Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення на отримання індивідуальної податкової консультації Товариства щодо окремих норм законодавства з виробництва біоетанолу, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що є суб’єктом господарювання, який відповідно до чинної ліцензії здійснює виключно виробництво біоетанолу, без здійснення будь-яких операцій, пов’язаних з виробництвом, зберіганням, транспортуванням або обігом спирту етилового. Товариство не має ліцензії на виробництво спирту етилового та не здійснює діяльність з обігу підакцизних товарів, крім біоетанолу, що використовується виключно в енергетичних цілях.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: чи зобов’язане підприємство, яке має чинну ліцензію на право виробництва біоетанолу та здійснює виключно виробництво біоетанолу (без виробництва або обігу спирту етилового), подавати розрахунок максимальної продуктивності обладнання до уповноваженої установи та до Державної податкової служби України, у разі якщо на нього не поширюється обов’язок
застосування механізму гарантованого податкового зобов’язання з акцизного податку згідно з абзацом десятим підпункту 49.2 пункту 49 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу?
Щодо зазначеного питання
Законом України від 09.10.2024 № 4014-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування акцизним податком спирту етилового та біоетанолу» (далі – Закон № 4014) внесено зміни до підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (в частині оподаткування акцизним податком) та до Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) (в частині вимог до виробництва спирту етилового).
Підпунктом 49.1 пункту 49 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу для виробників спирту етилового та біоетанолу встановлено обов’язок при обчисленні за податковий (звітний) період акцизного податку з виробленого на митній території України спирту етилового, біоетанолу враховувати значення гарантованого податкового зобов’язання з акцизного податку за такий період.
Відповідно до підпункту 49.1 пункту 49 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу під гарантованим податковим зобов'язанням з акцизного податку розуміється величина податкового зобов'язання з акцизного податку, розрахована виходячи з максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу.
Під максимальною продуктивністю обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу розуміється максимальний обсяг спирту етилового, біоетанолу в літрах 100-відсоткового спирту етилового, який може бути вироблений за добу на обладнанні, що забезпечує повний технологічний цикл виробництва спирту етилового, біоетанолу.
Абзацом десятим підпункту 49.2 пункту 49 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що вимоги цього пункту не поширюються на суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на право виробництва біоетанолу та здійснюють виробництво виключно біоетанолу.
Відповідно до статті 3 Закону № 3817 суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на право виробництва спирту етилового або ліцензію на право виробництва біоетанолу, зобов’язані до початку провадження своєї діяльності надати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, розрахунок максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу за формою, передбаченою порядком визначення максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
У разі зміни максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу такі суб’єкти господарювання зобов’язані надати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, оновлений розрахунок протягом 30 календарних днів з дня такої зміни.
Згідно із пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4014 суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на право виробництва спирту етилового або ліцензію на право виробництва біоетанолу до дати введення в дію цього Закону, зобов’язані надати розрахунок максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом одного календарного місяця, наступного за місяцем введення в дію цього Закону.
Порядок визначення максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2025 року № 350 (далі – Порядок).
Згідно із пунктом 3 Порядку розрахунок максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу (далі – розрахунок) проводиться установою, визначеною розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року № 108 «Про визначення державної установи, уповноваженої проводити розрахунок максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу» (далі – Установа).
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року № 108-р «Про визначення державної установи, уповноваженої проводити розрахунок максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу» державна наукова установа «Український науково-дослідний інститут спирту і біотехнології продовольчих продуктів» (код згідно з ЄДРПОУ 00334793) уповноважена проводити розрахунок максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу.
Пунктом 6 Порядку встановлено, що для проведення розрахунку виробник спирту етилового, біоетанолу подає до установи заяву в довільній формі, до якої додається інформація про основні технічні і технологічні параметри виробництва спирту етилового, біоетанолу для визначення максимальної продуктивності технологічного обладнання.
Отже, враховуючи викладене вище, у Товариства, як суб’єкта господарювання, який отримав ліцензію на право виробництва біоетанолу, та за умови здійснення ним виключно виробництва біоетанолу:
відсутній обов’язок розраховувати гарантоване податкове зобов’язання з акцизного податку (абзац десятий підпункту 49.2 пункту 49 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу);
наявний обов’язок у терміни, визначені пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4014 (протягом одного календарного місяця, наступного за місяцем введення в дію Закону № 4014), надати Державній податковій службі України розрахунок максимальної продуктивності обладнання для виробництва біоетанолу, для отримання якого відповідно до пункту 6 Порядку необхідно подати до Установи заяву для проведення розрахунку.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
____________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |