X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.05.2025 р. № 2715/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (   ) щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, в межах компетенції повідомляє наступне.

У зверненні платник податків зазначає, що є податковим резидентом України. 10.12.2024 ним була набута частка в іноземній юридичній особі, а саме в (    ) (далі – компанія), зареєстрованої згідно законодавства Республіки Польща. В зв’язку з реєстрацією компанії платником податків було подане повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи (далі – Повідомлення).

Період функціонування компанії в 2024 році становить 22 календарні дні. Дата реєстрації компанії – 22.10.2024. Весь цей період компанія не здійснювала діяльності та не отримувала дохід. Так як компанія була створена в жовтні
2024 року і не отримувала дохід, перший фінансовий звіт по компанії буде подаватися в 2025 році згідно правил Республіки Польща. Станом на березень 2025 року у платника податків відсутня фінансова звітність контрольованої іноземної компанії (далі – КІК), що підтверджує розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік, та копії якої платник податків, як контролююча особа, повинен долучити до Звіту про КІК. Фінансова звітність буде складена за підсумками 2025 року і цей рік буде першим звітнім роком компанії.

З урахуванням наведених обставин платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань.

1. Чи повинен платник податків, враховуючи ситуацію щодо відсутності завірених належним чином копій фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік, подавати Звіт про КІК одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи до 01.05.2025?

2. Чи повинен платник податків подати до контролюючого органу Звіт про КІК за скороченою формою? Чи варто додавати до Звіту про КІК (в разі необхідності його подання) будь-які пояснення щодо неможливості надання завірених належним чином копій фінансової звітності КІК?

3. Чи вірним є те, що якщо першим звітним періодом КІК буде 2025 рік, то платник податків зобов’язаний подати Звіт про КІК вже відповідно за 2025 рік у 2026 році разом з декларацію про майновий стан і доходи? Чи вірним буде зазначити в такому Звіті про КІК період, за який подається Звіт про КІК «жовтень 2024 - 31.12.2025»?

4. Враховуючи описану ситуацію, платник податків просить зазначити, який алгоритм дій він має виконати для виконання свого податкового обов’язку?

 

Щодо питання 1 – 4.

Згідно з абзацом першим підпунктом 392.1.1  пункту 392.1  статті 392 Кодексу КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України відповідно до правил, визначених Кодексом.

Водночас, контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) КІК (абзац перший підпункт 392.1.2 пункту 392.1 статті 392 Кодексу).

В той же час, варто зазначити, що контролюючою особою є фізична особа- резидент України, що є прямим або опосередкованим власником (контролером) КІК, яка:

а) володіє часткою в іноземній юридичній особи у розмірі більше ніж                     50 відсотків;

б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж                    10 відсотків, за умови, що декілька фізичних осіб - резидентів України та/або юридичних осіб - резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків;

в) окремо або разом із іншими резидентами України пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.

Пунктом 392.5 статті 392 Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про КІК. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

До звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку такої компанії за звітний (податковий) рік.

Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності КІК подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.

Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року (підпункт 392.5.1 пункту 392.5
статті 392 Кодексу).

Отже, контролююча особа зобов’язана подати звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за відповідний календарний рік.

Згідно з підпунктом 392.5.4 пункту 392.5 статті 392 Кодексу у разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності КІК та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку КІК до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає звіт про КІК за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а» - «в» підпункту 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 Кодексу.

Контролююча особа зобов’язана подати повний звіт про КІК до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком. У разі якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи або податкову декларацію з податку на прибуток підприємств. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про КІК, скорочену форму Звіту про КІК та Порядок заповнення Звіту про КІК, скороченої форми Звіту про КІК і подання до контролюючого органу.

Крім того, відповідно до підпункту 392.3.1 пункту 392.3 статті 392 Кодексу для цілей статті 392 Кодексу скоригованим прибутком КІК визнається прибуток КІК до оподаткування відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року - за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються КІК та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції.

У разі якщо згідно із законодавством іноземної юрисдикції податкового резидентства КІК не передбачено обов'язку складання фінансової звітності, контролююча особа повинна забезпечити складання фінансової звітності КІК відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.

У разі наявності у контролюючого органу сумнівів щодо достовірності поданої фінансової звітності КІК контролюючий орган має право вимагати надання письмового висновку аудиторської компанії, що підтверджує фінансову звітність КІК, не раніше ніж через 15 місяців після завершення звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК.

Такий письмовий висновок має надаватися аудиторською компанією, що має право на проведення аудиту фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції, та не може містити негативний висновок або відмову від надання висновку.

Отже, обов’язок подання до контролюючого органу звіту про КІК виникає у платника податків, який є резидентом України та відповідає критеріям визначення його контролюючою особою відповідно до положень статті 392 Кодексу.

Таким чином у разі, якщо фінансові показники жовтня – грудня 2024 року будуть включені до показників фінансової звітності за 2025 рік, то платнику податків необхідно буде подати Звіт про КІК за 2025 рік разом з такою фінансовою звітністю та декларацією про майновий стан і доходи за 2025 рік до 01.05.2026.

При цьому платник податків самостійно визначає звітний період для складання фінансової звітності такої компанії.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію