Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Комунального підприємства «______» (далі – Комунальне підприємство) щодо окремих питань оподаткування податком на прибуток підприємств, операцій з отримання благодійної допомоги, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно зі зверненням основною метою діяльності Комунального підприємства є господарська діяльність з проєктування, створення, адміністрування, обслуговування, технічної та методичної підтримки центрів обробки даних, інформаційно-телекомунікаційних систем, програмно-апаратних комплексів, телекомунікаційних мереж тощо.
Як повідомляється, благодійною організацією в межах діючого меморандуму про партнерство та співпрацю з _____ міською радою взято зобов’язання безоплатно надати територіальній громаді програмне забезпечення із майновими правами на користь громади та відповідне обладнання для функціонування такого програмного забезпечення.
З метою реалізації зазначеного проєкту між благодійною організацією, ______ міською радою та Комунальним підприємством укладено трьохсторонній договір на розробку та передачу спеціалізованого програмного забезпечення та відповідного обладнання, сторонами якого є ______ міська рада – замовник, благодійна організація – надавач благодійної допомоги замовнику шляхом оплати послуг виконавця на розробку спеціалізованого програмного забезпечення та придбання відповідного обладнання, Комунальне підприємство – кінцевий користувач розробленого та переданого спеціалізованого програмного забезпечення та відповідного обладнання.
Комунальне підприємство як кінцевий користувач програмного забезпечення та відповідного обладнання приймає на баланс нематеріальний актив у вигляді програмного забезпечення із майновими правами та основні засоби у вигляді обладнання.
Майно Комунального підприємства відповідно до статуту є власністю територіальної громади міста та закріплено за ним на праві господарського відання.
Враховуючи викладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких запитань:
1. Як оподатковуються податком на прибуток підприємств операції з отримання благодійної допомоги у вигляді майнових прав на програмне забезпечення та серверного обладнання?
2. Чи включається Комунальним підприємством вартість отриманої благодійної допомоги у вигляді майнових прав на програмне забезпечення та серверного обладнання до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу у випадку, якщо Комунальне підприємство не є та не буде власником відповідних майнових прав та серверного обладнання, а виступає лише їх балансоутримувачем на праві господарського відання?
Щодо запитань 1 та 2
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, як встановлено в п. 1.1 ст. 1 Кодексу, регулюються нормами цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 5.1 – 5.3 ст. 5 Кодексу поняття, правила та положення, установлені Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених ст. 1 Кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Загальні засади благодійної діяльності в Україні визначаються Законом України від 05 липня 2012 року № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (зі змінами) (далі – Закон № 5073), що забезпечує правове регулювання відносин у суспільстві, спрямованих на розвиток благодійної діяльності, утвердження гуманізму і милосердя, забезпечує сприятливі умови для утворення і діяльності благодійних організацій.
Відповідно до п. 1 частини першої ст. 1 Закону № 5073 бенефіціаром є набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом.
Бенефіціарами благодійних організацій можуть бути також будь-які юридичні особи, що одержують допомогу для досягнення цілей, визначених Законом № 5073.
Об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств на підставі абзацу першого п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
За операціями платника податку на прибуток підприємств з отримання благодійної допомоги у вигляді майнових прав на програмне забезпечення та серверного обладнання Кодексом не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування.
Такі операції відображаються при визначенні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).
Отже, питання бухгалтерського обліку підприємством операцій з отримання благодійної допомоги у вигляді майнових прав на програмне забезпечення та серверного обладнання належать до компетенції Міністерства фінансів України.
Щодо амортизації нематеріальних активів та основних засобів у вигляді майнових прав на програмне забезпечення та серверного обладнання зазначимо таке.
Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, встановлено статтею 138 Кодексу.
На підставі п. 138.1 ст. 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема, на суму нарахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Пунктом 138.2 ст. 138 Кодексу встановлено, що фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема, на суму розрахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ст. 138 Кодексу.
Відповідно до п.п. 138.3.1 п. 138.3 ст. 138 Кодексу розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених п.п. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, підпунктами 138.3.2 – 138.3.4 п. 138.3 ст. 138 Кодексу. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Для розрахунку амортизації відповідно до положень п. 138.3 ст. 138 Кодексу визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
Згідно з п.п. 138.3.2 п. 138.3 ст. 138 Кодексу не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел, зокрема, витрати на придбання/самостійне виготовлення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів; витрати на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів.
Термін «невиробничі основні засоби», «невиробничі нематеріальні активи» означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку.
Тож платник податку на прибуток підприємств, який отримує безоплатно майнові права на програмне забезпечення та серверне обладнання у вигляді благодійної допомоги, що обліковуються у складі нематеріальних активів та основних засобів такого платника податку, призначених для використання у його господарській діяльності, збільшує на підставі п. 138.1 ст. 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованої амортизації таких нематеріальних активів та основних засобів, що перебувають на балансі такого платника податку, відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та зменшує фінансовий результат до оподаткування на суму розрахованої відповідно до п. 138.3 ст. 138 Кодексу амортизації таких нематеріальних активів та основних засобів згідно з п. 138.2 ст. 138 Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |