X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.05.2025 р. № 2704/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення фермерського господарства (далі – Господарство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо визначення бази оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи та мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Господарство повідомило, що є платником єдиного податку четвертої групи  та, посилаючись на норми чинного законодавства запитує щодо порядку застосування нормативної грошової оцінки (далі – НГО) земельних ділянок.

Господарство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. Наскільки правомірним є застосування останньої наявної нормативно грошової оцінки (далі – НГО), перемноженої на коефіцієнти індексації для визначення бази оподаткування при розрахунку єдиного податку четвертої групи та МПЗ?
  2. Як часто потрібно оновлювати НГО? Чи визначено це законодавством?

 

Щодо першого – другого питань.

Обсяг та зміст наданої у зверненні інформації про об’єкт земельних відносин (не містить змісту договорів оренди земельних ділянок) є недостатнім для з’ясування усіх обставин справи та надання повної відповіді.

У зв’язку з цим надаємо роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо питань, які належать до компетенції ДПС.   

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п. 2921.2 ст. 2921 Кодексу базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є НГО одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого Кодексом.

У разі якщо НГО земельної ділянки не проведена, базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є НГО одиниці площі ріллі в Автономній Республіці Крим або області.

Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер ставків, водосховищ) є НГО ріллі в Автономній Республіці Крим або області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого Кодексом для справляння плати за землю.

Відповідно до пп. 14.1.1142 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, МПЗ - мінімальна величина податкового зобов'язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов'язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним МПЗ.

Відповідно до пп. 381.1.4 п. 381.1 ст. 381 Кодексу МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік.

Розрахунок МПЗ щодо земельних ділянок, НГО яких проведена та не проведена, обчислюється за формулами, встановленими пп. 381.1.1, 381.1.2
п. 381.1 ст. 381 Кодексу.

Згідно з пп. 381.1.2 п. 381.1 ст. 381 Кодексу МПЗ щодо земельної ділянки, НГО якої проведена, обчислюється за формулою:

МПЗ = НГОд х К х М / 12, де:
НГОд - НГО відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Кодексом для справляння плати за землю;

К - коефіцієнт, який становить 0,05;

М - кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Згідно з пп. 381.1.2 п. 381.1 ст. 381 Кодексу МПЗ щодо земельної ділянки, НГО якої не проведена, обчислюється за формулою:

 

МПЗ = НГО х S х К х М / 12, де:

НГО - НГО 1 гектара ріллі по Автономній Республіці Крим або по області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю;

S - площа земельної ділянки, гектарах;

К - коефіцієнт, що становить 0,05;

М - кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Тобто, одним із елементів розрахунку бази оподаткування єдиного податку четвертої групи є НГО одного гектара сільськогосподарських угідь з урахуванням коефіцієнта індексації.

Для розрахунку МПЗ використовується НГО відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю;

Порядок індексації НГО земель встановлено статтею 289 Кодексу.

Відповідно до п. 289.2 ст. 289 Кодексу центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації НГО земель (Кі), на який індексується НГО земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І : 100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації НГО земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з НГО земель та земельних ділянок.

Порядок обчислення плати за землю передбачає, що для визначення бази оподаткування платник при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подає витяг про розмір НГО, а надалі такий витяг подається у разі затвердження органом місцевого самоврядування технічної документації про нову НГО (п. 286.2 ст. 286 Кодексу та ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року
№1378-І
V).

Оскільки п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» визначено, що технічна документація з НГО є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з НГО, тому якщо на дату звернення органом місцевого самоврядування не приймалося рішення про затвердження нової НГО, Господарство для визначення податкових зобов’язань з єдиного податку четвертої групи та МПЗ за земельні ділянки має застосовувати НГО, яка є чинною на дату звернення, з урахуванням вимог абзацу п’ятого п. 289.2 ст. 289 Кодексу щодо застосування кумулятивного коефіцієнта індексації.

Норми Кодексу не передбачають обов’язкове щорічне отримання та подання витягів із технічної документації про НГО до контролюючих органів.

 

Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником, якому надано таку консультацію.