X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.05.2025 р. № 2770/ІПК/99-00-04-01-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо справляння рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Рентна плата), керуючись ст. 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що у межах Велико-Гадоминецького родовища на підставі спеціального дозволу на користування надрами видобуває обсяги каоліну первинного (сирцю), який придатний для первинної переробки (збагачення) (далі – Каолін), для визначення податкових зобов’язань з Рентної плати за які відповідно до норм п. 252.8 ст. 252 Кодексу застосовується база оподаткування Рентною платою у розмірі не менше 120 дол. США за 1 тонну.

Водночас Товариством запроваджено процес первинної переробки (збагачення) (далі – Збагачення) Каоліну шляхом укладення договорів про давальницьку переробку (далі – Договір), в результаті виконання яких отримується товарна продукція Товариства – каолін збагачений марочний та пісок митий.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання визначення об’єкта оподаткування з Рентної плати, у зв’язку із запровадженням процесу Збагачення на умовах Договорів, видобутих обсягів Каоліну, у періодах, наступних за періодом, у якому ним самостійно визначено податкові зобов’язання з Рентної плати за фактичний обсяг видобутого Каоліну з урахуванням мінімальної фактичної ціни 120 дол. США за 1 тонну товарної продукції гірничого підприємства (далі – Товарна продукція).

В умовах наведених Товариством за результатами виконання операцій Збагачення Каоліну у Товариства утворюються декілька видів Товарної продукції, у тому числі каолін збагачений марочний та пісок митий.

Відповідно до п. 252.14 ст. 252 Кодексу Товарна продукція Товариства, отримана в результаті виконання Договору, з гірських порід, що класифікується за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2505 та УКТ ЗЕД 250700 (придатної для первинної переробки (збагачення)) оподатковується виходячи з фактичної ціни, але не менше для:

УКТ ЗЕД 2505 – 5,00 доларів США за 1 тонну;

УКТ ЗЕД 250700 (придатної для первинної переробки (збагачення)) – 120 доларів США за 1 тонну.

При цьому відходи, що утворилися в результаті Збагачення Каоліну за своїм складом відповідають суглинкам (п.п. 3.7.2 п. 3.7 п. 3 Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ глинистих порід, затвердженої наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин від 02.12.2004 № 263, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2004 року за № 1595/10194), та у разі їх використання у якості сировини цегельної-черепичної або у якості ґрунтів для будівництва, такі відходи вважаються Товарною продукцією та оподатковуються на загальних підставах, а у разі прийняття Товариством рішення про їх захоронення не формують базу оподаткування Рентною платою та оподатковуються екологічним податком (п.п. 252.1.3 п. 242.1 ст. 242 Кодексу).

За таких умов раніше задекларовані Товариством податкові зобов’язання з Рентної плати за видобуті обсяги Каоліну підлягають коригуванню (зменшенню) у частині об’єкта оподаткування Рентною платою, до якого було застосовано операції Збагачення та отримано нові види Товарної продукції та відходи, які за даними наведеного Товариством умовного прикладу складають 6 000 тонн, у тому числі 2 000 тонн – каоліну марочного, 1 700 тонн – піску митого та 2 300 тонн – відходів.

Податкові зобов’язання з Рентної плати за решту обсягів Каоліну, що підлягає Збагаченню у наступних звітних (податкових) періодах, не коригуються до періоду, у якому Товариством буде отримано Товарну продукцію в результаті виконання Договору, що відповідно до умовного прикладу, наведеного Товариством, визначені у кількості 29 000 тонн Каоліну, переданого збагачувальному комбінату на Збагачення по якому не завершився процес Збагачення на кінець звітного періоду.

При практичному застосування викладених вище положень індивідуальної податкової консультації, наданої на основі умовного прикладу, наведеного у зверненні Товариства, слід враховувати, що кількість каоліну марочного, отриманого в результаті Збагачення, має відповідати показникам Протоколу засідання колегії Державної комісії по запасах корисних копалин від 04.08.2021 № 5350, у якому на сторінці 13 зазначено, що «Вихід каолінового концентрату по пробах становить 41-80 % (середній 59,7 %)».

Водночас якщо Товарна продукція Товариства – каолін марочний та пісок митий, отримується у звітному (податковому) періоді, в якому здійснено видобуток Каоліну, то податкові зобов’язання з Рентної плати за такий період обчислюються одразу за фактичні обсяги такої Товарної продукції, отримані в результаті добування та виконання Збагачення за Договором.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).