X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.05.2025 р. № 2571/ІПК/26-15-24-01-14-08 09.05.2025

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

 

Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду звернення щодо оподаткування доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, ТОВ «…» (далі - Підприємство), зареєстроване «..».10.2023, набуло статусу резидента Дія Сіті (стартап) з «…» листопада 2023 року та є платником податку на особливих умовах (Податку на виведений капітал).

В окремих місяцях 2024 року Підприємство не відповідало вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667).

У зв’язку з чим Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію стосовно виконання ним функцій податкового агента щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, які були виплачені протягом календарного місяця, в якому резидент Дія Сіті не відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667:

1. Як саме відбувається самостійне нарахування податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків щодо доходів, виплачених спеціалістам резидента Дія Сіті протягом такого календарного місяця:

- у місяці невідповідності вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, Підприємство утримує із доходів працівників та
гіг-спеціалістів 
податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків та за результатами місяця самостійно сплачує за власний рахунок податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків. При цьому загальна сума податку на доходи фізичних осіб складає 23 відсотки (5% + 18%);

- у місяці невідповідності вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, Підприємство утримує із доходів працівників та
гіг-спеціалістів 
податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків та за результатами місяця самостійно сплачує за власний рахунок податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків, зменшеною на 5 відсотків, що  утримано із доходів працівників та гіг-спеціалістів.  При цьому загальна сума податку на доходи фізичних осіб складає 18 відсотків за місяць невідповідності вимогам, а за власний рахунок Підприємство сплачує 13 відсотків (18% - 5%);

- у місяці невідповідності вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, Підприємство утримує із доходів працівників та
гіг-спеціалістів 
податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків та за результатами місяця самостійно сплачує за власний рахунок податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків, а сума утриманого податку за ставкою 5 відсотків із доходів працівників та гіг-спеціалістів обліковується як переплата та повертається таким працівникам та гіг-спеціалістам. При цьому загальна сума податку на доходи фізичних осіб складає 0 відсотків за такий місяць, а за власний рахунок Підприємство сплачує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків?

2. Як відображається таке нарахування/сплата податку на доходи фізичних осіб у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску
(далі – Розрахунок), зокрема, яку суму вказувати у графах 4 та 4а – суму податку на доходи фізичних осіб, яка сплачена сумарно за такого працівника (гіг-спеціаліста), чи лише ту суму, яка утримана безпосередньо із доходу працівника (гіг-спеціаліста)
?

3. За яким кодом бюджетної класифікації сплачується податок на доходи фізичних осіб, що утримується із доходу працівників та гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті та податок на доходи фізичних осіб, що нараховується та сплачується резидентом Дія Сіті за власний рахунок, у місяці невиконання критеріїв, визначених пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667:

- 5 відсотків податку на доходи фізичних осіб, утриманого з доходів працівників та гіг-спеціалістів резидента у місяці невиконання критеріїв, визначених пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, Підприємство сплачує за кодом 11011200 (Податок на доходи фізичних осіб із доходів спеціалістів резидента Дія Сіті) та ще додатково сплачує 18 відсотків податку на доходи за власний рахунок відповідно за кодом 11010100 (Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати) – для штатних працівників Підприємства та за кодом 11010400 (Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших ніж  заробітної плати) – для гіг-спеціалістів, які працюють по гіг-контрактам. При цьому загальна сума податку на доходи фізичних осіб складає 23 відсотки
(5% + 18%);

- 5 відсотків податку на доходи фізичних осіб, утриманого з доходів працівників та гіг-спеціалістів резидента у місяці невиконання критеріїв, визначених пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, Підприємство сплачує за кодом 11011200 (Податок на доходи фізичних осіб із доходів спеціалістів резидента Дія Сіті) та ще додатково сплачує 13 відсотків податку на доходи (18% - 5%) за власний рахунок відповідно за кодом 11010100 (Податок на доходи фізичних осіб що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати) – для штатних працівників Підприємства та за кодом 11010400 (Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших ніж  заробітної плати) – для гіг-спеціалістів, які працюють по гіг-контрактам. При цьому загальна сума податку на доходи фізичних осіб складає 18 відсотків за місяць невідповідності вимогам, а за власний рахунок Підприємство сплачує 13 відсотків (18% - 5%);

- 5 відсотків податку на доходи фізичних осіб, утриманого з доходів працівників та гіг-спеціалістів резидента у місяці невиконання критеріїв, визначених пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, Підприємство сплачує за кодом 11011200 (Податок на доходи фізичних осіб із доходів спеціалістів резидента Дія Сіті) та ще додатково сплачує 18 відсотків податку на доходи за власний рахунок відповідно за кодом 11010100 (Податок на доходи фізичних осіб що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати) – для штатних працівників Підприємства та за кодом 11010400 (Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших ніж  заробітної плати) – для гіг-спеціалістів, які працюють по гіг-контрактам. При цьому утримані 5 відсотків податку на доходи фізичних осіб, що сплачені за кодом 11011200 буде рахуватися як переплата з можливістю у наступних місяцях сплатити менше податку на доходи фізичних осіб на суму переплати. При цьому загальна сума податку на доходи фізичних осіб складає 0 відсотків за такий місяць, а за власний рахунок Підприємство сплачує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків?

- незалежно від того, відповідає, чи не відповідає Підприємство вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, податок на доходи фізичних осіб сплачується за кодом 11011200 (Податок на доходи фізичних осіб із доходів спеціалістів резидента Дія Сіті)?

4. Який граничний строк сплати донарахованого/нарахованого податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) при невідповідності Підприємства вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону
№ 1667? З якого числа нараховується пеня (у розмірі 0,1% за кожен день прострочення, починаючи з наступного дня за днем граничної сплати єдиного внеску й закінчуючи днем його фактичної сплати, згідно частини другої та десятої ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування») за несвоєчасну сплату єдиного внеску при виправлені самостійно виявлених помилок при подачі Податкового розрахунку (рядок 5 і 5.1 розділу 1 Податкового розрахунку).

Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті визначаються Законом № 1667.

Юридична особа набуває статусу резидента Дія Сіті з дня внесення відповідного запису до реєстру Дія Сіті з урахуванням положень частини сьомої ст. 2 Закону № 1667 (частина друга ст. 4 Закону № 1667).

Згідно зі ст. 5 Закону № 1667 резидентом Дія Сіті може бути юридична особа, зареєстрована на території України в установленому законодавством України порядку, незалежно від її місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності, яка відповідає, зокрема, таким вимогам:

розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам, починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, кожного календарного місяця становить не менше, ніж еквівалент 1200 євро за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим Національним банком України станом на перше число відповідного календарного місяця (п. 2 частини першої ст. 5 Закону № 1667);

середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів юридичної особи (у разі залучення) за підсумками кожного календарного місяця, починаючи з наступного за календарним місяцем, в якому юридичною особою набуто статус резидента Дія Сіті, становить не менше дев’яти осіб (п. 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667).

Не може бути резидентом Дія Сіті юридична особа, яка протягом більш як 30 днів має податковий борг, загальна сума якого становить понад 10 мінімальних заробітних плат (виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного календарного року) (п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667).

Водночас, зауважуємо, що з 01.01.2025 року у зв’язку з набуттям чинності Закону України від 04.12.2024 р. № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»  (далі - Закон № 4113), внесені зміни
до п. 170.141 ст. 170 розділу IV Кодексу та частини 141 ст. 8 Закону України
від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного
внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).

Щодо першого питання.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначені у п. 164.2 ст. 164 Кодексу.

Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидента Дія Сіті передбачені п. 170.141 ст. 170 Кодексу.

Відповідно до п.п. 170.141.1 п. 170.141 ст. 170 Кодексу податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом № 1667, є резиденти Дія Сіті.

Згідно з п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу, оподатковуються доходи платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що нараховуються (виплачуються) на його користь резидентом Дія Сіті починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, у вигляді:

а) заробітної плати;

б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;

в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.

Доходи спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачені
пп. «а» - «в» п.п. 170.141.2 п. 170. 141 ст. 170 Кодексу, що були нараховані (виплачені) у календарному місяці, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, оподатковуються за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Водночас згідно з п.п.170.141.5 п. 170.141 ст. 170 Кодексу у разі якщо податковий агент – резидент Дія Сіті у відповідний календарний місяць не відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667 (крім випадків, зазначених в абзаці першому п.п. 170.141.6 п. 170. 141 ст. 170 Кодексу), такий податковий агент зобов'язаний у межах податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску самостійно нарахувати податок за ставкою, встановленою п. 167.1 ст. 167 Кодексу, щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачених пп. «а» і «б» п.п. 170.14 1.2 п. 170. 141 ст. 170 Кодексу, що були нараховані (виплачені) протягом такого календарного місяця, та за власний рахунок сплатити (перерахувати) до подання податкового розрахунку податок до бюджету за вирахуванням податку, що був сплачений (перерахований) до бюджету з таких доходів.

При цьому сума такого сплаченого (перерахованого) податку податковим агентом не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу спеціалістів резидента Дія Сіті.

Разом з тим відповідно до абзацу першого п.п. 170.141.6 п. 170.141 ст. 170 Кодексу до 31 грудня календарного року, наступного за календарним роком, у якому податковий агент набув статусу резидента Дія Сіті відповідно до частини третьої ст. 5 Закону № 1667, положення п.п. 170.141.5 п. 170.141
ст. 170 Кодексу щодо податкових наслідків невідповідності вимозі, визначеній п. 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, не застосовуються. Оподаткування таких доходів спеціалістів резидента Дія Сіті здійснюється відповідно до положень п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу.

Якщо після настання терміну, визначеного абзацом першим п.п. 170.141.6 п. 170.141 ст. 170 Кодексу, такий податковий агент – резидент Дія Сіті продовжує не відповідати вимозі, визначеній п. 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, такий податковий агент – резидент Дія Сіті зобов'язаний у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, самостійно нарахувати та сплатити (перерахувати) за власний рахунок до бюджету податок за ставкою, встановленою п. 167.1 ст. 167 Кодексу, щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачених пп. «а»-«в» п.п. 170.141.2
п. 170.141 ст. 170 Кодексу, виплачених протягом податкових періодів, коли податковий агент не відповідав вимозі, визначеній п. 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, в межах останніх трьох місяців календарного року, наступного за календарним роком, в якому податковий агент набув статусу резидента Дія Сіті, за вирахуванням податку, що був сплачений (перерахований) до бюджету з таких доходів. При цьому сума такого сплаченого (перерахованого) податку податковим агентом не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу спеціалістів резидента Дія Сіті (абзац другий п.п. 170.141.6 п. 170.141 ст. 170 Кодексу).

Водночас, відповідно до п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4113 положення абзацу другого п.п.170.141.6 п. 170.141 ст. 170 Кодексу застосовуються до резидентів Дія Сіті, які набувають статусу резидента Дія Сіті відповідно до частини третьої ст. 5 Закону № 1667, починаючи з першого числа місяця, наступного за місяцем набрання чинності Законом № 4113, тобто з 1 лютого 2025 року.

Ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику
(крім випадків, визначених у п.п. 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу) (п. 167.1
ст. 167 розділу IV Кодексу).

Отже, у разі якщо Підприємство, як податковий агент – резидент Дія Сіті, у відповідний календарний місяць не відповідав вимогам, визначеним
пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, то такий податковий агент зобов’язаний у межах податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску самостійно нарахувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачених пп. «а» і «б» п. 170.141.2 п. 170. 141 ст. 170 Кодексу, що були нараховані (виплачені) протягом такого календарного місяця, та за власний рахунок сплатити (перерахувати) до подання податкового розрахунку податок до бюджету за вирахуванням податку, що був сплачений (перерахований) до бюджету з таких доходів.

Щодо другого питання.

Підпунктом «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу передбачено, що особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Розрахунок) до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий Розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Порядок заповнення та подання Розрахунку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зі змінами, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556 (далі – Порядок).

Порядок заповнення додатка 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» до розрахунку визначено п. 4 розділу IV Порядку.

Графи 4а та 4 розділу I додатка 4ДФ до Розрахунку заповнюються відповідно до п.п. 2 п. 4 розділу IV Порядку, зокрема:

у графі 4а «Сума нарахованого податку на доходи фізичних осіб» відображається сума податку, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку згідно із законодавством за звітний період;

у графі 4 «Сума перерахованого податку» відображається фактична сума перерахованого податку до бюджету у звітному періоді.

Відображення показників у додатку 4ДФ до Розрахунку здійснюється на підставі відповідних первинних документів та бухгалтерського обліку податкового агента за звітний податковий період.

Тобто Порядком передбачено відображення у додатку 4 ДФ до Розрахунку, зокрема, сум податку фактично нарахованих та перерахованих до бюджету у відповідному періоді.

Щодо третього питання.

Статтею 8 Бюджетного кодексу України встановлено, що бюджетна класифікація є обов’язковою для застосування всіма учасниками бюджетного процесу в межах бюджетних повноважень.

Однією зі складових частин бюджетної класифікації є класифікація доходів бюджету.

Для резидентів Дія Сіті введено окремий код класифікації доходів бюджету 11011200 «Податок на доходи фізичних осіб із доходів спеціалістів резидента Дія Сіті» (наказ Міністерства фінансів України від 27.03.2023
№ 154).

Інформацію про реквізити бюджетних рахунків, у т. ч. коди бюджетної класифікації, для сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) ви можете дізнатися на офіційному вебпорталі ДПС в рубриці «Бюджетні рахунки» (http://tax.gov.ua/byudjetni-rahunki/).

Отже, резиденти Дія Сіті мають сплачувати податок на доходи фізичних осіб на бюджетні рахунки, відкриті на ім’я територіальних громад за вказаним вище кодом - 11011200 «Податок на доходи фізичних осіб із доходів спеціалістів резидента Дія Сіті».

Зауважуємо, що класифікація доходів бюджету затверджена наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію», із змінами, п. 3 якого визначено, що надавати роз’яснення з питань застосування, зокрема, класифікації доходів бюджету уповноважено Департамент прогнозування доходів бюджету та галузеві департаменти Міністерства фінансів України.

Щодо четвертого питання.

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань).

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108), та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої
ст. 7 Закону № 2464).

Відповідно до частини п’ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі
22 відсотки до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.

При цьому єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб - підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41 відсотків визначеної п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску для працюючих осіб з інвалідністю.

Водночас, відповідно до частини 141 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платника - резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої та п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, встановлюється:

а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року
№ 108/95-ВР «Про оплату праці», із змінами та доповненнями, - у розмірі мінімального страхового внеску;

б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом
№ 1667, -