Державна фіскальна служба України (далі - ДФС), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваш запит щодо практичного застосування окремих положень ст.ст. 173, 174 Кодексу і в межах компетенції повідомляє таке.
Згідно зі ст. 717 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.
Договір дарування рухомих речей, які мають особливу цінність, укладається у письмовій формі (ст. 719 ЦКУ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 затверджено Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - Порядок).
Відповідно до п. 8 Порядку документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, зокрема укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками, зокрема передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів).
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема дохід у вигляді вартості отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з цим розділом (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Статтею 174 Кодексу визначено порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, відповідно до абзацу першого п. 174.6 якої об'єкти дарування (у т.ч. транспортний засіб), зазначені в п. 174.1 цієї статті, подаровані платнику податку - фізичній особі іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом IV Кодексу для оподаткування спадщини.
При цьому вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, отриманих у дарунок, які підлягають оподаткуванню згідно зі ст. 174 Кодексу, визначається у порядку, встановленому абзацом третім п. 173.1 ст. 173 Кодексу (п. 174.7 ст. 174 Кодексу).
Пунктом 174.2 ст. 174 Кодексу визначено розміри ставок податку на доходи фізичних осіб в залежності від ступеня споріднення та резидентського статусу фізичної особи (обдарованого) і фізичної особи (дарувальника).
Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна регулюється ст.173 розділу IV Кодексу.
Згідно з абзацом сьомим п. 173.4 ст.173 Кодексу органи, у присутності посадових осіб яких між фізичними особами здійснюються укладення та оформлення договорів купівлі-продажу (міни, поставки), а також інших договорів, здійснюють у встановленому законом порядку реєстрацію таких транспортних засобів за наявності оціночної або середньоринкової вартості такого рухомого майна та документа про сплату податку сторонами договору, обчисленого в установленому цим Кодексом порядку, та щокварталу подають до контролюючого органу інформацію про такі договори (угоди), включаючи інформацію про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку, в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку.
Для цілей цього пункту платник податку - фізична особа, яка отримує у дарунок транспортний засіб самостійно визначає суму податку і сплачує його до бюджету через банківські установи.
Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4.
Отже, враховуючи норми Кодексу, при укладенні та оформленні між фізичними особами безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договорів дарування транспортних засобів сервісні центри МВС виконують функції податкового агента в частині надання інформації контролюючим органам про такі договори, включаючи інформацію про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку, в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку (форма 1ДФ).
Водночас, дохід у вигляді вартості транспортного засобу, подарований платнику податку - фізичній особі юридичною особою, оподатковуються на загальних підставах, передбачених розділом IV Кодексу для оподаткування додаткового блага (абзац другий п. 174.6 ст. 174 Кодексу).
Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об'єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними пунктом 164.5 цієї статті (п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену в ст. 167 Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Таким чином якщо за договором дарування дарувальником транспортного засобу є юридична особа, то усі функції податкового агента, встановлені Кодексом, має виконати така юридична особа.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |