X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.05.2025 р. № 2737/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство (платник ПДВ) уклало з нерезидентом договір на виконання міжнародних авіаційних рейсів, умовами якого передбачена компенсація нерезидентом Товариству додаткових страхових премій на покриття ризиків, пов’язаних із виконанням міжнародних авіаційних рейсів до зони підвищеного ризику (Ізраїль). В договорі також зазначено, що такі додаткові страхові премії підлягають поверненню замовнику (нерезиденту) у разі, якщо страхова компанія не здійснить відповідні утримання.

На підставі зазначеного договору, а також отриманих від страхової компанії підтверджень і розрахунків, Товариство виставило нерезиденту інвойс на відшкодування витрат на додаткову страхову премію на авіаційні рейси, що виконані за межами України.  

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи є об’єктом оподаткування ПДВ операція з відшкодування витрат на додаткову страхову премію, яке Товариство отримає від нерезидента згідно з договором на міжнародне перевезення;

2) якщо зазначена вище операція з відшкодування витрат на додаткову страхову премію є об’єктом оподаткування ПДВ, за якою ставкою має бути нарахований податок за такою операцією?

Разом з цим, у зверненні не зазначено, чи враховуються зазначені страхові премії Товариством при визначенні вартості послуг з міжнародних авіаційних рейсів, чи  є страхова компанія резидентом чи нерезидентом, а також, не викладені умови договору, за якими здійснюється виплата або утримання зазначених у зверненні додаткових страхових премій страховій компанії, що не дає змоги чітко ідентифікувати сутність послуг, які надаються платником податку при здійсненні господарської діяльності. У зв’язку з цим ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо порушеного питання.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а», «б» і «е» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання:

товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;

послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Операції, зазначені у статті 185 розділу V ПКУ, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті «а» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ (20 відсотків), яка є основною (пункт 194.1 статті 194 розділу V ПКУ).

Відповідно до пункту 186.4 статті 186 розділу V ПКУ, місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у підпунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Відповідно до підпункту «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою.

При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Згідно з підпунктом 196.1.3 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов'язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку – превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.

Щодо питань 1 та 2

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платника податку з постачання товарів/послуг, а не отримані таким платником доходи чи кошти (в тому числі відшкодування витрат на додаткову страхову премію).

Якщо зазначена у зверненні компенсація у формі додаткової страхової премії за покриття додаткових ризиків при виконанні міжнародних авіаційних рейсів не є складовою частиною вартості послуг з міжнародних перевезень, то така  компенсація може розглядатися як оплата послуг, операція з постачання яких  буде об’єктом оподаткування ПДВ.

У разі, якщо така компенсація є складовою частиною вартості послуги з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів авіаційним транспортом, операція з постачання якої  згідно з підпунктом «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ підлягає оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою, то така компенсація включається до бази оподаткування ПДВ вказаної операції.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).