статті 286 Кодексу та стаття 23 Закону України «Про оцінку земель»).
Оскільки пунктом 4 постанови Кабінет Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» визначено, що технічна документація з Оцінки є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з Оцінки, тому якщо на дату звернення органом місцевого самоврядування не приймалося рішення про затвердження нової Оцінки, Господарство для визначення податкових зобов’язань з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності має застосовувати Оцінку, яка є чинною на дату звернення, з урахуванням вимог абзацу п’ятого пункту 289.2 статті 289 Кодексу щодо застосування кумулятивного коефіцієнта індексації (у тому числі коефіцієнта індексації за 2024 рік).
Норми Кодексу не передбачають обов’язкове щорічне отримання та подання витягів із технічної документації про Оцінку до контролюючих органів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |