X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.05.2025 р. № 2726/ІПК/99-00-04-01-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України на звернення Підприємства щодо справляння рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Рентна плата), керуючись ст. 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Підприємство поінформувало, що на підставі дозвільного документа провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення та є платником Рентної плати за обсяги видобутої підземної питної води.

Підприємство, посилаючись на встановлення тарифів, що не забезпечують повної компенсації витрат за надані ним послуги з централізованого постачання та водовідведення, просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи зобов’язано Підприємство, за яких умов, при визначенні показника «Вкк» керуватися нормами п. 252.8 ст. 252 Кодексу, згідно з якими:

«При здійсненні контрольованих операцій у випадках, визначених статтею 39 цього Кодексу, фактична ціна реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) не може бути менше ціни, визначеної за принципом «витягнутої руки».

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, до 10 числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, розміщує визначену ціну реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) на своєму офіційному веб-сайті у спеціальному розділі та повідомляє центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.»?

2. Чи зобов’язано Підприємство, за яких умов, при визначенні податкових зобов’язань з Рентної плати, у тому числі показника «Вкк», враховувати результати оцінки запасів питної води, які зазначені в протоколах Державної комісії України по запасах корисних копалин родовищ (далі – Протокол), з свердловин водозаборів якого Підприємство видобуває питні підземні води для централізованого водопостачання та водовідведення?

3. Якими роз’ясненнями та податковими консультаціями ДПС доцільно керуватися Підприємству із вище зазначених питань?

Щодо питання 1.

Податкові зобов’язання з Рентної плати обчислюються за формулою, наведеною у п. 252.18 ст. 252 Кодексу, одним з показників якої є «Вкк» – вартість одиниці відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), обчисленої згідно з п. 252.7 – 252. 17 ст. 252 Кодексу.

Водночас у Підприємства відсутній обов’язок керуватися вказаними нормами п. 252.8 ст. 252 Кодексу при визначенні показника «Вкк» з огляду на те, що операції, які здійснює Підприємство, не відповідають ознакам контрольованих операцій, наведених у п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, оскільки сторонами операцій з придбання підземної питної води не є нерезиденти.

Вартість відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді обчислюється платником для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) за більшою з таких її величин:

за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини);

за розрахунковою вартістю відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), крім вуглеводневої сировини, а також руд заліза (п. 252.7 ст. 252 Кодексу).

При цьому слід враховувати положення п. 252.13 ст. 252 Кодексу згідно з якими у разі якщо мають місце державні субвенції для гірничих підприємств визначення вартості видобутої мінеральної сировини (корисної копалини) здійснюється без урахування субвенції, розмір якої для кожної ділянки надр обчислюється на підставі калькулювання собівартості видобутої корисної копалини за матеріалами бухгалтерського обліку провадження господарської діяльності в межах такої ділянки надр.

Щодо питання 2.

Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків (п.п. 1.1 ст. 1 Кодексу).

Порядок обчислення вартості Товарної продукції, визначений п. 252.7 ст. 252 Кодексу, не передбачає використання у якості показника вартості виду Товарної продукції данні щодо оцінки запасів питної води, які визначені у Протоколах.

З огляду на викладене обчислення податкових зобов’язань з Рентної плати має відбуватися лише у порядку та на підставі даних визначених Кодексом.

Щодо питання 3.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені Кодексом. Така сума грошового зобов’язання та/або пені вважається узгодженою.

Крім того згідно з п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Кодексу платник зобов’язаний вести облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків і зборів.

Водночас п.п. 14.1.172 п. 14.1 ст. 14 Кодексу передбачено надання платникам індивідуальних податкових консультацій та узагальнюючих консультацій, якими платники можуть керуватися при практичному використанні окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).