X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.05.2025 р. № 2686/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, товариством було укладено з фізичною особою підприємцем договір комплексного обслуговування терміналів (надалі – Договір), відповідно до предмету якого в порядку та на умовах визначених цим Договором, Виконавець (фізична особа підприємець) зобов’язувався надавати Замовнику (товариству) послуги, а Замовник зобов’язувався прийняти ці послуги, детальний перелік яких був визначений в Договорі та оплатити їх.

Умовами Договору було передбачено надання Замовнику з боку Виконавця (фізичної особи підприємця) забезпечувального платежу.

В подальшому, у зв’язку із закінчення строку дії Договору та належним виконанням фізичною особою підприємцем своїх зобов’язань за Договором, Товариство повинно було повернути забезпечувальний платіж фізичній особі підприємцю.

Однак, станом на дату повернення забезпечувального платежу, фізична особа підприємець (Виконавець за договором) втратив свій підприємницький статус, шляхом припинення діяльності як фізична особа підприємець.

Як наслідок, на момент повернення забезпечувального платежу, товариство повинно перерахувати всю суму забезпечувального платежу вже фізичній особі, а не фізичній особі підприємцю.

Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи виникає обов’язок у товариства щодо утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору під час повернення фізичній особі забезпечувального платежу за Договором, якщо такий забезпечувальний платіж було сплачено протягом строку дії Договору фізичною особою-підприємцем, яка в подальшому припинила свою діяльність як фізична особа підприємець?

2. Чи має товариство у вищевказаній ситуації статус податкового агента щодо фізичної особи, в разі повернення їй забезпечувального платежу?

3. Чи зобов’язано товариство, в разі ствердної відповіді на поставлені в пунктах 1 та 2 запитання надати фізичній особі документальне підтвердження повернення забезпечувального платежу не у повному обсязі, у зв’язку з утриманням податку на доходи фізичних осіб та військового збору?

Щодо першого – третього питань

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (п. 1.1 ст. 1 розділу I Кодексу).

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні, до якого включаються, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).

Об’єктом оподаткування військовим збором, зокрема, для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить, зокрема, для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу,
5 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161
підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу
, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

 Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

При цьому податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору, встановлену в п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Крім того, відповідно до п.п. «а» п. 171.2 ст. 171 Кодексу особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент – для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.

При цьому відповідно до п. 18.2 ст. 18 Кодексу податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов’язки, встановлені Кодексом для платників податків.

Враховуючи викладене, якщо кошти, які попередньо були перераховані фізичною особою – підприємцем як забезпечувальний платіж відповідно до умов Договору юридичній особі, повертаються фізичній особі, то сума таких коштів включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як інший дохід та оподатковуються податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.

При цьому юридична особа зобов’язана виконати усі функції податкового агента, визначені Кодексом зокрема, в частині сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору.

Зауважуємо, що нормами Кодексу не передбачено обов’язку податкового агента щодо надання фізичній особі документального підтвердження повернення забезпечувального платежу не у повному обсязі, у зв’язку з утриманням податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.