X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.05.2025 р. № 2603/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення Благодійного фонду щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що є неприбутковою організацією, що внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій України. Фонд здійснює благодійну діяльність, основною метою якого є надання допомоги дітям та молодим людям у віці до 25 років, хворим на онкологічні, гематологічні, онкогематологічні та інші важкі захворювання, членам їхніх сімей та лікувальним установам.

В процесі надання благодійної допомоги виникають питання щодо правильного відображення кодів ознак доходу фізичних осіб в додатку 4 до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Додаток 4ДФ до Розрахунку), зокрема, кодів «126, «143» та «169», які застосовуються до різних видів благодійної допомоги.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

    1. Яку ознаку («169» чи «126») слід застосовувати Фонду при відображенні у Додатку 4ДФ до Розрахунку і Порядку заповнення та подання податковими агентами Розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок) благодійної допомоги у грошовій та натуральній формі, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб?
    2. Чи правомірно відображати у Додатку 4ДФ до Розрахунку благодійну допомогу на лікування (у формі придбання та передачі лікарських засобів, оплати аналізів та медичних процедур, а також компенсації у грошовій формі фізичним особам понесених ними витрат лікування) за ознакою доходу «143» з нульовим значенням податку на доходи фізичних осіб?        

1.2.2 У разі неповного документального підтвердження цільового використання коштів на лікування (відсутність рецепту на лікарські засоби), чи зберігається право використання коду «143» за умови включення відповідних сум до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та  нарахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору, чи такий дохід підлягає відображенню за іншою ознакою доходу? Якщо такий дохід підлягає відображенню за іншою ознакою доходу, то який код необхідно застосовувати?

1.3 При наданні благодійної допомоги у негрошовій формі яку саме суму слід зазначати у Додатку 4ДФ до Розрахунку: фактичну вартість переданих товарно-матеріальних цінностей або суму, збільшену на суму  податку на доходи фізичних осіб та військового збору?

1.4  Чи покладено на Фонд обов’язок, при наданні фізичній особі нецільової благодійної допомоги у розмірі, що не перевищує граничного розміру доходу, визначеного відповідно до абзацу першого п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу перевіряти чи не отримувала така фізична особа протягом відповідного податкового (звітного) року аналогічну допомогу від інших податкових агентів, внаслідок чого її сукупний дохід від  нецільової благодійної допомоги перевищив би вказаний граничний розмір? Якщо так, то якими механізмами або джерелами інформації Фонд має керуватися для здійснення такої перевірки?

Щодо питань 1.1, 1.2 та 1.2.2

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується
розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового місяця, податковий Розрахунок до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий Розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Форма Розрахунку і Порядок заповнення та подання податковими агентами Розрахунку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, із змінами (далі – Порядок).

Відповідно до п. 4 розділу IV Порядку в додатку 4 ДФ до Розрахунку
у графі 6 «Ознака доходу» вказується ознака доходу, наведена у розділі 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» додатку 2 до Порядку (далі – Довідник).

Згідно з Довідником, зокрема:

кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою або піклуванням платника податку, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), у тому числі, але не виключно, для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю, за рахунок коштів благодійної організації (п.п. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Кодексу) відображається під ознакою доходу «143»;

сума благодійної допомоги, у тому числі гуманітарної допомоги, яка надходить на користь платника податку у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги) (п. 170.7 ст. 170 Кодексу), - під ознакою доходу «169».

Тобто під ознакою:

«143» зазначається допомога, яка не є благодійною, але надана на цілі та платникам податків, зазначених у п.п. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, у тому числі та, що не повністю підтверджена документально;

«169» зазначається уся сума (вартість) благодійної допомоги, яка надається фізичним особа, у тому числі та, що перевищує встановлений граничний розмір.

Щодо питання 1.3

Згідно з п. 4 розділу IV Порядку у розділі I «Персоніфіковані дані про суми нарахованого (виплаченого) на користь фізичних осіб доходу та нарахованих (перерахованих) до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору» додатка 4ДФ до Розрахунку, зокрема, передбачений рядок 06, де:

у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається (за звітний період місяць) дохід, який нарахований фізичній особі відповідно до ознаки доходу, наведеної у Довіднику.

Крім того, для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п.п. 44.1 ст. 44 Кодексу (п. 44.1 ст. 44 Кодексу).

Таким чином, дохід у вигляді благодійної допомоги, яка надається Фондом на користь фізичних осіб у негрошовій формі, відображається у графі 3а додатка 4ДФ до Розрахунку без урахування положень п. 164.5 ст. 164 Кодексу, тобто зазначається вартість переданих товарно-матеріальних цінностей відповідно до первинних документів.

Щодо питання 1.4

Відповідно до п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 Кодексу не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу, встановленого на 1 січня такого року.

Благодійник юридична особа зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у податковій звітності.

У разі отримання нецільової благодійної допомоги від благодійника фізичної чи юридичної особи платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний розмір, установлений абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу.

Таким чином, фізична особа – платник податків зобов’язаний самостійно визначати загальну суму, наданої протягом звітного податкового року, нецільової благодійної допомоги.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.