Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи – підприємця ….. щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що як фізична особа – підприємець – платник єдиного податку здійснює діяльність (не виключно) за КВЕД 45.20 «Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів», надає іншим суб’єктом господарювання послуги з ремонту та обслуговування транспортних засобів, продаж автозапчастин. До переліку послуг включено послуги з заміни олив моторних та інших мастильних матеріалів. Дані категорії не відносяться до підакцизних товарів та пального у розумінні п. 215.1 та п.п. 215.3 ст. 215 Кодексу.
На заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з позначкою зміна видів господарської діяльності, що передбачала додавання КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами та для можливості торгівлі оливами, мастильними матеріалами та рідинами для автотранспортних засобів, які не є підакцизними та пальним, платник податків отримав відмову від контролюючого органу з посиланням на заборону платникам єдиного податку першої-третьої груп здійснювати, зокрема продаж підакцизних товарів, до яких належить пальне.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи можливо платнику податків, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування обрати вид економічної діяльності 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, здійснюючи при цьому виключно не заборонену для спрощеної системи оподаткування діяльність, а саме торгівлю тільки не підакцизними товарами?
2. Чи має право платник податків перебуваючи на спрощеній системі оподаткування технічного обслуговування та ремонту автотранспортних засобів згідно відкритого КВЕДу 45.20, також здійснювати заміну олив моторних, компресорних, турбінних, гідравлічних, трансмісійних мастильних матеріалів, антифризів, гальмівних та інших рідин для автотранспортних засобів, які не є підакцизними товарами, але діяльність з продажу яких віднесена до КВЕДу 46.71
Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, без наявності такого КВЕДу 46.71 у відомостях про види господарської діяльності платника єдиного податку, які містяться у реєстрі?
3. Чи потрібно платнику податків додавати до видів діяльності платника на спрощеній системі оподаткування КВЕД 46.71, щоб здійснювати заміну олив моторних, мастильних матеріалів та інших рідин іншим суб’єктам господарювання в рамках виду діяльності за КВЕД 45.20 «Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів»?
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлюються у главі 1
розділу XIV Кодексу.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлюються у главі 1
розділу XIV Кодексу, ст. 295 якої врегульовані порядок нарахування та строки сплати єдиного податку.
Відповідно до п. 291.2 ст. 291 Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою 1 Кодексу (п. 291.3 ст. 291 Кодексу).
Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку третьої групи належать, зокрема, фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Разом з тим відповідно до п.п. 3 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп суб'єкти господарювання, зокрема фізичні особи – підприємці, які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).
Підпунктом 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Відповідно до п. 215.1 ст. 215 Кодексу до підакцизних товарів належать, зокрема:
пальне, у тому числі товари (продукція), що використовуються як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення, з двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, з двигунами внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом та коди яких згідно з УКТ ЗЕД не зазначені у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу (крім газу природного у газоподібному стані за кодом 2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД).
При цьому пальне – це нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у п.п. 215.3.4 п. 215.3
ст. 215 Кодексу (п.п. 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Перелік підакцизних товарів, що відповідають певним кодам товару (продукції) та їх описам згідно з УКТ ЗЕД, які є пальним, та ставки акцизного податку визначені п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу. Тобто підставою для віднесення товару до підакцизного пального є відповідність коду товару згідно з УКТ ЗЕД опису такого товару, наведеному у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.
Таким чином, якщо товари за кодом УКТ ЗЕД для паливно-мастильних матеріалів, не внесені до переліку, зазначеного у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу, то такі товари слід розглядати як не підакцизні, а отже обмежень щодо їх продажу для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи Кодексом не встановлено.
Тобто фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи, може обрати КВЕД 46.71 «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами» за умови продажу паливно-мастильних матеріалів, які віднесені до не підакцизних товарів.
Водночас, якщо товар є підакцизним пальним, відповідно фізична особа –підприємець – платник єдиного податку третьої групи може здійснювати виключно роздрібний продаж такого пального в ємностях до 20 літрів.
Крім того повідомляємо, що наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457 затверджено Класифікатор видів економічної діяльності (далі – КВЕД ДК 009:2010).
Абзацом восьмим п. 1 КВЕД ДК 009:2010 визначено, що КВЕД – це статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації. Водночас класифікація є механізмом спільної мови, що має використання в багатьох інших, нестатистичних сферах (соціальному та податковому регулюванні, ліцензуванні, системі тарифів тощо), проте не завжди адаптована до цього повною мірою. Отже, Класифікація не завжди відповідає всім потребам користувачів за межами статистичної системи, у зв'язку з чим можуть виникнути суперечності стосовно юридичного використання коду КВЕД. Слід мати на увазі, що код виду діяльності не створює прав чи обов'язків для підприємств і організацій, не спричинює жодних правових наслідків. Код виду діяльності не обов'язково достатній критерій для виконання умов, передбачених нормативними актами. У застосуванні нормативних актів чи контрактів код виду діяльності – це припущення, а не доказ.
Тобто, щодо КВЕДу, за яким платнику єдиного податку можливо здійснювати заміну олив моторних, мастильних матеріалів, інших рідин іншим суб’єктам господарювання Ви можете звернутись до Державної служби статистики України.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |